Із 12 березня по всій Україні введено тритижневий карантин з метою недопущення поширення коронавірусу. У зв'язку з цим навчальні заклади, кінотеатри, торговельні центри тощо будуть зачинені, а концерти та масові заходи – скасовані або перенесені. Жодних приводів для паніки немає – це превентивні заходи, які введено заради нашої з вами безпеки.
Але якщо ви вирішили провести три тижні вдома (або виходити на вулицю якомога рідше), то рано чи пізно обов'язково постане питання: чим зайняти таку велику кількість вільного часу? Добре, що редакція Суспільного регулярно підкидає різні пропозиції та намагається мотивувати на нові починання – і велика частина з них доступна навіть під час самоізоляції вдома.
Прочитати книги, які давно збиралися
Про книги ми пишемо багато і з великим задоволенням. Від самого початку існування сайту ми присвятили кілька матеріалів питанню "як повернути собі любов до читання, якщо взагалі відвик?" і складаємо добірки з (і від) найкращих сучасних українських письменників.
- Повернути корисну звичку: 7 способів навчитися читати заново
- 9 книжок, які повернуть вам любов до читання
- Прохасько, Забужко, Жадан. 8 українських книжок, про які соромно не знати
- Топ-7 книжок про мандрівки від письменника Андрія Любки
- Які книги останнім часом читала Ірена Карпа і що вона про них думає
Окрема подяка за рекомендації Ганні Улюрі, нашій авторці, літературознавиці та критикині. Її тексти проводять читачеві екскурсію світом хорошої літератури. Тому якщо ви хотіли повернутись у дивовижний світ літературного ескапізму, то радимо обрати з наших добірок, що ближче до душі:
- "Ти з якого району, малий"? Різні книжки про різні райони Києва
- У що повірив Малдер? Розповідаємо про дві круті книжки Девіда Духовни
- Спитай у класиків дитячої літератури. Як знайти відповіді на дорослі питання у дитячих книжках
- Розсекречене життя єдинорогів. Як з'явилась мода на кислотні кольори і чарівних конячок
- Стівен Гокінґ як майстер Йода. Огляд серії книжок про хлопчика Джорджа у космосі
Послухайте гарну музику
Музика – ідеальний провідник і обов'язкова складова в житті сучасної людини. Вона допомагає заспокоїтися, налаштуватися на робочий лад, заряджає хорошим настроєм і просто має величезну кількість корисних для вашого здоров'я властивостей.
Але музика не повинна бути просто ненав'язливим фоном. Іноді до її прослуховування необхідно підходити з усією можливою серйозністю. Як і кіно та література, музика – це витвір мистецтва (навіть якщо у поп-хітах це мистецтво важко роздивитись). Часом корисно сісти, ввімкнути музику і повністю зануритись у її звучання – так можна не лише відкрити багато нового у творчості невідомого виконавця, а й дізнатися що-небудь про себе самого.
Поділимося "золотою колекцією" наших текстів про музику. Щоп'ятниці в рубриці "Пояснюємо" виходить спільний проєкт Суспільного і Радіо Промінь "Антологія українського альбому", в рамках якого ми розповідаємо історію становлення українського шоу-бізнесу та його найпопулярніших представників. Уже зараз можна прочитати / послухати про "Океан Ельзи", гурт "Мандри", перших раста-хіпі України "Зе Вйо", дізнатися про перші творчі кроки співачки Руслани чи Віктора Павліка.
Крім цього, щомісяця ми формуємо для вас добірку найцікавіших (а значить, обов'язкових до прослуховування) пісень, кліпів і альбомів. Навіть якщо половина виконавців вам не особливо цікава – це спосіб тримати руку на пульсі сучасності. Та й просто буде про що поговорити з друзями, колегами, дітьми або навіть онуками. Поки що можемо порадувати добірками за січень і лютий – насолоджуйтеся.
І якщо вже мова про музику, не можна не згадати нашого музичного редактора Олеся Ніколенка, який повідомляє читачам про модні жанри, пояснює, у чому суть тих чи інших пісень (навіть коли нам здається, що в них немає сенсу) і постійно розповідає, чому українська музика така прекрасна і заслуговує на вашу любов.
- З чого почати знайомство з класичною музикою та як її слухати
- Чим особлива корейська поп-музика і як вона захопила світ
- Що не так з Євробаченням і чому воно мало стосується української музики
- Чому українська музика 90-х така дивна (і така прекрасна)
- Чому українці масово слухають російські пісні та чи можна це змінити
- "Пошлая Молли". Що батькам треба знати про улюблений гурт українських підлітків
Серіали, серіали, серіали
Напевно, перше, чим ви зібралися заповнити вільний час – це перегляд серіалів. Ми вас підтримуємо (головне, аби в міру), тому не лише залюбки розповідаємо про новинки, а й намагаємося заново відкрити вже відомі ТБ-шоу. Адже серіали – це не просто історії. Вони відображають нашу сучасність не гірше за новини. Саме в них закладаються актуальні для часу проблеми та питання. І тут вже ми розгулялися. У цілому, зібрали близько сотні різних серіалів – вистачить і на десять карантинів.
- 10 найпопулярніших серед українців серіалів на Netflix
- Від Моцарта до репу. Серіали про нелегку долю музикантів
- Від США до Марсу: серіали про політичні ігри на будь-який смак
- Про що знімають українські серіали та чи стали вони краще
- Без паніки. П'ять художніх серіалів про епідемію вірусу
- 12 серіалів, які відображають життя у 2010-х
- 41 серіал для залипання на зимових канікулах (а можно і на карантині)
Навчитися любити кіно
Якщо серіали – це один зі способів ненапружено провести час, то до фільмів потрібен трохи інший підхід. Це як порівнювати жанри оповідання і роман: у кожного свої переваги й недоліки, вони часто занадто різні, щоб порівнювати, але романи (як і фільми) більш вимогливі до читача. Як мінімум, необхідно більше часу, щоб прочитати роман або подивитися фільм.
По-перше, ми не втомлюємось повторювати, що дивитися фільми потрібно вміти. Це рослідковується тонкою червоною лінією у всіх наших текстах про кіно. Питання в неупередженості – ви повинні звільнитися від власних переконань і просто насолоджуватись. Як мінімум, щоб потім виважено виставити фільму (за власною, унікальною шкалою) оцінку.
- Чого нас вчить і що показує сучасне українське кіно
- Скажи "ні" "Іронії долі...": як позбутись радянськості й почати жити
- Навіщо читати рецензії, якщо й без того зрозуміло, що фільм поганий
Але без практики жодна теорія вам не допоможе. Тому ми підготували цілу колекцію різноманітних добірок, за допомогою яких можна навчитися не тільки любити український кінематограф (давно пора!), а й краще розуміти навколишній світ.
- 10 найпопулярніших серед українців фільмів на Netflix
- Фільми, з яких може початися ваша любов до сучасного українського кіно
- 12 шедеврів українського кіно, які має подивитись кожен
- Фільми, без яких неможливо уявити 2010-2019
Розібратися в собі
Те, на що завжди бракує часу і сил після важкого дня. Є багато історичних, культурних і соціальних передумов, через які саморефлексія, спроба вивчити самого себе – прирівнюється серед українців якщо не до ганебного, то вже точно до безглуздого заняття. І таких людей можна зрозуміти. У житті багато проблем, куди вже розбирати (а отже, визнавати, розуміти й поліпшувати) внутрішній світ.
Проте, може, під час карантину у вас прокинеться бажання присвятити час собі. Це дуже важливо для того, аби стати трохи щасливішими. Для цього ми підготували кілька текстів.
- Типові складнощі саморозвитку. Як їх подолати
- Як позбутися синдрому втрачених можливостей і жити собі на втіху
- Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя
- Як не набриднути одне одному. Секрет тривалих стосунків
- 12 речей, яких варто навчитись, аби стати кращими та щасливішими
Протидія вірусу
Наостанок хочемо нагадати кілька важливих речей про коронавірус, щоб протидіяти поширенню паніки і дезінформації. У зв'язку з підтвердженням першого випадку зараження на коронавірус в Україні у Міністерстві охорони здоров'я нагадали, що треба робити, аби не захворіти. Серед основних рекомендацій — уникати близького контакту з хворими, мити руки та ретельно готувати їжу.
- Мийте руки. У МОЗ нагадали, як уберегтися від коронавірусу
- ВООЗ розвінчала найпоширеніші міфи про коронавірус
Як уберегтися від коронавірусу і більше не вестися на фейки, дезінформацію і паніку – написано за рекомендаціями МОЗ. Всесвітня організація здоров'я розвінчала найпопулярніші міфи про це захворювання (кокаїн і дитяча сеча не є засобами профілактики!) – неодмінно прочитайте текст і поділіться з рідними. Будьте здорові!