Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя

Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя

Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя

Нудьга нівелює будь-яку радість. Її важко ігнорувати, та вона майже завжди негативно впливає на ваш настрій. Це неприємне відчуття у хронічному стані може стати причиною емоційного порушення, яке супроводжується дратівливістю і занепокоєнням.

Навіть слово "нудьга" навіває апатію, але при цьому сам феномен явища дуже різноманітний. Нудьга буває різних відтінків, залежно від обставин: є "нудьга безпорадності" школяра на уроці, є "нудьга примусу" людини на роботі або прокрастинація ("нудьга захисного характеру"), що виникає перед серйозною справою, яке потребуватиме максимуму емоційних або фізичних сил. Нудьга монотонності спричинена втратою новизни й появою одноманітності, а нудьга пересичення пов'язана зі спробами позбутися нудьги за допомогою пасивних розваг.

Психологія сприймає беземоційний стан людської психіки як хворобу. З культурологічної точки зору нудьга – це не лише стан душі окремої людини, а й невиліковна хвороба суспільства. Філософія бачить у феномені нудьги як щось позитивне (наприклад, фундамент для конструктивного творення), так і щось руйнівне – появу всередині порожнечі, яку потрібно чимось заповнювати.

Існує екзистенційна нудьга, коли людина втрачає сенс життя, перестає радіти й переживати, стає пасивною, спустошеною. Саме філософський підхід до явища допоможе знайти методи його подолання, які відрізнятимуться від порад на зразок "Топ 100 занять, коли нудно вдома на самоті".

Читайте також: "Що таке депресія і чому в ній не соромно зізнатися"

Нам нудно, тому що ми боїмося смерті

Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя

Фрейд говорить, що наша підсвідомість не вірить у власну смерть, тому що просто неспроможна її уявити. Однак усвідомлення неминучого кінця змушують постійно маневрувати й тікати від потенційно небезпечних ситуацій, оточуючи себе максимальним комфортом.

Нудьга – це мрія про втрачений рай. І хоча її появу пов'язують з наявністю вільного часу, у сучасної людини все одно розписані дні та тижні наперед, є десятки планів, сотні справ, а навколо тисячі пропозицій, готових розважити щомиті.

Нудьга з'являється, коли знецінюється час, а час втрачає свою цінність, коли життя, а точніше, її фінал, стає передбачуваним. І щоб винагородити себе за це збідніння існування, ми звертаємося до світу уявного – до музики, театру, інтернету. Це більш серйозний ескапізм, коли ти не просто ховаєшся від реального світу, а намагаєшся його таким чином наповнити.

Фільм, книга, будь-яка хороша історія (а зараз що в кіно, що в медіа ніщо не цінується так сильно, як хороша історія) – це задоволення нашого бажання пізнати цікаве життя, позбавлене нудьги. Людина шукає сенс у чужих життях і за допомогою телебачення, книжок, журналів намагається стати причетним до нього, сьогодні вмираючи з одним героєм, а завтра – з наступним.

Але якщо переборщити з кількістю історій (тобто витіснити художнім реальне), вони стають такими ж передбачуваними, як фінал нашого життя. І це робить його ще нуднішим, а незворотність смерті ще абстрактнішою.

Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя

"Нудьга", Гастон Ла Туш

Філософи часто трактують нудьгу як симптом екзистенційної тривоги. Наприклад, Пауль Тілліх у класичній праці "Мужність бути" називає причиною її виникнення – усвідомлення власної смертності. Наше уявлення про смерть не передаються через знання, її сприйняття залежить від особистого досвіду. Умовно кажучи, смерть у кожного своя. І це переживання особистої смертності нерозривно пов'язане з тривогою, а отже і з глибокими проявами нудьги.

Організм знудженої людини потерпає, хоч би як це виглядало зовні, від сильного стресу. Науковці університету Ватерлоо провели експеримент, під час якого показували учасникам безглузді відеоролики. При перегляді у піддослідних почастішав пульс, у крові збільшився рівень кортизолу, гормону стресу, який стимулює появу втоми, є причиною захворювань серцево-судинної системи та проблем з вагою. Якщо судити за даними МРТ, то, "нудьгуючи", мозок починає працювати швидше. Він намагається вивести людину з цього хворобливого стану.

Читайте також: "Чому зникає любов і як вирішувати проблеми у стосунках"

Від смартфона до наркотиків один крок

Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя

Здавалося б, надворі 2020 рік. Практично у кожного є смартфон з інтернетом, а отже всесвітня база знань за всю історію людства в кишені, можливість спілкуватися майже з будь-ким 24/7, постійне джерело інформації, цікавого контенту. Як у такому разі нам взагалі може бути нудно?

Бо смартфони стали для нас новою формою залежності. Ми повністю занурюємось у віртуальний світ, але сприймаємо його неймовірно обмеженим – залучаються 2 органи чуття (зір і слух) замість 5 (дотик, нюх, смак). Монітори розсіюють нашу увагу, і через те вони такі небезпечні для малих дітей, які ще не здатні "придумати собі гру", будь-яким чином зацікавити себе, окрім поглинання інформації через ноутбук.

Тому навіть життя в мегаполісі замість села не допоможе позбутися нудьги – столиця вирізняється ще більшим відчуттям ізольованості, де більшість людей цілковито занурені в себе та не помічають інших. Знуджений мозок постійно шукає вихід з цієї ситуації і зрештою знаходить найлегший. Так з'являється ризик виникнення проблем з алкоголем або наркотиками. Як бачите, від смартфона до наркотиків дійсно один крок.

У результаті пасивні розваги займають весь вільний час, веселіше не стає, і ми дедалі більше почуваємося відірваними від життя. Що ж робити в такій ситуації?

Як нудьга може допомогти позбутись нудьги

Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя

Серен К'єркегор

Данський релігійний філософ і основоположник екзистенціалізму Серен К'єркегор першим висловив думку, що здатність бути собою безпосередньо залежить від здатності зустрітися зі своєю тривогою і рухатися вперед всупереч їй.

Класичний метод боротьби з фобіями австрійського психіатра Віктора Франкла вчить, що треба йти назустріч предмету свого страху, намагатися посилити це відчуття і тим самим почати його контролювати. Звикнути.

Якщо поглянути на причини виникнення цієї повсюдної хронічної нудьги сучасної людини, то вийде список з наших улюблених занять: спілкування у месенджері, читання статей в інтернеті, перегляд відео, фільмів і серіалів. Виходить, це наші головні перепони на шляху до щасливого майбутнього?

Принаймні у тій безвідповідальній кількості, яку ми вживаємо щодня. Можливо, ви давно хотіли знову сприймати кожен новий фільм або вихід серії як яскраву подію, але не могли через те, що дивитеся їх щодня?

Нагадаємо: мозок сам активно шукає методи позбавлення від нудьги. Просто відволікається на всяке інформаційне сміття, легке задоволення. На чати, групи, пабліки, сайти, додатки. Мозку треба допомогти сортувати цей потік і захистити себе від найшкідливішого.

Нудьга здатна пробудити в нас інтерес, змусити повністю зануритися в улюблену справу. Ось як усе відбувається, схема проста: нудьга – зацікавленість – інтерес – заглибленість в улюблену справу. Тоді ви зможете прийняти нудьгу як частину процесу, перестанете тікати від неї. Тут знову можна провести паралель з корисними властивостями медитації, тобто фактично зануренням у власні думки, емоції. Виявляється, що наодинці з собою ми здатні часом дізнатися більше, ніж з телефоном в руці, або навіть з книгою.

Читайте також: "Чому ми потерпаємо від низької самооцінки і як її підвищити"
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди