Як позбутися синдрому втрачених можливостей і жити собі на втіху

Як позбутися синдрому втрачених можливостей і жити собі на втіху

Як позбутися синдрому втрачених можливостей і жити собі на втіху

Напередодні свят із подвійною силою дає про себе знати "синдром втрачених можливостей" або, як його називають на заході, FOMO (Fear of Missing Out). Словник Merriam-Webster визначає його як нав'язливий страх пропустити якусь цікаву подію або можливість. Опитування свідчать, що з цим відчуттям стикається більш ніж половина користувачів соціальних мереж у світі.

Вирішили відзначати Новий рік у сімейному колі, а у стрічці Facebook побачили фото з гірськолижних курортів? Плануєте зібрати друзів і вийти до головної ялинки країни на Софійську площу, а в Instagram мерехтять пейзажі тропічних островів?

Здавалося, вас влаштовує обраний сценарій, але несвідомо порівнявши його з красивими світлинами з соцмереж, ви почали сумніватись у правильності рішення? Ми розберемось у причинах появи в людини соціальної тривоги та розповімо, як подолати синдром втрачених можливостей, не нервувати через дрібниці й насолоджуватися святами.

Що таке синдром втрачених можливостей?

Як позбутися синдрому втрачених можливостей та жити собі на втіху

Source: Оригінальне

Синдром втрачених можливостей увічнює страх людини перед здійсненням хибного вибору. Це може стосуватися будь-чого: хобі, дозвілля, компанії, місця роботи, фаху, країни проживання або навіть розваг у вечір п'ятниці. Відтак, невинне бажання завжди бути в курсі подій і жити не гірше за друзів із соцмереж з часом може перерости в компульсивний розлад. Постійні фантазії на тему "Як можна було б жити інакше?" позначаються на рішучості, настрої та невимушеності у прийнятті рішень.

Ми практично 24/7 перебуваємо в щільному інформаційному потоці, кількість пропозицій перевищує кількість вільного часу. Неможливо відповідати всім "так", щодня бачитися з друзями, ходити на всі івенти. Якщо ви легко приймаєте цей факт і продовжуєте жити далі – вітаємо, синдром втрачених можливостей вам не загрожує.

Але згідно з дослідженням видання LiveScience, люди з FOMO почуваються менш компетентними і незалежними, а відчуття ізоляції зростає. Впоратися з цим можна, якщо зрозуміти причини появи синдрому.

Чому виникає цей синдром?

Як позбутися синдрому втрачених можливостей та жити собі на втіху

Source: Оригінальне

Синдром втрачених можливостей виник внаслідок зростання популярності та доступності соціальних мереж – невіддільної складової життя сучасної людини (станом на вересень 2019 року Facebook налічує 2,45 млрд активних користувачів щомісяця). У нас з’явилася можливість ділитися з підписниками моментами з життя, роздумами й отримувати моментальну винагороду у вигляді лайків, репостів, ретвітів та інших ігрових механік.

Але зі збільшенням кількості користувачів і появою одиниць виміру контенту з'явилася конкуренція за увагу. Люди навчилися робити якісніші фотографії, літературно писати пости, а алгоритми соцмереж змушують нас виявляти активність і регулярно коментувати чужі дописи, щоб залучати до власного профілю нових гостей. Нам важливо здобувати схвалення оточення, а соцмережі дозволяють стати "likeable" з мінімальними зусиллями. Цьому є просте наукове пояснення: "лайки" стимулюють в організмі вироблення дофаміну, гормону задоволення.

Відповідно до теорії використання та задоволення, люди користуються соцмережами для задоволення конкретних потреб. Наприклад, потреби в інформації, спілкуванні та пошуку трибуни для самовираження й творчої реалізації. І доступ до цієї трибуни лежить у вас на столі або в кишені переважну частину дня.

Якщо ігнорувати потребу або не задовольняти її вчасно, є ймовірність, що вона перетвориться на маніакальну ідею, яка стане причиною виникнення інших неврозів. Головна біда FOMO в тому, що хоч би скільки концертів ви відвідали минулого тижня, хоч би скільки вечірок організували, хоч би якою чарівною виявилася ваша відпустка на Мальдівах чи в Бердичеві – завжди знайдеться людина, яка робить це частіше, краще, більше.

Читайте також: "Як усе на світі стало токсичним і що з цим робити"

Звідки береться цей страх?

Як позбутися синдрому втрачених можливостей та жити собі на втіху

Source: Оригінальне

Ми живемо в соціальних мережах! Так історично склалося, що homo sapiens пізнають навколишній світ через порівняння. Серед активних користувачів Facebook навіть є гіркий вираз: "Якщо про щось не було поста на фейсбуці, то цього не існувало". Лайки з репостами, як і гроші, існують тому, що більшість погодилася їх використовувати. Кількість лайків під записом може вплинути на наше сприйняття, заздалегідь підвищуючи кредит довіри до популярних постів.

Ми незадоволені своїм життям. Завжди можна краще або взагалі інакше. Уміння бачити світлу сторону, не зациклюватися на проблемах і бажанні стати краще, аби поліпшити своє життя, стануть важливими помічниками в боротьбі з синдромом втрачених можливостей. Нас постійно зачіпає за болюче внутрішній перфекціоніст ("І щоб трава була зеленішою, ніж у сусіда!"), але парадокс у тому, що більшість навіть не знає, чого хоче. FOMO і почуття невизначеності ведуть нас хибним шляхом, на якому ми намагаємося зрозуміти, чого хочемо, коли дивимося на інших. Наприклад, блогерів, лідерів думок або мікроінфлюенсерів.

Як зрозуміти, що у вас цей синдром?

Як позбутися синдрому втрачених можливостей та жити собі на втіху

Source: Оригінальне

Соцмережі чинять руйнівний вплив на психіку. Дослідження за участю 467 школярів довело, що користувачі соцмереж частіше відчувають тиск і примус до вчинення схвалюваних більшістю дій. У деяких учасників експерименту це стало причиною зниження самооцінки, проблем зі сном і тривожності. Крім того, люди з цим синдромом схильні частіше і в більших кількостях вживати алкоголь, наркотики і потерпають від депресії.

Ось деякі загальні ознаки FOMO:

  • Вам страшно пропустити який-небудь захід, новину або можливість.
  • Вам здається, що все найцікавіше відбувається, коли вас немає.
  • Ви часто оновлюєте стрічку новин або перевіряєте лайки й коментарі.
  • У вас нав'язливе бажання сподобатися всім.
Читайте також: "Як здолати стрес, не полишаючи робочого місця"

Як позбутися?

Як позбутися синдрому втрачених можливостей та жити собі на втіху

Source: Оригінальне

Насправді ви нічого не втрачаєте

Нічого страшного не станеться, якщо ви залишитеся вдома, а прем'єра фільму в кінотеатрі почекає. Можливо, читання подарує вам більше задоволення, ніж світські раути чи спілкування з малознайомими людьми. Перестаньте розраховувати потенційні втрати і сфокусуйтеся на реальних плюсах.

Соціальні мережі

Усього хорошого потроху — і соцмереж це теж стосується. Одна справа — бути на зв'язку з друзями або родичами, і зовсім інша — рефлекторно оновлювати стрічку та скролити нові записи.

Вперед діло, тоді забава

Іноді всім потрібно байдикувати. Навчіться лінуватися, відпочивати, очищати голову від сміття. Замисліться про пріоритети. Яка у вас мета, що потрібно зробити для її досягнення, а що заважає? Які дії йдуть вам на користь та чи потрібно насправді щось робити? Прагнути успіху та любові нормально, але для цього не обов'язково встигнути сходити на всі вечірки протягом вечора п'ятниці.

FOMO змушує сумніватися в рішеннях. Найчастіше це відбувається з людьми, які не припускають, що серед безлічі альтернатив їхній вибір може виявитися не найкращим. Ми звикли (завдяки вихованню й еволюційній біології) намагатися чинити ідеально з першого разу – наша внутрішня система оцінювання не розуміє напівзаходів.

Сократу приписують вислів "Я знаю, що я нічого не знаю". Не всі знають, що є й інший варіант – "Я знаю, що я нічого не знаю, але інші не знають і цього". Ще одна мудрість грецького філософа звучить як "Важко стати хорошим і неможливо залишатися ним весь час". Перемоги з поразками формують досвід і загартовують психіку.

Не варто боятися зробити щось неправильно — набагато гірше раз по раз коїти одну й ту саму помилку. Розумійте себе, свої бажання та цілі. Порівнюйте себе з самими собою, а не з ідеальним, але, швидше за все, фальшивим, прикладом Instagram-блогера. Відпочивайте: дослідження в одному з канадських університетів показало взаємозв'язок рівня стресу і втоми з частотою прояву синдрому втрачених можливостей.

І не захоплюйтесь оновленням соцмереж. Щоб навчитися цінувати кожен момент життя, для початку варто припинити оцінювати його, спираючись лише на фантазії про те, скільки лайків у Facebook він набере. Зведіть до мінімуму кількість сайтів і додатків, якими ви користуєтеся протягом дня. Залиште тих, кому довіряєте і хто не викликає у вас негативних емоцій.

Читайте також: "Типові складнощі саморозвитку. Як їх подолати"

На початок