Адаптація військових і ветеранів — багатогранний процес, що охоплює фізичне, емоційне та психологічне відновлення. Одним з аспектів, який часто ігнорується, але має велике значення, є сексуальне життя.
Тема сексу часто стигматизована і без воєнного контексту, а під час війни вона взагалі може видаватися складною або недоречною. Проте це не так, адже сексуальне життя відіграє важливу роль у реабілітації військовослужбовців, які зазнали поранень, і в їхньому поверненні до повноцінного життя.
Про психологічні й фізіологічні труднощі, спеціалістів та поради для ветеранів і їхніх партнерів Суспільне Культура поспілкувалося з травматерапевткою, тренеркою груп підтримки, керівницею психологічного відділу у Благодійному фонді "Волонтерське об'єднання «Веста»" Тетяною Ціленко.
Як часто ветерани звертаються за допомогою
Чи часто військові або ветерани звертаються за допомогою у питаннях сексуального здоров'я, і як подолати можливі бар'єри, пов'язані зі стигмою чи страхом?
Тетяна Ціленко говорить, що за допомогою звертаються рідко і легше відкриваються лікарям, ніж психологам.
"Відіграє важливу роль вік ветерана, чим молодший — тим легше звертається до спеціалістів, і наявність у неї/нього постійного партнера: в стосунках ми отримуємо більше підтримки і можемо легше ухвалювати рішення".
Коли мова йде про ветеранів, говорить травматерапевтка, то вони довіряють думці важливих для них людей, наприклад побратимів. Вони можуть довіряти їхньому досвіду успішного подолання аналогічних проблем.
"Долати упереджене ставлення як до статевого життя, так і до психологічної допомоги можна і потрібно. Але це не швидкий процес. Потрібне інформування — з чим ми можемо стикатися після участі в бойових діях, які стани у нас можуть бути і що з ними робити). Надавати контакти установ і спеціалістів, які працюють з такими запитами", — наголошує Тетяна Ціленко.
А головне — не тиснути, не критикувати, не засуджувати, додає вона.
Найбільш поширені труднощі повернення до сексуального життя
Які найбільш поширені психологічні та фізіологічні труднощі можуть виникати у ветеранів при поверненні до сексуального життя після війни? Як травматичний досвід війни зокрема ПТСР може вплинути на сексуальну близькість та інтимні стосунки ветеранів?
Тетяна Ціленко говорить, що травматичний досвід може проявлятися у кожної людини по-різному і, відповідно, мати різні наслідки.
"У своїй практиці я зустрічала: уникання інтимної близькості через страх втрати контролю над ситуацією (якщо я розслаблюсь — буду вразливим і не зможу захистити себе і родину); втрату сексуального потягу через нездатність зняти напругу з тіла (налаштуватись на процес); втрату сексуального потягу через біль після поранення; втрату сексуального бажання через те, що став свідком зґвалтування".
Травматерапевтка виділяє психологічні та фізичні труднощі:
Психологічні труднощі:
- емоційна закритість, відстороненість;
- невпевненість у власних силах (може траплятись після ампутацій або інших видимих змін тіла);
- повторне проживання травматичного досвіду (нав'язливі думки, спогади, нічні жахіття, тригери);
- порушення концентрації уваги;
- відсутність статевого потягу;
- бажання проявляти агресію під час статевого акту.
Фізіологічні труднощі:
- знижена або відсутня потенція;
- фізичне пошкодження статевої системи.
Поради для партнерів ветеранів
Стосунки між партнерами є основою і запорукою якісного інтимного життя. Як партнери ветеранів можуть підтримати їх у процесі відновлення сексуальних стосунків після війни?
Навіть за наявності фізіологічних змін, любляча і підтримувальна пара знайде спосіб отримати сексуальне задоволення одне від одного доступним їм способом, говорить експертка і пропонує декілька порад:
- Підтримуйте одне одного (в разі невдачі — не здавайтеся, а шукайте способи подолання труднощів). Це працює в обидва боки. Адже обидва партнери можуть бути втомлені, зневірені, відсторонені.
- Знайдіть час на побачення (в будь-яких умовах можна знайти час на романтичну зустріч (по відеозв'язку, в палаті госпіталю, в авто...).
- Торкайтеся одне одного (обійми, поцілунки, дотики можуть бути підтримувальними, романтичними, збуджувальними).
- Поговоріть відверто (чого б вам хотілося? яких дотиків, як саме?). Відкрита ромова про свої бажання та вподобання може збуджувати і малювати в уяві цікаві картинки, які вам з партнером захочеться втілити в життя).
- Будьте відкритими для нового (можливо, зараз вам недоступні певні пози — спробуйте нові). Можливо, саме раз настав час пустити гаджети до вашого ліжка. Спробуйте секс-іграшки;
- Не сплутуйте ролі. У парі ми можемо бути партнерами, друзями, коханцями і т. д. Але коли ми піклуємось про свого партнера (наприклад, після поранення), важливо не перевтілитись виключно у доглядальницю або маму. Це не додасть сексуального бажання у ваші стосунки. Пам'ятайте, ким ви є одне для одного.
- Не критикуйте свого партнера за невдачі.
- Не акцентуйте увагу на тому, що не виходить.
- Будьте терплячими. Все може вдатися, але не одразу. Потрібен час.
- Партнери / партнерки ветеранів можуть звертатися за психологічною допомогою. Щоб мати достатньо знань і ресурсів підтримати себе та партнера.
До яких спеціалістів можна звертатися
На питання про програми спеціалізованої допомоги, що зосереджені на сексуальному здоров'ї ветеранів, Тетяна Ціленко відповідає, що в Україні є урологи, сексологи, сексопатологи, психотерапевти, психіатри — і ці спеціалісти надають допомогу як індивідуально, так і для пари.
За її словами, вони є доступними: деякі організації та окремі спеціалісти працюють із ветеранами та військовослужбовцями безкоштовно, деякі — роблять знижку. Державні установи працюють безкоштовно.
Про платформу Resex і посібники "для нього" і "для неї"
В Україні існує онлайн-платформа Resex, де опубліковані статті про сексуальність та інтимність військових із пораненнями, прийняття нового або нової себе, секс-іграшки та подружню терапію. Її створив Veteran Hub спільно з креативною агенцією Patsany Agency.
На сайті можна знайти статті на різні теми й поради, як діяти, щоб відновити й налагодити близькі стосунки зі своїми партнерами або партнерками. Також військовослужбовці, ветерани й ветеранки, а також їхні партнери й партнерки можуть ознайомитися:
- з дослідженням сексуального та інтимного досвіду у військових / ветеранів з пораненнями та їхніх партнерів;
- та посібниками з практичними рекомендаціями щодо сексуальності й інтимності після поранень — для чоловіків і для жінок.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]