"Нормандська" зустріч, НАТО та членство в ЄС: про що Зеленський говорив із Макроном та Меркель

"Нормандська" зустріч, НАТО та членство в ЄС: про що Зеленський говорив із Макроном та Меркель

"Нормандська" зустріч, НАТО та членство в ЄС: про що Зеленський говорив із Макроном та Меркель
. AP

Президент Володимир Зеленський провів зустріч з президентом Франції Емманюелем Макроном та канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель щодо ескалації, викликаної зосередженням російських військ на кордоні з Україною. Зокрема, лідери країн закликали до розформування цих військ, а Зеленський заявив, що зустріч радників лідерів Нормандського формату відбудеться 19 квітня.

Про це він повідомив на брифінгу після завершення зустрічі.

Про зустріч з Макроном та Меркель

Як розповів президент, зустріч була поділена на дві частини: спочатку з президентом Макроном, а потім за допомогою відеозв'язку приєдналася канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

"Ми проговорили питання безпекову ситуацію на Сході України, режим припинення вогню, який діяв з 20 липня 2020 року. Ми бачимо загострення ситуації, в цьому році загинуло щонайменше 30 українських військових. Я налаштований на те, щоб ми вчотирьох підключилися (з президентом РФ Володимиром Путіним – ред.) питання безпекової ситуації на сході України та деокупації наших територій. Саме такі питання вирішується в Н4", – сказав Зеленський.

Він пояснив, що зустріч затягнулася через те, що було "багато складних питань".

Про Нормандський формат

Зеленський зазначив, що усі сторони "наближаються" до наступного засідання "Норманської четвірки" і що така зустріч можлива. Водночас він розповів, що 19 квітня відбудеться засідання радників "Норманської четвірки".

"На цій зустрічі будуть обговорюватися кластери. Це те, про що ми говорили декілька місяців тому, що французькою та німецькою стороною будуть зроблені кластери, з доповненням України та Росії. Всі чотири країни підготують додатки до цих кластерів. Це покрокове виконання Мінських домовленостей. Хочеться вірити, що буде результат", – розповів Зеленський.

Читайте також: Гра м’язами чи загроза вторгнення: що відбувається на фронті та у переговорах щодо Донбасу

Про Україну та ЄС

"Ми в Україні ініціативні, не чекаємо, коли все вирішать за нас і самі робимо конкретні кроки. Ми зробили декларацію, яку ми укладаємо між країнами-членами ЄС, де та чи інша країна підписує з нами декларацію, коли вона підтримує Україну на прагненні бути членом ЄС", – сказав Зеленський.

Він зазначив, що вже є країни, які підписали цю декларацію, та є, які ще ознайомлюються із нею.

"Я запрошував Франції також підтримати Україну. Я думаю, що президент Макрон ознайомиться з цією декларацією та надасть свою відповідь", – додав Зеленський.

Про членство України в НАТО

"З пані Меркель сьогодні ми не обговорювали питання членства України в НАТО, бо наша конференція стосувалася обговорення безпеки на Сході України, питання виконання домовленостей, які в нас були вкінці грудня 2019 року. А от з паном Макроном ми це питання обговорювали", – розповів президент.

Щодо надання Україні плану дій для отримання членства у НАТО, Зеленський відповів, що хотів би "чути конкретику, коли це може бути".

"Це залежить не тільки від Франції, хоча я вважаю, що Франція грає величезну роль у вирішенні цього питання. У червні буде саміт НАТО і там ми обов'язково будемо чути, чи є такий сигнал і від яких конкретно країн", – зазначив Зеленський.

Що відомо

  • Ситуація у зоні бойових дій на Донбасі погіршилась з початку березня 2021-го. Так, 3 березня бойовики самопроголошеної “ДНР” заявили, що отримали дозвіл на застосування “упереджувального вогню на знищення” по позиціях Збройних сил України. Голова української делегації Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук назвав такі заяви зривом Мінських домовленостей.
  • Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак заявив, що обстріли на фронті активізувались після рішень РНБО про санкції за фінансування тероризму.
  • 26 березня під Шумами на Донеччині загинули четверо українських військових, після чого президент Володимир Зеленський звернувся до лідерів країн "нормандської четвірки" та закликав їх зробити все можливе для збереження режиму всеосяжного припинення вогню на Донбасі.
  • Президент Франції Еммануель Макрон, канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент Росії Володимир Путін провели переговори у форматі відеоконференції стосовно ситуації на Донбасі. Зеленського на це обговорення не запросили. У пресслужбі Офісу українського президента Суспільному заявили, що жодні рішення про Україну не можуть прийматися без її участі. А керівник Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив Суспільному, що зустріч лідерів України, Франції і Німеччини може відбутись найближчим часом.
  • 1 квітня 2021-го Міноборони України повідомило, що Росія готує провокації та розширює військову присутність на окупованій території Донбасу. Того ж дня прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що РФ перекидає війська до кордонів, оскільки по периметру "підвищена активність військ НАТО". Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив Генеральну секретарку ОБСЄ Хельгу Шмід "про системне загострення Росією безпекової ситуації у Донецькій та Луганській областях та в Криму".
  • Співробітники розслідувальної групи Conflict Intelligence Team виявили у Воронезькій області польовий табір, приблизно за 250 км від кордону з Україною, де сконцентровані російські війська.
  • 12 квітня президент Зеленський заявив, що Україна готова до російського вторгнення. На його думку, Росія стягує війська, щоб "перевірити" Захід.
  • 15 квітня США запровадили нові санкції проти Росії через втручання у вибори та кібератаки. Також американський лідер Джо Байден оголосив надзвичайну ситуацію у сфері нацбезпеки через дії Росії.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок