Угорщина домовилася із Росією про постачання енергоносіїв

Угорщина домовилася із Росією про постачання енергоносіїв

Петер Сіярто, Угорщина
. Глава МЗС Угорщини Петер Сіярто і очільник "Росатому" Олексій Ліхачов підписують угоду, Москва, 11 квітня 2023 рік. Фото: АР

Очільник міністерства закордонних справ Угорщини Петер Сіярто 11 квітня у Москві зустрівся з віцепрем’єр-міністром з питань енергетики РФ Олександром Новаком та головою "Росатому" Олексієм Ліхачовим і домовився про збільшення поставок газу з РФ та оновив угоду про фінансування і будівництво атомної електростанції "Пакш".

Про це Петер Сіярто написав у Facebook.

"Досягнуто домовленості про внесення змін до контракту будівництва та фінансування на розширення "Пакшу". Попри війну та санкції, життя та технологічна ситуація настільки змінилися, що довелося змінювати контракти", — йдеться в дописі глави МЗС Угорщини.

Він додав, що переговори з російською стороною були "довгими", але згода досягнута по всіх "важливих питаннях".

"Ми пройшли довгі переговори, але сьогодні ми дійшли згоди з усіх необхідних питань, які гарантують нам проведення інвестицій, захист угорських сімей від скорочення накладних витрат та угорську економіку від шалених змін цін", — зауважив Сіярто.

Як пише угорське видання Magyar Hang, Петер Сіярто назвав безперебійне постачання російського газу "принципово важливим" і насамперед привітав те, що вони домовилися про продовження опції, згідно з якою Угорщина, у разі потреби, зможе купувати більше, ніж на суму, обумовлену довгостроковим контрактом.

"Приблизно 80-85% поставок природного газу в Угорщину надходить безпосередньо з Росії, тому безперервність і безперебійність цього постачання є принциповою і критично важливою для нас", — заявив Сіярто.

У другій угоді також було продовжено опцію, згідно з якою Угорщина може оплачувати частину понад обумовленого рівня ціни в 150 євро з відстрочкою, незалежно від поточної ціни на газ.

11 квітня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто прибув з візитом до Москви для переговорів щодо постачання його країні газу, нафти та ядерного палива.

Він зазначив, що Європа вижила з точки зору енергозабезпечення завдяки надзвичайно м'якій минулій зимі. Однак, за словами Сіярто, є застереження Міжнародного енергетичного агентства про те, що через радикальне зростання попиту на енергію в економіці Китаю, і "надзвичайно повільні темпи розвитку європейської енергетичної інфраструктури, справжньою проблемою буде наступна зима".

"Безпека енергопостачання Угорщини вимагає безперебійного постачання газу, сирої нафти та ядерного палива. Щоб виконати ці три умови, угорсько-російська енергетична співпраця має бути безперебійною. Це питання не політичного смаку, а фізики", — заявив Сіярто.

27 січня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що країна накладе вето на будь-які санкції Європейського Союзу проти Росії, що стосуються ядерної енергетики.

Співпраця Будапешта і Москви у ядерній енергетиці

У 2014 році "Росатом" і Угорщина уклали угоду про будівництво в країні двох нових атомних реакторів. Вона має на меті збільшити потужність діючої атомної електростанції в угорському Пакші, яка нині генерує близько половини усієї електроенергії Угорщини.

За угодою, обидва нові реактори будуть готові до роботи у 2030 році. Зараз Угорська атомна електростанція Пакш має чотири невеликі радянські реактори ВВЕР 440 загальною потужністю близько 2000 мегаватів, які почали працювати у 1980 роках. Атомне паливо для реакторів АЕС отримує з Росії.

Позиція Угорщини щодо війни Росії проти України

Відносини між Україною та Угорщиною залишалися напруженими через позицію угорського уряду стосовно санкцій проти Росії. Зокрема, країна не підтримувала посилення обмежень проти російського нафтового і газового сектору. Крім цього, 31 травня 2022 року Орбан заявив, що країна домовилася із ЄС і отримала дозвіл купувати російську нафту.

У червні старший радник прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана заявив, що Європейський Союз має припинити запроваджувати санкції проти Росії через її вторгнення в Україну і натомість домагатися припинення вогню та початку переговорів.

У липні Орбан заявив, що Захід має припинити озброювати Україну і зосередитися на мирному врегулюванні. Речник міністерства Олег Ніколенко зазначив, що на другий день після візиту міністра закордонних справ Угорщини до Москви, де він просив збільшити обсяги постачання російського газу, Орбан поновив риторику про неефективність санкцій ЄС проти РФ.

За даними угорських ЗМІ, 21 вересня на закритій зустрічі із законодавцями Орбан заявив, що ЄС повинен скасувати свої санкції проти Росії до кінця цього року, адже вони шкодять більше самим європейцям, ніж Росії. Також Угорщина тривалий час виступала проти надання Україні 18 мільярдів фінансування від ЄС.

18 листопада міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто назвав недієвими антиросійські санкції ЄС і закликав піти у відставку лідерів країн ЄС, які виступали за обмеження.

При цьому, за даними соціологічного інституту Publicus, в Угорщині зростає невдоволення проросійським курсом уряду Віктора Орбана.

Очільник МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що ставлення Угорщини до України лишиться незмінним, допоки прем'єром лишається Віктор Орбан.

Читайте також

Угорщина не буде арештовувати Путіна на своїй території — глава адміністрації Орбана

Сіярто прибув до Москви домовлятися про енергоносії для Угорщини

Символічні дії не наблизять завершення війни: угорський дипломат про ордер на арешт Путіна

Заступник міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини приїхав із візитом на Закарпаття. Що відомо

На початок