Угорщина не підтримує будь-які санкції ЄС проти російської ядерної енергетики — прем’єр

Угорщина не підтримує будь-які санкції ЄС проти російської ядерної енергетики — прем’єр

Угорщина не підтримує будь-які санкції ЄС проти російської ядерної енергетики — прем’єр
Фото: АР

Угорщина накладе вето на будь-які санкції Європейського Союзу проти Росії, що стосуються ядерної енергетики. Про це заявив прем’єр-міністр Віктор Орбан державному радіо, цитує його слова Reuters.

"Ми не дозволимо реалізовувати план включення атомної енергетики в санкції. Про це не може бути й мови", – сказав Орбан.

Угорщина, яка є членом Євросоюзу, неодноразово критикувала санкції ЄС щодо Росії через її вторгнення Україну, заявляючи, що вони не змогли суттєво послабити Росію. Влада Угорщини стверджує, що накладені на Росію європейськими країнами обмеження навпаки ризикують знищити економіку ЄС.

18 січня 2023 року Україна закликала 27 країн-членів Євросоюзу включити російську держкомпанію "Росатом" до санкційного списку. Але Угорщина, яка співпрацює з Росією у сфері атомної енергетики заблокувала цю пропозицію.

Співпраця Будапешта і Москви у ядерній енергетиці

У 2014 році "Росатом" і Угорщина уклали угоду про будівництво в країні двох нових атомних реакторів. Вона має на меті збільшити потужність діючої атомної електростанції в угорському Пакші, яка нині генерує близько половини усієї електроенергії Угорщини.

За угодою, обидва нові реактори будуть готові до роботи у 2030 році. Зараз Угорська атомна електростанція Пакш має чотири невеликі радянські реактори ВВЕР 440 загальною потужністю близько 2000 мегават, які почали працювати у 1980 роках. Атомне паливо для реакторів АЕС отримує з Росії.

Позиція Угорщини щодо війни Росії проти України

Політичні стосунки між Україною та Угорщиною залишалися напруженими через позицію угорського уряду стосовно санкцій проти Росії. Зокрема, країна не підтримувала посилення обмежень проти російського нафтового і газового сектору. Крім цього, 31 травня 2022 року Орбан заявив, що країна домовилася із ЄС і отримала дозвіл купувати російську нафту.

У червні старший радник прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана заявив, що Європейський Союз має припинити запроваджувати санкції проти Росії через її вторгнення в Україну і натомість домагатися припинення вогню та початку переговорів.

У липні Орбан заявив, що Захід має припинити озброювати Україну і зосередитися на мирному врегулюванні. В українському МЗС відреагували на заяву Орбана. Речник міністерства Олег Ніколенко зазначив, що на другий день після візиту міністра закордонних справ Угорщини до Москви, де він просив збільшити обсяги постачання російського газу, Орбан поновив риторику про неефективність санкцій ЄС проти РФ.

За даними угорських ЗМІ, 21 вересня на закритій зустрічі із законодавцями Віктор Орбан заявив, що Європейський союз повинен скасувати свої санкції проти Росії до кінця цього року, адже вони шкодять більше самим європейцям, ніж Росії. Також Угорщина тривалий час виступала проти надання Україні 18 мільярдів фінансування від ЄС.

18 листопада міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто назвав недієвими антиросійські санкції Європейського Союзу і закликав піти у відставку лідерів країн ЄС, які виступали за обмеження.

При цьому, за даними соціологічного інституту Publicus, в Угорщині зростає невдоволення проросійським курсом уряду Віктора Орбана.

Очільник МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що ставлення Угорщини до України лишиться незмінним, допоки прем'єром лишається Віктор Орбан.

На початок