ЄС, США, Британія і Канада введуть санкції через визнання "Л/ДНР". Як світ реагує на рішення Путіна

ЄС, США, Британія і Канада введуть санкції через визнання "Л/ДНР". Як світ реагує на рішення Путіна

Оновлюється
ЄС, США, Британія і Канада введуть санкції через визнання "Л/ДНР". Як світ реагує на рішення Путіна
. Колаж, Суспільне

Визнання правосуб’єктності так званих Донецької та Луганської "народних республік" є "кричущим порушенням міжнародного права, територіальної цілісності України та Мінських домовленостей".

Про це заявили високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і голова Європейської Ради Шарль Мішель.

"Союз відреагує санкціями проти тих, хто причетний до цього незаконного рішення. ЄС та його партнери діятимуть спільно, твердо і рішуче солідарно з Україною", — йдеться в їхніх ідентичних заявах. Раніше Боррель заявляв, що Європейський Союз може ввести додаткові санкції проти Москви.

З аналогічною заявою виступили і США. Прессекретарка Білого дому Джен Псакі заявила, що Джо Байден незабаром підпише указ, який "заборонить інвестиції, торгівлю і фінансування так званих ОРДЛО з боку фізичних та юридичних осіб США". Крім того, вона анонсувала "додаткові заходи, пов'язані із сьогоднішнім грубим порушенням Росією своїх міжнародних зобов'язань".

"Уточню: ці заходи не пов'язані з оперативними і серйозними економічними заходами, які ми готували спільно зі своїми союзниками на випадок вторгнення Росії в Україну, а доповнюватимуть їх", — зазначила Псакі.

Оновлено (23:10, 21 лютого). Про плани запровадити санкції проти Росії через визнання "Л/ДНР" заявила і міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс. Обмеження мають оголосити 22 лютого.

Оновлено (01:15, 22 лютого). Як повідомив британський уряд за підсумками телефонної розмови прем'єра країни Бориса Джонсона і Володимира Зеленського, Лондон розглядає можливість постачання додаткового оборонного озброєння Києву.

Оновлено (01:20, 22 лютого). Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі також заявила, що Оттава готова запровадити економічні санкції через рішення Росії про визнання ОРДЛО.

Читайте також: Транзакції російських банків заборонять опрацьовувати у разі агресії РФ щодо України

Що ще кажуть у світі

Міністр закордонних справ Латвії Едгар Ринкевич закликав до "жорсткої міжнародної реакції" на рішення Путіна про визнання "Л/ДНР". "ЄС має негайно запровадити санкції", — додав він.

Президент Естонії Алар Каріс наголосив, що країна не визнає "протиправне рішення РФ визнати ОРДЛО". "Вочевидь, Москва не хоче насправді йти шляхом дипломатії, а натомість шукає причину для початку війни", — написав політик.

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що визнання Росією "Л/ДНР" є "повною зневагою до міжнародного права і Статуту ООН": "Росію треба визнати тим, чим вона є: державою, що перебуває за межами міжнародних правил і цивілізованих норм. Я й далі переконаний, що на такий шлях ескалації треба відповідати санкціями".

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі зазначила, що рішення Путіна є "повторенням сценарію, який призвів до окупації 20% території" країни: "Грузія підтримує вас, президенте Зеленський, і підтримує територіальну цілісність і мир України". Він закликав запровадити негайні санкції проти РФ і скликати

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що визнання "Л/ДНР" Росією є "запереченням діалогу і кричущим порушенням міжнародного права", а також актом агресії проти України". Він закликав терміново скликати засідання Європейської ради для обговорення ситуації, що склалася.

На підтримку України та із засудженням дій Росії висловилися і міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хустра, прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін і президент Румунії Клаус Йоганіс. А міністр закордонних справ Австрії Карл Негаммер заявив, що 22 лютого федеральний уряд країни проведе термінове засідання для обговорення подальших дій.

Читайте також: Зеленський обговорив ситуацію на Донбасі з президентом США, заплановано розмову з премʼєром Британії

Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс також засудила рішення Путіна. "Цей крок є черговою атакою на суверенітет України та її територіальну цілісність. Він сигналізує про кінець Мінського процесу і порушення Статуту ООН. Він свідчить про рішення Росії обрати шлях конфронтації, а не діалогу", — йдеться в її заяві.

У заяві міністерства закордонних справ Німеччини вказано, що визнання "Л/ДНР" Росією "свідомо і без зрозумілої причини знищує роки зусиль у "Нормандському форматі" та ОБСЄ". "Своїм рішенням Росія порушує всі обіцянки міжнародній спільноті. Закликаємо Росію скасувати рішення і повернутися на шлях політико-дипломатичного вирішення конфлікту на основі Мінських домовленостей", — ідеться у заяві.

Президент Франції Еммануель Макрон засудив рішення Путіна про визнання "сепаратистських регіонів на сході України". Він закликав до термінового засідання Ради Безпеки ООН, а також ухвалення точкових європейських санкцій.

Майя Санду, президентка Молдови, у своїй заяві наголосила на підтримці "суверенітету і та територіальної цілості України в межах її міжнародно визнаних кордонів". "Ми рішуче засуджуємо визнання Росією сепаратистських регіонів Донецької та Луганської областей. Це явно суперечить міжнародному праву", — зазначила вона.

Міністерство закордонних справ Туреччини у заяві наголосило, що засуджує рішення Росії про визнання "Л/ДНР" і підтримує територіальну цілісність і суверенітет України.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що визнання "Л/ДНР" "ще більше підриває суверенітет і територіальну цілісність України, розмиває зусилля, спрямовані на вирішення конфлікту, а також порушує Мінські домовленості, стороною яких Росія є".

Речник генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша Стефан Дюжаррик зазначив, що посадовець вважає дії Росії "порушенням територіальної цілісності та суверенітету України, що не відповідає принципам Статуту ООН". Він закликав до мирного врегулювання конфлікту на сході України відповідно до Мінських домовленостей.

Читайте також: Путін визнав незалежність самопроголошених "ЛДНР" — що це означає. Спецефір Суспільного

Що передувало

Президент РФ Володимир Путін визнав правосуб'єктність самопроголошених "ЛНР" і "ДНР" і підписав відповідний указ. Рішення було ухвалене після засідання Ради безпеки РФ 21 лютого. Про це очільник Кремля оголосив майже у годинному зверненні до громадян, яке супроводжувалося довгим екскурсом в історію і погрозами на адресу України, НАТО і США.

Раніше ватажки самопроголошених "Донецької та Луганської народних республік" Денис Пушилін та Леонід Пасєчнік синхронно звернулися до президента Росії Володимира Путіна з проханням визнати "Л/ДНР". Україна і Захід заявляли, що визнання "Л/ДНР" Росією означає її вихід із Мінських домовленостей.

Заступник голови комітету Ради Федерацій РФ (верхня палата парламенту) з міжнародних справ Андрій Клімов заявив, що Росія визнає незалежність окупованих територій українського Донбасу в межах територій, які наразі контролюються підконтрольними Росії бойовиками.

Читайте також: Хто у світі підтримав рішення Путіна про визнання "Л/ДНР": Абхазія, Південна Осетія, хусити в Ємені

Що відомо

  • З листопада 2021 року біля кордонів України Росія стягує свої війська і техніку. За оцінками Києва і Заходу, йдеться про понад 150 тисяч військових у прикордонних російських областях, окупованому Криму і Білорусі, де тривають спільні з РФ військові навчання "Союзна рішучість-2022". Москва раніше заявляла про повернення частини військ у місця дислокації, але потім навчання, які мали завершитися 20 лютого, вирішили продовжити.
  • Сполучені Штати вважають, що президент Росії Володимир Путін ухвалив принципове рішення про вторгнення в Україну і це станеться в найближчі дні. Починаючи із 17 лютого, ситуація на Донбасі загострилася: бойовики здійснюють десятки обстрілів, заявляють про провокації та диверсії з боку українських військових. Офіційний Київ усе це спростовує.
  • Бойовики "Л/ДНР" удень 18 лютого заявили, що починають масову евакуацію та закликають жителів окупованих територій виїхати до РФ, зокрема в Ростовську область. Ватажок "ДНР" Пушилін заявив, що "ситуація йде до війни". За його словами, евакуювати незаконна влада планує жінок, дітей та старших людей. Чоловіків 18-55 років не випускатимуть. Уранці 19 лютого ватажки самопроголошених "Л/ДНР" оголосили про мобілізацію.

Читайте також

Загроза військового вторгнення Росії та що відбувається на Донбасі. Онлайн

РФ діє за "методичкою". Чому відбувається загострення на Донбасі та які подальші дії Росії

Росія хоче визнати самопроголошені "ДНР" і "ЛНР". Як на це реагують політики України і світу

У "ДНР" і "ЛНР" оголосили евакуацію у РФ: що відбувається на Донбасі та що про це кажуть місцеві

Мюнхенська безпекова конференція-2022. Головні тези про Україну

Морські навчання РФ перекривають українські шляхи. Чи загрожує це економічною блокадою і вторгненням

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок