Може передаватися через повітря. Огляд наукових досліджень про коронавірус

Може передаватися через повітря. Огляд наукових досліджень про коронавірус

Чому ми постійно розповідаємо про нові дослідження

COVID-19 дав поштовх новим дослідженням, пов’язаним як із вивченням нової інфекції, так і з впливом карантинних заходів на життя людей. Аби не загубитися в потоці фейків та маніпуляцій навколо пандемії, Суспільне щотижня збирає актуальні наукові дослідження.

Деякі з представлених досліджень є "препринтами" – науковими публікаціями, які не пройшли попередню експертизу. Чому так? Рецензія і перевірка даних займає багато часу, а в умовах пандемії важлива швидкість комунікації. Наведені дані не є істиною в останній інстанції, проте становлять дослідницький інтерес для експертів, які борються з COVID-19 по всьому світу.

Що робити читачам без медичної освіти, які просто хочуть знати, що відбувається, і залишатися здоровими? Як відрізнити гучний заголовок від справжнього відкриття? Раніше ми розповідали, на що слід звернути увагу при прочитанні наукових досліджень, пов'язаних з коронавірусом.

Якщо ви хочете залишатися в курсі актуальних наукових даних, радимо ознайомитися з нашими попередніми щотижневими оглядами:

Коронавірус може передаватися через повітря

Донедавна вважалося, що коронавірус поширюється через краплі, що виділяються з кашлем і чханням, тому головними превентивними заходами були миття рук, дезінфікуючі засоби, носіння масок і дотримання соціальної дистанції. Однак тепер у деяких випадках не можна виключати можливості передачі інфекції повітряно-пиловим шляхом. Спойлер: це погана новина.

При повітряно-крапельній передачі вірусу краплі слини або слизу, що містять вірус, виділяються з кашлем або чханням, а потім потрапляють в організм людини через ніс, рот або очі. При повітряно-пиловій передачі заражені частинки залишаються в повітрі довше (до декількох годин), поширюються далі та виділяються при звичайній розмові – й навіть диханні. Якщо ця інформація буде підтверджена, ВООЗ може переглянути рекомендації про перебування людей у приміщеннях.

На жаль, дослідження одного випадку засвідчує те, що коронавірус здатен передаватися не лише через мікрокраплі, а й повітрям. У січні 2020 року на сході Китаю група зі 128 буддистів вирушила у 50-хвилинну поїздку на двох автобусах. В одному з них виявилася пасажирка, яка була заражена коронавірусом, але ще про це не знала.

Ніхто з пасажирів не вдягав масок – це відбувалося ще до введення карантину і заходів з соціального дистанціювання. Невдовзі після цього коронавірус діагностували у 24 пасажирів автобуса, а також ще у 7 осіб, які контактували з хворою пізніше. Учені виявили, що в такій ситуації абсолютно не відігравала ролі відстань, на якій пасажири знаходились від жінки (джерела інфекції) – заразилися навіть люди, які сиділи в семи рядах від неї. Однак ризик зменшувався, якщо пасажир сидів біля вікна чи двері, де була хоч якась вентиляція повітря.

Шанси заразитись від дитини у шість разів менші

Іспанські вірусологи протягом 5 тижнів проводили у 22 літніх таборах експеримент, щоб визначити, з якою швидкістю коронавірус може поширюватися серед дітей. Всього у дослідженні взяли участь 1905 дітей, яким щотижня робили ПЛР-тести.

Раніше передбачалося, що діти можуть виявитися небезпечними поширювачами інфекції – у молодому організмі вірус поводиться обережно, хвороба минає безсимптомно, втім, ризик заразити іншу людину залишається високим. Але результати експерименту показали, що 30 інфікованих підлітків (попри те, що вони спілкувались як мінімум з 250 дітьми) заразили всього 12 осіб.

Отже, коефіцієнт поширення коронавірусу серед дітей дорівнює показнику 0,3 – це означає, що 100 інфікованих дітей можуть заразити максимум 30 осіб. Для порівняння, цей показник майже в шість разів нижче, ніж у дорослого населення в районах, де були розташовані табори, де 100 хворих дорослих передадуть інфекцію приблизно 170-200 іншим людям. При цьому діти молодше 12 років поширюють COVID-19 з тією ж швидкістю, що і діти віком 13-17 років.

Варто брати до уваги, що діти спілкувались одне з одним просто неба – це знижує ризик зараження і могло вплинути на експеримент. Але результати іспанських вірусологів все одно можуть заспокоїти дорослих, які турбуються, що відкриття шкіл призведе до нової хвилі захворювань.

Читайте також: "Що треба знати батькам про навчальний процес під час карантину"

Чому чоловіки гірше переносять COVID-19

Особливості імунної відповіді організму є причиною того, що чоловіки, особливо літні, значно частіше вмирають від SARS-CoV-2. У жінок, навіть літніх, розвивається стійкіша імунна відповідь Т-лімфоцитів, білих кров'яних тілець, які можуть розпізнавати та знищувати віруси.

У літніх чоловіків активність Т-клітин виявилася найслабшою – і чим старше вони були, тим слабша реакція. Загалом чоловіки виробляють більше цитокінів – запальних білків, які утворюють ще одну частину природного імунного захисту організму. Ці відмінності, на думку авторів дослідження, можуть бути причиною підвищеної сприйнятливості чоловіків до хвороб.

Важкі випадки COVID-19 пов'язані з так званим цитокіновим штормом – це процес, коли імунна система стає перевантаженою, що шкідливо (і потенційно смертельно). На думку авторів, це може означати, що чоловікам і жінкам потрібне різне лікування. Для чоловіків, наприклад, слід посилювати Т-клітинні відповіді за допомогою вакцин, тоді як жінкам можна призначити лікування, яке послабить цитокінову відповідь.

Однак у колег результати дослідження викликали певні сумніви. Через невелику вибірку та похилий вік пацієнтів відмінності могли виникнути випадково, вважає Елеонора Райлі, професорка Единбурзького університету. Саме тому для кожного пацієнта краще призначати індивідуальне лікування, а не визначати стратегію спираючись на стать.

Кожен п’ятий негативний тест на коронавірус є помилковим

Нове дослідження виявило, що вірус може залишатися в тілі людини значно довше, ніж вчені припускали раніше. Також автори стверджують, що один з п'яти негативних тестів на COVID-19 виявляється помилковим.

Як повідомляє CNN, дослідження опублікували у журналі British Medical Journal. Науковці дійшли висновку, що пацієнти можуть потребувати близько місяця самоізоляції, перш ніж повертатися до роботи чи навчання, оскільки кожен п'ятий негативний результат тесту на коронавірус виявляється помилковим.

Учені наголосили, що таким чином кожен п’ятий пацієнт може переносити вірус після закінчення термінів ізоляції, яка зазвичай триває 14 днів. Пацієнти можуть навіть не здогадуватися про це, оскільки в багатьох симптоми, як-от втрата нюху, втрата сил чи пригніченість, зберігаються впродовж кількох місяців після одужання.

"Ми вважаємо, що довготривалі симптоми можна частково пояснити ураженням судин, що є своєрідним слідом вірусу навіть після того, як він зник з тіла", — розповів доктор Вільям Лі.

За його словами, наука ще багато чого не знає про коронавірус, зокрема й те, коли хворі зможуть повернутися до нормального життя.

Діти можуть тижнями хворіти на SARS-CoV-2 без симптомів

Американські вчені проаналізували медичні дані 91 інфікованої дитини у 22 лікарнях Південної Кореї – і виявили, що у 22% хвороба минала без симптомів.

Кожен п'ята (20%) дитина була безсимптомним носієм лише спочатку, а потім у неї виникали ознаки хвороби. У більшості – 58% – симптоми проявилися від самого початку. При цьому у 22% безсимптомних носіїв і майже у половини інфікованих з симптомами вірус був присутній в організмі навіть через 3 тижні після зараження.

"Досі невідомо, чи поширюють діти без симптомів більше, менше або таку ж кількість вірусу, як і люди з симптомами", – вважають автори цього дослідження.

Раніше дослідники в Бостоні з'ясували, що в організмі дітей і молоді може бути набагато більше частинок SARS-CoV-2. Експерти взяли мазки з носоглотки у 49 осіб молодше 21 року і виявили у них набагато більше слідів нового вірусу, ніж у дорослих пацієнтів, які перебувають у відділеннях інтенсивної терапії.

Як деякі типи захисних масок пропускають часточки вірусу

Дослідники з Коледжу інженерних і комп'ютерних наук Флоридського Атлантичного університету перевірили, як захисні пластикові екрани для обличчя та маски з клапанами (зокрема стандарту N95) блокують поширення вірусу. В рамках експерименту вчені вдягли маски на манекени та пропускали через них підсвічений лазером аерозоль з суміші дистильованої води й мила – він імітував слину, яка поширюється, коли людина кашляє або чхає.

Захисний екран: аерозоль не зміг пройти через захисний екран, але деякі часточки відштовхувались від пластикової поверхні або осідали на ній і з часом розсіялися (так вірус залишається небезпечним для оточуючих). Великі зазори з боків і внизу роблять маску ненадійною.

Респіратор стандарту N95: не допомагає, якщо його носить заражений – при кашлі або чханні клапан майже не затримує і не фільтрує слину, тому частинки вірусу потрапляють у повітря. Крім того, краплі проникають крізь щілини з боків і на переніссі. Науковці додали, що інші типи масок з клапанами можуть виявитися такими ж неефективними.

Тканинні маски (медичні, нестерильні конусоподібні, саморобні з двох шарів бавовняної тканини): блокують поширення аерозолю від хворого і затримують великі вірусні частинки, які потрапляють на здорову людину із зовнішнього середовища. Краще за інших скоротили швидкість і дальність поширення крапель саморобні та конусоподібні маски, хоча вірус міг виходити через невеликі прорізи з боків.

Слід зазначити, що робота була присвячена не тому, наскільки маска може захистити носія від коронавірусу, а тому, як вона заважає поширенню вірусних часточок від уже зараженої людини, що носить маску, та інфікуванню інших.

Читайте також: "Як доглядати за шкірою після використання мила, санітайзера і носіння маски"

На початок