Перейти до основного змісту
ДНК кажанів і панголінів. Огляд нових досліджень про коронавірус

ДНК кажанів і панголінів. Огляд нових досліджень про коронавірус

Чому ми постійно розповідаємо про нові дослідження

COVID-19 дав поштовх величезній кількості нових досліджень, пов’язаних як із вивченням власне коронавірусної інфекції, так і з впливом карантинних заходів на життя людей. Аби не загубитися в потоці фейків та маніпуляцій навколо теми пандемії, Суспільне періодично збирає для вас актуальні наукові дослідження.

Попередні матеріали:

Варто зазначити, що деякі з представлених досліджень є "препринтами" — науковими публікаціями, які не пройшли попередню експертизу. Чому так? Рецензія і перевірка даних займає багато часу, а в умовах пандемії важлива швидкість комунікації між ученими. Наведені дані не є істиною в останній інстанції, проте представляють важливий дослідницький інтерес для експертів, які борються з COVID-19 по всьому світу.

Читайте також: "До чого тут корона? 9 найпоширеніших запитань про COVID-19"

Захист очей знижує ризик зараження

Вчені підтвердили, що захист очей у поєднанні з іншими методами профілактики значно знижує ризик зараження коронавірусом. Для цього вони проаналізували 44 дослідження у 26 країнах з березня по травень 2020 року.

Досі найефективнішим методом боротьби з поширенням COVID-19 залишається соціальна дистанція. Утім, захисні окуляри або щитки для обличчя також зменшують ризик зараження – з 16% до 6%.

Наразі всі організації радять захищати очі насамперед лікарям, медпрацівникам та іншому персоналу, який контактує з хворими. Але цей метод захисту може бути корисним і для тих, хто працює з великою кількістю людей, наприклад, касирам у продуктових магазинах.

Окуляри не лише можуть вберегти очі від вірусних аерозольних частинок, а й слугують додатковим бар'єром, який не дозволяє людям несвідомо торкатися обличчя та очей. Тож дослідники рекомендують поєднувати носіння захисної маски бодай з якими-небудь окулярами, навіть сонцезахисними.

Небезпека коронавірусу для лисих чоловіків

Науковці повідомили про важкі форми коронавірусу в чоловіків з облисінням. Це пояснюється чоловічим статевим гормоном андрогеном, який "допомагає" вірусам атакувати клітини.

Професор Карлос Вамб’єр з Браунського університету повідомив, що облисіння – ознака, за якою можна спрогнозувати важкий перебіг хвороби. Про це свідчить статистика. Чоловіки набагато частіше стають жертвами COVID-19. А лисі чоловіки – особливо.

Є також дані, які були зібрані в Іспанії. Там припущення про високий ризик для лисих чоловіків підтвердили два дослідження. Перше показало, що з 41 пацієнта з важкою формою коронавірусу 29 були лисими. За результатами другого з 122 пацієнтів в мадридських госпіталях – 96 були лисими.

Ці висновки також збігаються з результатами дослідження 9280 пацієнтів в італійському Венето. Виявилося, що чоловіки з раком передміхурової залози, які одержували терапію андрогенною депривацією, на чверть частіше хворіють COVID-19, ніж ті, хто отримував інші види лікування.

*Андрогенна депривація – базова терапія для лікування раку передміхурової залози. Вона забезпечує адекватне переривання надмірного вироблення андрогенів.

Скільки людей в Європі померли б, якби не карантин

Якби європейські країни не ввели жорсткий карантин, то внаслідок COVID-19 могло б померти близько 3 мільйонів людей. Дослідники з Імперського коледжу Лондона проаналізували вплив карантину у 11 європейських країнах, повідомляє BBC.

Ними стали Австрія, Бельгія, Данія, Франція, Німеччина, Італія, Норвегія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Велика Британія.

На момент дослідження у цих країнах внаслідок ускладнень коронавірусу померло близько 130 тисяч людей.

Згідно з підрахунками, до 4 травня без карантину в Європі захворіли б 12-15 мільйонів людей, а 3,2 мільйона з цих випадків були б летальними.

Таким чином обмеження врятували від смерті:

  • 690 000 людей у Франції;
  • 630 000 в Італії;
  • 560 000 у Німеччині;
  • 470 000 у Великій Британії;
  • 450 000 в Іспанії;
  • 110 000 у Бельгії;
  • 65 000 в Австрії;
  • 52 000 у Швейцарії;
  • 34 000 у Данії;
  • 26 000 у Швеції;
  • 12 000 у Норвегії.

Також дослідники наголосили на тому, що поки що коронавірусом інфікована невелика частка населення – близько 4%. Науковці попередили, що це лише "початок пандемії" й після послаблення карантинних обмежень кількість нових хворих зростатиме.

Нагадаємо, що за даними Центру громадського здоров'я станом на 12 червня в Україні 29753 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, з них 870 летальних, 13567 пацієнтів одужало. За добу зафіксовано 683 нові випадки.

ВООЗ заявляє про глобальне погіршення ситуації

Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Аданом Гебреісус на брифінгу 8 червня заявив, що у глобальному масштабі ситуація з коронавірусом погіршується.

"Попри те, що в Європі ситуація з поширенням коронавірусної інфекції поліпшується, у глобальному масштабі вона стає гіршою. Наразі ВООЗ зафіксувала понад 7 мільйонів випадків захворювання та понад 400 тисяч смертей. Протягом кожного з останніх 10 днів у світі реєстрували понад 100 тисяч випадків зараження. А 7 червня було зафіксовано понад 136 тисяч випадків. Це найбільша кількість за добу від початку пандемії", – йдеться в повідомленні.

Майже 75% із цих випадків зафіксували у 10 країнах. Переважно це Північна та Південна Америка, Південна Азія, а також деякі частини Східної Європи та Центральної Азії.

Гебреісус підкреслив, що в країнах, де спостерігається позитивна динаміка, найбільшою загрозою є легковажність. Щоб вірус не повернувся, потрібно й далі дотримуватися запобіжних заходів, особливо в період пом’якшення карантину.

Науковці виявили, звідки взявся COVID-19

Знайдена відповідь на одне з найінтригуючих питань пандемії. Група вчених зібрала колекцію з 43 різних видів коронавірусу, взятих у різних видів тварин і людини для детального аналізу. Результати показали, що геном коронавірусу є гібридом з декількох шматків – здебільшого з кажанів, але є часточки і від панголінів. Дослідження опубліковане на сайті Science Advances.

Дослідники зі США доводять, що вся справа в рекомбінації (процес, у якому ланцюжок ДНК розривається, а його фрагменти потім об'єднуються в іншому порядку – ред.), за якої молекули, що мають схожість, можуть обмінюватися частинами. В результаті виходить гібрид.

Це відкриття важливе тому, що дослідники знайшли зону, зміна якої призводить до порушення важливих функцій вірусу. Їх кілька, але найчутливіша розташована саме в білках корони, які дісталися вірусу від панголінів. Якщо впливати на неї якимось препаратом, можна позбавити SARS-CoV-2 можливості заражати людські клітини.

ВООЗ оновила свої рекомендації щодо носіння масок

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує людям носити тканинні немедичні маски в громадських місцях, щоб приборкати поширення COVID-19. Про це йдеться у нових рекомендаціях ВООЗ.

В організації наголошують, що самі по собі маски не захищають від COVID-19. Їх потрібно використовувати, не забуваючи про фізичну дистанцію та гігієну рук.

ВООЗ рекомендує носити маски:

  • у громадських місцях: у крамницях, на роботі, під час публічних чи масових заходів, а також в закритих приміщеннях, таких як школи або церкви, собори, мечеті;
  • у закритих комунах, де мешкає багато людей, наприклад у таборах біженців;
  • у громадському транспорті.

Якою має бути маска

ВООЗ заявляє, що медичні маски повинні носити працівники галузі охорони здоров'я і люди з груп ризику. Всім іншим варто використовувати немедичні або тканинні маски.

Поради ВООЗ щодо вибору маски:

  • Вибирайте матеріали, які вловлюють краплі, але є легкими для дихання;
  • Уникайте еластичних матеріалів, оскільки розтягнення може збільшити розмір дірок;
  • Використовуйте тканину, яку можна прати за температури 60 градусів;
  • Маска має мати три шари, включаючи внутрішній шар, що поглинає рідину та синтетичний зовнішній шар, що не вбирає воду;
  • Маска має бути чиста, її потрібно часто прати.
Топ дня
Вибір редакції
На початок