Перейти до основного змісту
Миття рук врятує світ від пандемії. Огляд наукових досліджень про коронавірус

Миття рук врятує світ від пандемії. Огляд наукових досліджень про коронавірус

Чому ми постійно розповідаємо про нові дослідження

COVID-19 дав поштовх величезній кількості нових досліджень, пов’язаних як із вивченням власне коронавірусної інфекції, так і з впливом карантинних заходів на життя людей. Аби не загубитися в потоці фейків та маніпуляцій навколо теми пандемії, Суспільне збирає для вас актуальні наукові дослідження.

Варто зазначити, що деякі з представлених досліджень є "препринтами" — науковими публікаціями, які не пройшли попередню експертизу. Чому так? Рецензія і перевірка даних займає багато часу, а в умовах пандемії важлива швидкість комунікації між ученими. Наведені дані не є істиною в останній інстанції, проте становлять дослідницький інтерес для експертів, які борються з COVID-19 по всьому світу.

Що робити читачам без медичної освіти, які просто хочуть знати, що відбувається і як залишатися здоровими? Як відрізнити гучний заголовок від справжнього відкриття? Раніше ми розповідали, на що слід звернути увагу при прочитанні наукових досліджень, пов'язаних з коронавірусом.

Якщо ви хочете залишатися в курсі актуальних наукових даних, радимо ознайомитися з нашими попередніми щотижневими оглядами:

Як рівень доходу впливає на дотримання карантину

Дослідники з Каліфорнійського університету проаналізували дані про місце перебування американців з бідних і багатих верств населення, щоб визначити, хто більше дотримується карантинних обмежень.

Результати показали, що до початку пандемії люди з елітних кварталів частіше проводили час у місті (як у будні, так і у вихідні), а жителі з менш забезпечених районів воліли у вільний час відпочивати вдома. Після початку пандемії ситуація кардинально змінилася.

Попри необхідність введення карантинних обмежень, таких як самоізоляція, скорочення контактів, закриття громадських місць і переведення співробітників на віддалену роботу – багато людей були не згодні з подібними діями влади. Дехто спокійно пережив вимушене "ув'язнення" вдома, продовжував працювати або займався особистими справами, тоді як іншим доводилося порушувати заборони, щоб не втратити роботу і прогодувати сім'ю.

Така різниця може бути пов'язана з тим, що серед малозабезпечених громадян більше працівників життєво необхідних для міста підприємств – і серед них менше фахівців, чия професія дозволяє працювати віддалено з дому.

"Необхідно визначити, чи піддаються – і якою мірою – люди з низькими доходами більшому ризику захворіти на COVID-19. Малозабезпечені верстви населення вже відчувають більш серйозні наслідки для здоров'я та не завжди можуть впоратися з економічними потрясіннями. Це "подвійний тягар" пандемії: люди з низькими доходами більш уразливі перед коронавірусом, при цьому вони ж рідше дотримуються заходів із соціального дистанціювання", – пишуть вчені.

Як SARS-CoV-2 впливає на здатність відчувати запахи

Втрата нюху (аносмія) є одним із найважливіших для діагностики хвороби на ранніх етапах. Навіть висока температура у хворих спостерігається значно рідше. При цьому нюх відновлюється швидше, ніж при інших вірусних інфекціях, які вражають нюхові нейрони.

Тепер гарвардські фізіологи з'ясували, як саме зараження SARS-CoV-2 спричиняє аносмію. Для цього вчені проаналізувала гени, активні в клітинах верхньої частини носової порожнини – перш за все, гени білків ACE2 і TMPRSS2, які необхідні для зв'язування і проникнення коронавірусу в організм.

Виявилося, що коронавірус вражає не нейрони, а клітини нюхового епітелію – підтримуючі та базальні. У них ACE2 і TMPRSS2 виробляються так само, як і в клітинах нижніх дихальних шляхів, які є головною мішенню для SARS-CoV-2.

Вірус здатен порушувати роботу рецепторів, заражаючи допоміжні клітини нюхового епітелію. Інші неврологічні симптоми, які спостерігаються під час хвороби, можуть бути пов'язані з пошкодженням не самих нейронів, а клітин, що забезпечують їх роботу – перш за все клітин у стінках кровоносних судин.

Маска, що вбиває коронавірус

Португальська текстильна компанія Adalberto у співпраці з ученими мікробіологічного інституту створила маску, яка здатна знешкоджувати мікроорганізми, зокрема SARS-CoV-2. Презентація відбулась ще у квітні, але тоді ефективність маски не була підтверджена незалежними науковими тестами.

Маска MOxATech складається з декількох різних водонепроникних тканин, просочених спеціальним розчином, який відштовхує переважну частину заряджених крапель. Під час дослідів тканину занурювали у розчин з вірусом, після чого вимірювали життєздатність патогену.

Вчені підтвердили зниження вірусної активності на 99%. З'єднання знищило майже всі бактерії та грибки, а Інститут Пастера у Франції під час незалежних дослідів довів, що MOxATech знешкоджує не тільки SARS-CoV-2, а й вірус грипу H1N1.

При цьому для використання маски не потрібно зберігати її в якихось спеціальних умовах – освітлення, температура і вологість повітря не впливають на дієвість хімічного складу. Крім того, з часом її захисні властивості не втрачаються, а речовина не переноситься на шкіру або одяг в процесі носіння. Маска багаторазова та витримує близько 50 прань. MOxATech вже продається у країнах Євросоюзу, а в майбутньому може з'явитися в магазинах по всьому світу.

Шість сценаріїв розвитку симптомів коронавірусу

Науковці з Лондонського Королівського коледжу розділили сукупність різних симптомів коронавірусу на 6 різних груп/сценаріїв. Дослідження проводили на основі даних з програми "COVID Symptom Study", у якому 1600 пацієнтів із Британії та США протягом двох місяців відзначали свій стан здоров'я. Результати засвідчили, що до п'ятого дня розвитку хвороби з'являється одна з шести груп симптомів:

  1. "Грипоподібний" без лихоманки: включає головний біль, втрату нюху, кашель, біль у горлі, грудях, м'язах.
  2. "Грипоподібний" з лихоманкою: головний біль, втрата нюху, кашель, біль у горлі, хрипота, лихоманка, втрата апетиту.
  3. Шлунково-кишковий: головний біль, втрата нюху, втрата апетиту, пронос, біль у горлі, біль у грудях, відсутність кашлю.
  4. Перший важкий рівень: головний біль, втрата нюху, кашель, лихоманка, хрипота, біль в грудях, сильне почуття втоми.
  5. Другий важкий рівень: головний біль, втрата нюху, втрата апетиту, кашель, лихоманка, хрипота, біль у горлі, біль у грудях, втома, сплутаність свідомості, біль у м'язах.
  6. Третій важкий рівень: головний біль, втрата нюху, втрата апетиту, кашель, лихоманка, хрипота, біль у горлі, грудях, м'язах, животі, втома, сплутаність свідомості, задишка, пронос.

Перші три сценарії найчастіше зустрічались у молодих і здорових пацієнтів, три останніх – у літніх людей, а також у людей з ожирінням, діабетом і захворюваннями легенів. Люди в трьох "важких" групах частіше потребували кисню або вентиляції легень у лікарні. Близько половини пацієнтів в 6 кластері опинилися в лікарні – у порівнянні з 16% з 1 групою симптомів.

Три прості речі, які можуть зупинити пандемію

У журналі PLoS Medicine опубліковано дослідження, в рамках якого вчені з Медичного університету в Утрехті створили математичну модель поширення хвороби та необхідних для її усунення профілактичних заходів. Згідно з висновками, миття рук, соціальна дистанція, носіння маски та втручання уряду (закриття громадських місць і скасування масових заходів) навіть без вакцини могли б зменшити поширення COVID-19.

"Якщо ми всі будемо носити захисні маски наступні 4, 6, 8, 12 тижнів по всій країні, то зупинимо поширення вірусу", – вважає директор Центру з контролю і профілактики захворювань США (CDC) Роберт Редфілд. Це чергове підтвердження того, що уряд повинен направити сили не тільки на пошук ліків і підтримку системи охорони здоров'я, а й на інформування населення.

Дослідження аналізувало поведінку людей в Нідерландах, але за словами вчених модель підходить для більшості західних країн: "На практиці це означає, що атипова пневмонія не призведе до сильного спалаху захворюваності в країні, де 90% населення регулярно миє руки та дотримується дистанції".

Відповідно до моделі, якщо населення повільно, але поступово все ж змінює свою поведінку (тобто починає використовувати засоби захисту), то кількість заражень можна зменшити, але уникнути піку взагалі не вдасться.

Якщо влада відреагує швидко й оголосить карантин, але населення не буде дотримуватися заходів безпеки, то це відтермінує, але не послабить пік заражень. Тримісячне втручання затримає пік максимум на сім місяців (схожий сценарій зараз відбувається в Україні).

Запропонована голландськими медиками модель не всесильна. Вона не враховує демографію та далеко не бездоганну ізоляцію хворих COVID-19. Це означає, що хворі можуть інфікувати тих, хто за ними доглядає. Також не береться до уваги можливість повторного зараження.

Топ дня
Вибір редакції
На початок