COVID у повітрі, пандемія ще два роки. Огляд нових досліджень про коронавірус

COVID у повітрі, пандемія ще два роки. Огляд нових досліджень про коронавірус

COVID у повітрі, пандемія ще два роки. Огляд нових досліджень про коронавірус

COVID-19 дав поштовх величезній кількості нових досліджень, пов’язаних як з вивченням, власне, коронавірусної інфекції, так і впливу карантинних заходів на життя людей. Аби не загубитися в потоці фейків та маніпуляцій навколо теми пандемії Суспільне періодично збирає для вас актуальні наукові дослідження.

Цього разу йтиметься, зокрема, про найбільш перспективні способи боротьби з COVID-19, шанси та вплив карантину на сексуальне життя.

Читайте також: "Що вчені дізналися про коронавірус і його небезпеку за місяць пандемії"

Вплив на особисте

Карантин серйозно вплинув на життя людей, зокрема й на сексуальний його аспект.

Наприклад одне з профільних досліджень проводилося в Китаї в середині березня, якраз в період суворого карантину в КНР. Вибірку склали 459 людей віком від 18 до 45 років, серед них – 270 чоловіків та 189 жінок.

Кожен четвертий учасник опитування заявив, що помітив зниження лібідо. Тільки 18% чоловіків і 8% жінок заявили про підвищення сексуального бажання під час ізоляції. Близько 37% опитуваних розповіли, що стали займатися сексом рідше, ніж раніше. Крім цього 32% чоловіків і 39% жінок повідомили, що стали отримувати менше задоволення від процесу.

Ще одне дослідження на цю тему проводилося серед мешканців Бангладешу, Індії та Непалу. В онлайн-опитуванні взяли участь 120 людей, усі з яких одружені.

45% опитаних відзначили, що карантин вплинув на їхнє сексуальне життя. Тільки 3,3% респондентів розповіли, що стали займатися сексом набагато частіше: якщо раніше вони робили це раз на тиждень, то тепер більше п'яти разів. І хоча 50% подружніх пар повідомили, що ізоляція допомогла їм зміцнити емоційну близькість, інші дослідження говорять про різке зростання звернень щодо домашнього насильства, зокрема й в Україні.

Пара азіатів

Коронавірус затримується в повітрі багатолюдних просторів

У дослідженні, опублікованому у журналі Nature Research, повідомляється, що COVID-19 може поширюватися в погано вентильованих багатолюдних приміщеннях через крихітні повітряні частинки, відомі як аерозолі.

Люди виробляють два види крапель під час дихання, кашлю та розмов. Згідно із дослідженням більш великі краплі опускаються на землю, перш ніж випаровуються, викликаючи забруднення здебільшого через об’єкти, на яких вони осідають. Менші, які складають аерозолі – можуть “висіти” у повітрі годинами.

Разом з тим у вентильованих палатах рівень аерозолів досить низький. Також частинки переставали визначатися після проведення жорстких санітарних процедур.

Важливо розуміти, що здатність цих частинок заразити людей поки не досліджена й не підтверджена. Дослідники планують зрозуміти завдяки наступним дослідженням.

Дослідники відзначають, що отримані цифри говорять про важливість вентиляції, обмеження скупчення людей і ретельного дотримання санітарних норм.

лікарня

Пандемія може тривати два роки

Попри новини про виготовлення вакцини, закінчення карантину і скасування деяких обмежень – радіти ще зарано. Згідно з доповіддю групи експертів з Центру досліджень і політики в області інфекційних хвороб при Університеті Міннесоти, пандемія Covid-19 може тривати ще близько двох років. Допоки у двох третин населення планети не виробиться імунітет.

Через здатність поширюватися поміж людьми до появи симптомів або безсимптомно, вірус 2019 nCoV складніше контролювати, ніж грип. "Державні чиновники повинні повідомляти про ризик, що пандемія не закінчиться найближчим часом. Люди повинні бути готові до можливих періодичних повторних спалахів хвороби протягом наступних двох років", – говорять експерти.

Учені обіцяють створити вакцину вже цього року, однак спочатку вона буде доступна у невеликих кількостях. Знадобиться час, щоб зробити щеплення левовій частці населення планети – і почати слід з людей, які знаходяться у групі ризику: літніх, хворих на діабет, онко- та серцево-судинні захворювання.

Схожої думки дотримуються й китайські вчені з Інституту біології патогенів в головному медичному науково-дослідному центрі Китаю. Малоймовірно, попри карантин, що новий вірус зникне остаточно. І знову проблема полягає у безсимптомних носіях вірусу, які можуть поширювати його, залишаючись непоміченими.

"Швидше за все, це буде епідемія, яка довгий час буде співіснувати з людьми, стане сезонною та буде переховуватись в людському організмі", – сказав Джин Ци, директор Інституту біології патогенів.

Деякі експерти в галузі охорони здоров'я взагалі закликають до того, щоб дозволити вірусу розповсюджуватися контрольованим чином серед молодого населення, щоб сприяти формуванню колективного імунітету.

Читайте також: "До чого тут корона? 9 найпоширеніших запитань про COVID-19"
пандемія ковід-19

Через карантин повітря в Європі стало чистішим

Багато хто ще пам'ятає нещодавній феноменальний рівень забруднення повітря у Києві, проте дані Центру досліджень енергетики та чистого повітря показують, що різке падіння інтенсивності дорожнього руху і промислових викидів в країнах Європи призведе до зменшення смертності від астми та інших хронічних захворювань дихальних шляхів на 11 000 осіб.

У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, рівень діоксиду азоту знизився на 40%, в той час як крихітні тверді частинки (відомі як PM2.5) – на 10%. Ці дві причини забруднення послаблюють серце і дихальну систему, від чого кожного року в країнах Європи помирає близько 470 тисяч осіб. Зниження обох показників означає, що люди можуть дихати легше.

чисте повітря
Суспільне Карпати

Найперспективніші способи боротьби з коронавірусом

Американські вчені з Університету Північної Кароліни назвали найперспективніші медико-біологічні стратегії в боротьбі з пандемією Covid-19 і "родинними" вірусами, такими як збудник атипової пневмонії SARS-CoV і MERS-CoV, який став причиною спалаху близькосхідного респіраторного синдрому.

Найбільш перспективною сферою розробок є створення вакцин. Однак вакцина проти SARS-CoV-2 напевно буде неефективна проти інших вірусів сімейства.

Другий метод – розробка ліків на основі нуклеотидних аналогів. Це речовини, хімічна структура яких схожа на структуру елементів вірусної РНК.

РНК — клас нуклеїнових кислот, який синтезується в клітинах всіх клітинних живих організмів (до яких належить і людина), а також може міститися в деяких вірусах, зокрема й в SARS-CoV-2. Одна із важливих ролей РНК у всіх живих організмах – передача генетичної інформації.Потрапляючи в заражену клітину, ліки вбудовуються в нуклеїнову кислоту та зупиняють процес захворювання.

Третя перспективна стратегія – використовувати плазму крові людей, які вилікувалися від SARS-CoV-2. Така "пасивна імунізація" може дати короткочасний імунітет.

Однак найбільш дієвим до створення вакцини може виявитися генна терапія за допомогою адено-асоційованих вірусів (AAV). Вони здатні заражати клітини людини, не викликаючи імунної відповіді (симптомів). На її створення піде набагато менше часу і теоретично одна доза зможе протягом тижня захищати людину від зараження.

Мікрофотографія вірусу SARS-CoV-2
Мікрофотографія вірусу SARS-CoV-2.

Ліки від артриту для полегшення симптомів COVID-19

Фахівці з французької організації Assistance publique – Hopitaux de Paris (APHP) заявили, що засіб для лікування артриту показав “багатообіцяючі” результати в полегшенні симптомів COVID-19.

Йдеться про препарат “Тоцилізумаб”. Згідно з дослідженнями препарат здатний боротися з цитокіновим штормом – одним із ускладнень, яке може виникати при зараженні коронавірусом. Його наслідками можуть бути гостра дихальна недостатність та, навіть, смерть.

За інформацією науковців, серед групи людей, які використовували цей протиревматичний препарат, меншій кількості знадобилася штучна вентиляція легенів.

Попри те, що препарат вже використовувався для полегшення симптомів важкої коронавірусної інфекції, наприклад, у Китаї та Італії, результати експерименту вимагають додаткових підтверджень. Оскільки наразі ефективність підтверджена тільки поодинокими випадками, а повномасштабні клінічні дослідження ще тривають.

У дослідженні взяли участь 129 осіб з помірною або важкою формою COVID-19, яка зазвичай спостерігається у 5-10% хворих. 65 осіб отримували терапію “Тоцілізумабом”, доповнену антибіотиками, а решта 64 проходили курс стандартного лікування.

Препарат “Тоцилізумаб”
Препарат “Тоцилізумаб”.

Попередньо підтверджено ефективність ремдесивіру в лікуванні COVID-19

Національний інститут алергії та інфекційних захворювань США (NIAID) випустив заяву, в якій стверджує про ефективність антивірусного препарату ремдесивір в боротьбі з коронавірусною інфекцією. Варто розуміти, що це попередні результати, а дослідження досі тривають.

Експеримент розпочався 21 лютого 2020 року. У ньому взяли участь понад тисяча пацієнтів з підтвердженим діагнозом COVID-19 із США, Азії та Європи.

Під час дослідження використовувався метод подвійного сліпого тестування. Хворих поділили на дві групи: в одній пацієнти в доповнення до звичайного лікування отримували ремдесивір (експериментальна група), в іншій – плацебо (контрольна група). Ні пацієнти, ані лікарі не знали, в якій з груп перебуває конкретний пацієнт.

За попередніми даними, хворі, які приймали експериментальний препарат, в середньому одужували за 11 днів, пацієнти з контрольної групи – за 15. Також спостерігалася різниця й в показниках смертності: в контрольній групі померли 11,6% хворих, в експериментальній – 8%.

Препарат ремдезивір
Читайте також: "Одужало понад мільйон людей. Позитивні та дивні новини минулого тижня, пов'язані з коронавірусом"
На початок