Перша вакцина і безсимптомні хворі. Огляд нових досліджень про коронавірус

Перша вакцина і безсимптомні хворі. Огляд нових досліджень про коронавірус

Чому ми постійно розповідаємо про нові дослідження

COVID-19 дав поштовх величезній кількості нових досліджень, пов’язаних як із вивченням власне коронавірусної інфекції, так і з впливом карантинних заходів на життя людей. Аби не загубитися в потоці фейків та маніпуляцій навколо теми пандемії, Суспільне періодично збирає для вас актуальні наукові дослідження.

Попередні матеріали:

Варто зазначити, що деякі з представлених досліджень є "препринтами" — науковими публікаціями, які не пройшли попередню експертизу. Чому так? Рецензія і перевірка даних займає багато часу, а в умовах пандемії важлива швидкість комунікації між ученими. Наведені дані не є істиною в останній інстанції, проте представляють важливий дослідницький інтерес для експертів, які борються з COVID-19 по всьому світу.

Читайте також: "До чого тут корона? 9 найпоширеніших запитань про COVID-19"

Безсимптомних хворих може бути більше, ніж вважалося раніше

Такі висновки можна зробити за результатами двох нових досліджень. Перше, опубліковане у щомісячному медичному журналі Американської медичної асоціації JAMA Network Open, показало, що 33 з 78 пацієнтів з позитивним результатом на COVID-19 не мали жодних симптомів захворювання. Серед них переважали жінки та люди від 20 до 40 років.

Інше дослідження опубліковане в одному з провідних світових журналів із респіраторної медицини Thorax. Фахівці Університету Маккуорі в Австралії виявили ще більший відсоток безсимптомних хворих: 81% випадків. Такі висновки вони зробили, спостерігаючи за пасажирами круїзного лайнера, що пережили примусову ізоляцію.

Лайнер, назва якого не згадується, в середині березня 2020 року рушив у 21-денний круїз з Аргентини в Антарктику, повторюючи маршрут дослідника Ернеста Шеклтона в 1915-1917 роках. На борту перебували 225 осіб. Тих, хто в останні три тижні відвідував країни з високим рівнем зараження COVID-19, на борт не пускали. Перед посадкою всім поміряли температуру. На борту було безліч точок для дезінфекції рук, особливо в їдальні. Але це не зупинило поширення захворювання.

Про перший випадок лихоманки повідомили через вісім днів. Протягом наступних двох тижнів з корабля через хворобу вісім людей довелося евакуювати. Коли всіх протестували на коронавірус – у 59% був позитивний результат, але тільки 19% (!) відчували симптоми захворювання.

"Багато людей досі не зрозуміли, що безсимптомних хворих може бути так багато. І ще дивуються, чому вони повинні носити маску, коли почуваються добре або чому повинні продовжувати дотримуватись дистанції", – сказав доктор Вільям Шаффнер, експерт з інфекційних захворювань в Медичному центрі Університету Вандербільт у Нешвіллі.

Першу вакцину успішно випробували на людях

Протиковідна вакцина із назвою Ad5 (adenovirus type-5) пройшла першу фазу клінічних випробувань, яку провели на 108 здорових добровольцях. Вона була визнана безпечною і спроможною створити швидку імунну відповідь проти SARS-CoV-2 у людини. Такі оптимістичні дані група вчених з Пекінського інституту біотехнологій отримала через 28 днів після початку тестів, проте остаточні результати будуть відомі через пів року: цей час піде на перевірки, які покажуть, наскільки імунна відповідь, який дає вакцина, захищає при зустрічі зі збудником вірусу. У другій фазі клінічних випробувань візьмуть участь 500 осіб, зокрема люди старше 60 років.

Професор Вей Чен із Пекінського інституту біотехнологій (Китай), що відповідає за проведення дослідження, сказав: "Ці результати є важливою віхою. Випробування показало, що одна доза нової аденовірусної вакцини виробляє антитіла і Т-клітини протягом 14 днів, що робить її потенційним кандидатом для подальших досліджень. Однак ці результати слід інтерпретувати з обережністю – здатність викликати імунну реакцію не обов'язково означає, що вакцина захищає людину від коронавірусу".

Вакцина належить до типу векторних. Вона заснована на вірусі-носії та має позначення Ad5-nCoV. Працює це так: у безпечний для людини ослаблений вірус-носій (в його ролі, як правило, виступають саме аденовіруси, що здатні викликати легку застуду) вбудовується генетичний матеріал вірусу, від якого планується отримувати імунітет (у цьому випадку – SARS-CoV-2). Автори роботи виділили Ad5-nCoV як перспективний варіант, який буде досліджуватися далі й з високою імовірністю може виявитись успішним.

SARS-CoV-2 здатний позбавляти людей нюху

Згідно з даними з Південної Кореї, Китаю та Італії, втрата нюху і смаку може бути симптомом COVID-19, а британські фахівці припустили, що втрата нюху, або ж аносмія, може бути ранньою ознакою інфекції.

Ще від початку пандемії ми знаємо про симптоми й ускладнення при COVID-19, але з'являється все більше даних, що вірус здатен вражати не лише легені. Нещодавно стало відомо про вплив коронавірусу на психічний стан людини, а дослідження італійсько-американської групи вчених засвідчило, що захворювання може спричинити зміни в мозку і позбавляти людей нюху. Останній симптом спостерігається приблизно у 65% пацієнтів.

У роботі описаний випадок 25-річної пацієнтки з Італії, яка працювала рентгенологинею в одній із клінік з хворими на COVID-19. Спочатку в неї з'явився незначний сухий кашель, який з часом доповнився майже повною втратою нюху та ослабленими смаковими відчуттями. При цьому ознак підвищеної температури або лихоманки не виявлено. На думку вчених, аносмія – не тільки результат проходження вірусних частинок через дихальні шляхи, а й свідчення того, що SARS-CoV-2 впливає на мозок.

Прості заходи проти поширення вірусів дійсно працюють

Окремі роботи з вивчення ефективності захисних масок і дотримання соціальної дистанції виходили раніше, але новий огляд у виданні The Lancet, в якому зібрані дані 172 досліджень із поширення інфекції, підсумував усі результати.

Збереження дистанції більш ніж в один метр дозволяє знизити ризик зараження до 2,6% проти 12,8% при відстані менше одного метра від хворого. А кожен додатковий метр відстані (до трьох метрів) скорочує ризик передачі інфекції вдвічі.

Захисні окуляри також допомагають: 5,5% проти 16% за відсутності захисту. Аналогічна ситуація з масками: ризик передачі вірусу від людини до людини становить лише 3,1% при носінні маски потенційним реципієнтом (тим, хто може захворіти) і 17,4% – якщо обличчя відкрите.

"Наша робота стала першою, що узагальнює інформацію про COVID-19, SARS та MERS і де представлені найкращі з наявних сьогодні фактичних даних про оптимальне вживання простих заходів для згладжування кривої захворюваності, – стверджує один з авторів статті Хольгер Шюнеманн. – Уряди різних країн і організації з охорони здоров'я можуть використовувати наші результати, щоб дати чіткі рекомендації щодо захисту для зниження ризику зараження".

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди