1 вересня: що треба знати батькам про навчальний процес під час карантину

1 вересня: що треба знати батькам про навчальний процес під час карантину

Вступ

1 вересня починається новий навчальний рік, а Україна, як і раніше, продовжує жити в умовах карантинних обмежень, впроваджених для боротьби з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19.

Кабінет міністрів продовжив адаптивний карантин на 2 місяці (до 31 жовтня), тому батькам і школярам обов’язково знати нові правила перебування у навчальних закладах.

Суспільне зібрало відповіді на найпопулярніші запитання і розповідає, як карантинні обмеження вплинуть на навчальний процес цього року.

Як працюватимуть дитсадки

Вихователі зранку зустрічатимуть батьків з дітьми на території закладу, але за межами будівлі. Виключно на вході в заклад організовується місце для обробки рук спиртовими антисептиками. Усі протиепідемічні заходи для дітей мають бути організовані в ігровій формі.

В закладах дошкільної освіти забороняється використання багаторазових рушників, м'яких іграшок, а також килимів із довгим ворсом. Заборонено заходити у приміщення дошкільного закладу у вуличному взутті, проводити масові заходи та батьківські збори.

Дитсадкам рекомендується розробити графік прогулянок і занять, щоб не допустити змішування груп, обмежити заняття та вправи, під час яких діти контактують між собою і використовують додатковий інвентар.

Працівникам дитсадків будуть проводити обов’язковий температурний скринінг. Вони повинні регулярно мити руки з рідким милом або обробляти їх антисептиками щодві години та після відвідування громадських місць.

Щонайменше за 15 хвилин перед відкриттям закладу та впродовж дня приміщення має провітрюватись. Щодві години та відразу після закінчення занять необхідно дезінфікувати поверхні.

Як працюватимуть школи

Відповідно до оновлених правил, учням 1-4 класів можна пересуватися приміщеннями закладу освіти без маски або респіратора. Для старших учнів масковий режим діятиме лише під час перерви, а на уроках маску дозволено не вдягати. Але маска буде обов’язковою при заході у школу.

Навчальний процес зроблять гнучким, щоб уникнути скупчення дітей в приміщеннях. Гнучким має бути і переміщення школою – МОЗ рекомендує мінімізувати рух між класами, проте остаточне рішення за педагогічними радами. Крім того, рекомендується запровадити адаптивну структуру навчального року – передбачити можливість змінювати терміни канікул, початку й закінчення семестрів залежно від епідеміологічної ситуації.

На вході (а їх має бути відчинено декілька) повинні бути встановлені антисептики, а учні перед уроками мусять мити руки з милом. У туалетах має бути рідке мило та паперові серветки замість рушників.

Батьків не пускатимуть на територію навчального закладу (крім випадків, коли вони супроводжують дитину з інвалідністю), тому вчителі перших класів і вихователі зустрічатимуть дітей на вході до школи й проводитимуть до класу. Тим дітям, які навчаються в інклюзивних класах або перебувають у зоні ризику (зокрема через легеневі захворювання), заклад освіти може рекомендувати навчатися дистанційно.

В умовах адаптивного карантину закладам радять утриматись від масових заходів – урочистих лінійок, квестів тощо. Загалом це стосується не лише 1 вересня, а й інших свят, які доцільно проводити в малих групах чи окремих класах, а не на загальношкільному рівні.

Педагогів допускатимуть до приміщення навчального закладу лише після вимірювання температури. Робити ПЛР-тести співробітники не зобов’язані. Після кожного заняття вчителю рекомендовано провітрювати клас протягом 10 хвилин.

Усі навчальні заклади повинні бути забезпечені достатньою кількістю безконтактних термометрів, дезінфекторів, антисептиків для рук, засобів особистої гігієни й індивідуального захисту. Директори мусять обладнати у школах місця для обробки рук і збору використаних масок та рукавичок, а також створити умови для соціального дистанціювання й запобігання скупченню дітей.

За яких умов не допускатимуть до навчання

Ні діти, ні співробітники навчальних закладів не допускатимуться до школи за температури, вищої ніж 37,2°C. У разі, якщо в дитини підвищена температура, кашель або є інші симптоми захворювання, на неї вдягнуть маску, відведуть в окреме приміщення для ізоляції та повідомлять батькам.

Після цього батьки дитини мають звернутися до сімейного лікаря, який забезпечить приїзд бригади "швидкої", якщо цього потребує стан дитини. Рішення про ізоляцію контактних із хворим осіб ухвалюватиме лікар-епідеміолог після підтвердження випадку COVID-19. У такому разі весь клас має піти на самоізоляцію.

Їдальні, групи продовженого дня та шкільний транспорт

Усе працюватиме, проте з деякими змінами. У їдальнях зміниться розсаджування учнів – відстань між столами має сягати 1,5 метра, відстань між дітьми – один метр. Заборонено харчування за типом "шведський стіл" та з самообслуговуванням – персонал подаватиме їжу з дотриманням санітарних норм. У разі неможливості забезпечити дітей гарячим харчуванням, школярам будуть роздавати вже фасовані сніданки та обіди.

Функціонування у школах груп продовженого дня допускається за умови, що керівник закладу забезпечить дотримання рекомендацій МОЗ.

Що стосується шкільного транспорту, то вхід до салону буде здійснюватись лише за наявності захисної маски або респіратора. Пасажирів має бути не більше, ніж місць для сидіння. Водіїв також повинні забезпечити масками й антисептиками. Стан їхнього здоров'я повинен контролювати перевізник та не допускати до роботи працівників з температурою вищою за 37,2°C. Дезінфекцію в салоні проводитимуть перед початком робочої зміни та після її завершення.

Як поділ на зони вплине на роботу навчальних закладів

Перед початком навчального року Україну поділили на "зелену", "жовту", "помаранчеву" та "червону" зони. Від того, до якої зони відноситиметься певний регіон, залежатиме сценарій навчання. У якій зоні перебувають регіони, можна відстежувати на відповідній карті МОЗ.

Освітній процес буде заборонено лише у "червоній" зоні – там дітей тимчасово переведуть на дистанційне навчання або на навчання з його елементами. Рішення про послаблення карантину можуть переглянути через 14 днів. Проте якщо спостерігатиметься динаміка до зниження захворюваності, певний район не будуть тримати у жорсткому карантині два тижні.

Якщо регіон потрапив у "помаранчеву" зону, то в закладах освіти має бути не більше 20 людей в приміщенні, але це не стосується шкіл, дитсадків, закладів позашкільної та спеціалізований мистецької освіти. Педагогам під час занять необхідно буде використовувати захисні щитки.

У "жовтій" або в "зеленій" зонах просто слід дотримуватись дистанції.

З 31 серпня в Україні змінився розподіл міст за карантинними зонами відповідно до ситуації з коронавірусом – дізнатись, які регіони опинилися в "червоній зоні" та які обмеження там діють, можна за посиланням.

За яких умов учнів переведуть на дистанційне навчання

Міністерство освіти і науки радить школам підготуватись до дистанційного навчання. За словами міністра освіти Сергія Шкарлета, можливе використання комбінованого навчання, коли частина дітей буде присутня у класі, а інші вдома слідкуватимуть за трансляцією уроку онлайн.

Початок навчального року понад два десятки районів і міст України зустрінуть у червоній зоні. Діти там навчатимуться дистанційно щонайменше до 6 вересня. В усіх зонах, крім "червоної", школи самостійно обирають форму навчання. Вони можуть проводити заняття по змінах, скорочувати тривалість уроків.

Начальник головного управління директорату шкільної освіти Юрій Кононенко наголосив, що навіть якщо школа знаходиться в "жовтій" або "помаранчевій" зоні, але навколо несприятливі умови та велика кількість підтверджених випадків COVID-19, тоді адміністрація школи може самостійно перейти на дистанційну форму навчання.

За даними звіту Дитячого фонду Організації об’єднаних націй ЮНІСЕФ, щонайменше третина школярів у світі – 463 мільйони дітей – не змогли отримати доступ до дистанційного навчання після закриття шкіл через COVID-19. Карантин перервав традиційне шкільне навчання понад мільярда школярів в усьому світі. В ООН зазначили, що пандемія COVID-19 призвела до найбільших порушень в освіті за всю історію.

Що в цьому році робити з медоглядом

Перед вступом у заклад середньої загальної освіти першокласники повинні пройти комплексний медогляд. Йдеться про форму 086/о – її видає сімейний лікар, який за необхідності може направити дитину до вузьких спеціалістів.

Учням 2-11 класів рекомендовано проходити профілактичний огляд раз на рік – ближче до дня народження незалежно від дати початку навчання. Після огляду учень також отримає форму № 086-1/о "Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду" та № 063/о (довідка про щеплення).

Відповідальність за медогляд лежить на батьках, вони мають погодити з лікарем дату. Щодо щеплень — їх цьогоріч не скасовують. Батьки повинні переглянути календар щеплень дитини і записатися на вакцинацію за необхідності.

Читайте також: "Хочу зробити щеплення, але не знаю, які: що робити"

Про що батьки мають розповісти дітям

Батькам важливо пам’ятати, що дані, які наявні сьогодні, вказують, що діти мають менше шансів інфікуватися вірусом, мають меншу ймовірність прояву симптомів та виникнення важкого перебігу хвороби COVID-19.

Центр з контролю та профілактики захворювань у США випустив рекомендації щодо такої розмови:

Розкажіть дитині все про вірус SARS-COV-2. Як він передається, які симптоми, чому треба дотримуватися фізичної дистанції та не торкатися обличчя брудними руками. Поясніть дитині, що зараз не варто користуватися спільними предметами та речами з іншими – ділитися їжею чи пити з однієї пляшки.

Спробуйте дома разом помити руки. Переконайтеся, що ваші діти ретельно й часто миють руки. Мити потрібно проточною водою з милом – так ми змиваємо з рук бруд і віруси. Важливо намилювати руки хоча б 20 секунд, загалом ця процедура має тривати близько хвилини. Витирати руки потрібно одноразовими рушниками або серветками. Також навчіть дитину користуватись антисептиком.

Сплануйте щоденні дії, які дитина має зробити до та після школи. Наприклад, до школи важливо спакувати необхідні речі (маску, антисептик). А після повернення – обов’язково ретельно помити руки та за потреби випрати маску, якщо вона багаторазова.

Попіклуйтеся про ментальне здоров’я. Дітям потрібно знати, що навчання відбуватиметься у незвичному форматі – парти розташують далі одна від одної, вчителі будуть у захисних щитках і з’являться правила, яких варто дотримуватись. Розкажіть про нові заборони у навчальному закладі. Слідкуйте за емоційним станом дитини: якщо вона багато плаче або проявляє роздратування, занепокоєння, це може бути ознакою того, що вона бореться зі стресом і тривогою. Не ігноруйте це та обов’язково поговоріть з дитиною про її самопочуття.

На початок