Колективний імунітет і молодь. Огляд наукових досліджень про коронавірус

Колективний імунітет і молодь. Огляд наукових досліджень про коронавірус

Чому ми постійно розповідаємо про нові дослідження

COVID-19 дав поштовх величезній кількості нових досліджень, пов’язаних як із вивченням власне коронавірусної інфекції, так і з впливом карантинних заходів на життя людей. Аби не загубитися в потоці фейків та маніпуляцій навколо теми пандемії, Суспільне збирає для вас актуальні наукові дослідження.

Варто зазначити, що деякі з представлених досліджень є "препринтами" — науковими публікаціями, які не пройшли попередню експертизу. Чому так? Рецензія і перевірка даних займає багато часу, а в умовах пандемії важлива швидкість комунікації між ученими. Наведені дані не є істиною в останній інстанції, проте становлять дослідницький інтерес для експертів, які борються з COVID-19 по всьому світу.

Що робити читачам без медичної освіти, які просто хочуть знати, що відбувається і як залишатися здоровими? Як відрізнити гучний заголовок від справжнього відкриття? Раніше ми розповідали, на що слід звернути увагу при прочитанні наукових досліджень, пов'язаних з коронавірусом.

Якщо ви хочете залишатися в курсі актуальних наукових даних, радимо ознайомитися з нашими попередніми щотижневими оглядами:

Колективний імунітет – суперечливе питання

Іспанське дослідження поставило під сумнів можливість використовувати колективний імунітет як спосіб подолання пандемії. Результати відповідного дослідження опубліковані в медичному журналі Lancet.

Іспанія стала однією з європейських країн, які найбільше постраждали від пандемії COVID-19, саме там і проводилися серологічні обстеження — вивчення взаємодії антигенів з антитілами в сироватці крові. Дослідження такого типу допомагають оцінити масштаби епідемії з огляду на наявність безсимптомних випадків і обмежений доступ до діагностичних тестів.

Результати дослідження, проведеного серед 60 000 осіб, показали, що тільки у 5% населення Іспанії виробились антитіла. Поширеність антитіл до COVID-19 була нижче 3% у прибережних регіонах, але вище в районах Іспанії з великими спалахами. Автори дослідження запевняють, що попри великий збиток від COVID-19 в Іспанії, оцінки його поширеності залишаються низькими і недостатніми для забезпечення колективного імунітету.

Колективний імунітет досягається або шляхом масової вакцинації, або в разі зараження достатньої кількості населення з подальшим одужанням. Другий варіант можливий у тому випадку, якщо люди, які перехворіли, вироблять антитіла й будуть несприйнятливими до вірусу.

Кількість молоді, яка заразилася COVID-19, зросла втричі

Молоді люди дедалі рідше дотримуються рекомендацій щодо носіння масок і дотримання соціальної дистанції, вважають у Всесвітній організації охорони здоров'я. У ВООЗ зазначили, що за останні п'ять місяців кількість інфікованих COVID-19 молодих людей збільшилася втричі.

ВООЗ проаналізувала 6 млн заражень в період з 24 лютого по 12 липня в США, Іспанії, Німеччині, Франції та Японії. Дослідження засвідчили, що частка людей віком 15-24 років від загального числа хворих зросла з 4,5% до 15%. 

Причиною цього в організації називають те, що молоді люди все менше дотримуються рекомендацій щодо носіння масок і дотримання соціальної дистанції.

Також хлопці та дівчата багато часу проводять в нічних клубах, на пляжі, у подорожах, що і приводить до зростання ризику зараження, повідомили у ВООЗ.

Який ризик заразитися в потязі

Ризик заразитися коронавірусом під час подорожі у потязі складає від 0 до 10,3%, у середньому — 0,32%. До таких результатів дійшла група вчених з Китаю та Великої Британії, а дослідження було опубліковано у виданні Clinical Infectious Diseases.

"COVID-19 має високий ризик передачі серед пасажирів поїздів, однак цей ризик дуже залежить від часу подорожі та розташування місця (у вагоні — ред.)", — йдеться в дослідженні.

Для визначення рівня ризику заразитися в потягах автори дослідження проаналізували подорожі 2300 пасажирів, які захворіли на COVID-19, та 72 тисяч, які контактували з ними з середини грудня 2019 року до початку березня 2020-го. Зокрема, дослідники збирали інформацію про час перебування людей поруч та їх взаємне розташування.

Відповідно до результатів, найбільший ризик заразитися мають ті, хто сидить у тому ж ряді, що й людина з COVID-19 (1,5%), або на сусідньому сидінні (3,5%), тоді як вже на відстані 3-5 рядів така можливість складає від 0 до 10,3%.

Водночас ризик заразитися збільшується з часом перебування у потязі з хворим — приблизно на 0,15% за кожну годину поїздки для звичайного пасажира і на 1,3% для сусіда.

Щоб зменшити імовірність зараження, науковці радять обмежити час руху поїздів, розсаджувати пасажирів трохи далі одне від одного та використовувати засоби особистої гігієни.

Як робота кондиціонерів впливає на COVID-19

Німецькі вчені пов'язали передачу COVID-19 з роботою кондиціонерів. Відповідне дослідження опубліковано в SSRN.

Згідно з ним, COVID-19 може поширюватися в кондиціонованих і охолоджуваних приміщеннях на відстань, яка в кілька разів перевищує рекомендовану правилами соціального дистанціювання.

Проаналізувавши спалах хвороби (захворіло понад 1,4 тис. людей), який стався в травні на одному з найбільших в Німеччині м'ясокомбінатів, вчені з Центру з дослідження інфекційних захворювань імені Гельмгольца у Брауншвейгу (HZI) дійшли висновку, що за певних умов вірус може передаватися від однієї людини іншій, навіть якщо відстань між ними не 1,5-2 метри, а всі вісім.

"Результати нашого дослідження показують, що низька температура, слабкий приплив свіжого повітря і постійна циркуляція повітря через систему кондиціонування сприяли передачі вірусу SARS-CoV-2 на великі відстані", — пояснив професор Адам Грюндхофф

За його словами, ці ж чинники могли сприяти розвитку й інших спалахів COVID-19, зафіксованих на різних підприємствах в різних країнах світу.

Відповідно до тексту дослідження, щоб перервати ланцюжок передачі вірусу в таких умовах, необхідно використовувати додаткові заходи:

  • модернізувати системи кондиціонування;
  • встановити в кондиціонери фільтри, які затримують віруси;
  • видавати працівникам ефективніші маски.
Організм не виробляє тривалого імунітету до коронавірусу

Імунітет до нового типу коронавірусу є досить низьким, тому ніхто не може почуватися в безпеці. Про це свідчать дані обстеження, проведеного вченими Інституту Роберта Коха (RKI), які презентував на брифінгу в Берліні президент RKI Лотар Вілер.

"Перші результати дослідження антитіл до вірусу серед донорів крові показали низький імунітет в обстежених", — зазначив Вілер.

Він розповів, що протестували 12 тисяч людей, а антитіла були виявлені лише у 1,3% з них. Цей проміжний результат засвідчує, з одного боку, те, що більшість людей у ​​Німеччині, очевидно, ще не контактували з вірусом, а з іншого, що вірус досі може стрімко поширюватися.

У тих, хто вже перехворів, рівень антитіл знижується досить швидко, про що свідчать результати дослідження, проведеного мюнхенськими вченими.

"У чотирьох із дев'яти пацієнтів (які лікувалися в січні) ми бачимо зниження нейтралізуючих антитіл", — сказав головний лікар Мюнхенської інфекційної клініки Клеменс Вендтнер.

Таким чином, імунітет до коронавірусу є також нетривалим, а вірогідність повторного інфікування — досить високою.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди