Обмеження діють, маски — теж. Огляд нових досліджень про коронавірус

Обмеження діють, маски — теж. Огляд нових досліджень про коронавірус

Чому ми постійно розповідаємо про нові дослідження

COVID-19 дав поштовх величезній кількості нових досліджень, пов’язаних як із вивченням власне коронавірусної інфекції, так і з впливом карантинних заходів на життя людей. Аби не загубитися в потоці фейків та маніпуляцій навколо теми пандемії, Суспільне періодично збирає для вас актуальні наукові дослідження. Попередні матеріали можна почитати тут, тут і тут.

Чому чоловіки рідше надягають маски під час карантину? Чи є імунітет проти коронавірусу в тих, хто їм перехворів? Наскільки небезпечно розмовляти з хворим на коронавірус? Про це та багато іншого читайте в нашому щотижневому огляді нових наукових досліджень.

Варто попередити, що деякі з представлених досліджень є "препринтами" – науковими публікаціями, які не пройшли попередню експертизу. Чому так? Рецензія і перевірка даних займає багато часу, а в умовах пандемії важлива швидкість комунікації між ученими. Наведені дані не є істиною в останній інстанції, проте представляють важливий дослідницький інтерес для експертів, які борються з COVID-19 по всьому світу.

Читайте також: "До чого тут корона? 9 найпоширеніших запитань про COVID-19"

Хто рідше носить маски під час карантину

Учені з Мідлсекського університету в Лондоні та Інституту Берклі в Каліфорнії перейнялися цим питанням і провели опитування 2459 осіб, з яких 51% були чоловіками. Як виявилося, чоловіки ігнорують необхідність носити захисну маску, оскільки вважають це проявом слабкості.

Автор дослідження Валеріо Капрара написав: "Деякі чоловіки вважають, що COVID-19 їх не торкнеться і залишають маски вдома". Однак статистичні дані показують, що саме чоловіки, а не жінки, частіше вмирають від коронавірусу.

Інше опитування засвідчило, що 44% жінок і лише 29% чоловіків можуть сказати, що завжди надягають маску. Дослідники вважають, що інформування населення в галузі охорони здоров'я не розраховане на хлопчиків і дорослих чоловіків, тому що не враховують нинішні гендерні стереотипи.

"Якщо акценти змістяться на патріотизм, дисципліну та особисту відповідальність, то носіння маски стане серед чоловіків почесною справою", – коментують автори опитування. Тим більше, що вчені довели ефективність медичних масок проти коронавірусу – про це дізнаєтеся в одному з наступних слайдів.

Чи є імунітет проти коронавірусу в тих, хто ним перехворів

Поки вакцина ще на стадії розробки, науковці намагаються визначити, чи здатний людський імунітет захистити нас від SARS-CoV-2. Нещодавнє дослідження імунної відповіді (захисної реакції організму на загрозу) в журналі Cell принесло хороші новини. У статті описується аналіз реакції 20 дорослих людей, які недавно одужали від коронавірусної пневмонії, на повторне розпізнавання вірусу.

Виявляється, імунітет здатний демонструвати стійку "відповідь" на вірус SARS-CoV-2, що розвінчує побоювання про марність створення вакцини. Крім того, вчені виявили, що лімфоцити людей, які ніколи не стикалися з вірусом, теж на нього реагують.

"Люди були дуже стурбовані тим, що імунітет нібито зовсім не стійкий до COVID-19, і повідомлення про повторні зараження посилили ці побоювання. Але тепер знання того, що середньостатистична людина виробляє тверду імунну відповідь, повинне значно зменшити рівень тривоги", – говорить співавтор дослідження професор Шейн Кротті.

Наскільки небезпечно розмовляти з хворим на коронавірус

Краплі слини вилітають з нашого рота не тільки при кашлі або чханні, а й коли ми говоримо. Під час розмови людина щосекунди виділяє кілька тисяч таких крапель різного розміру: від 1 до 500 мікрометрів. При цьому важливо враховувати швидкість їх осідання, яка залежить від безлічі факторів: температури, вологості, розміру, руху повітря та вмісту летких речовин у слині.

Вчені зі США з'ясували, що слина, яка вилітає з рота при гучній розмові, може залишатися в повітрі близько 10 хвилин і сприяти передачі вірусів до іншої людини. Для цього вони провели наступний експеримент:

  • Один з науковців протягом 25 секунд вимовляв фразу "Будьте здорові" в коробку висотою 60 сантиметрів.
  • Вентилятор в коробці забезпечував рівномірне перемішування повітря; його вимикали через 10 секунд після завершення промови.
  • Через коробку проходив лазерний промінь, за допомогою якого вчені вираховували загальну кількість крапель.
  • Після цього вони впродовж 80 хвилин фіксували розподіл часток всередині коробки.

Розрахунки показали, що в момент вимикання вентилятора в коробці перебувало близько 60 тисяч зважених часток. Це означало, що з рота експериментатора вилітало 2500 крапель слини щомиті. Більше тисячі крапель з вірусом, які перебувають в повітрі не менш ніж 8 хвилин.

Експеримент наочно демонструє небезпеку, на яку наражаються люди, коли не дотримуються правил соціальної дистанції, а також не використовують маску для захисту в громадських місцях.

Чи працюють обмеження та скільки життів вони врятували у США

Обмеження, які запровадили для стримування поширення пандемії COVID-19, врятували понад 230 тис. життів в 30 найбільших містах США, а двом мільйонам людей допомогли запобігти госпіталізації. Таких висновків дійшли науковці університету Drexel у своєму дослідженні.

Учені порівняли кількість жертв пандемії з даними моделі, опублікованої в The New York Times. Ця модель дає можливість оцінити кількість жертв за умови, що місцева влада Сполучених Штатів не запровадила б карантинні обмеження.

"Декому важко зрозуміти переваги від того, щоб залишатися вдома. Інформування важливе", – сказала в коментарі The Inquirer співавторка дослідження Емі Керолл-Скотт.

Також в дослідженні уточнюється, що тільки в Нью-Йорку, який став одним з центрів пандемії у Штатах, карантин допоміг врятувати 24 тис. життів, а також запобігти госпіталізації близько 250 тис. ньюйоркців.

Чи працюють застосунки для онлайн-перевірки симптомів COVID

Системи онлайн-перевірки симптомів COVID-19 майже завжди помиляються, тільки третина з поставлених ними діагнозів виявилися правильними. Таких висновків дійшли вчені з Університету Едіт Коdfy в результаті свого дослідження, опублікованого в журналі Medical Journal of Australia.

Вони проаналізували 36 міжнародних мобільних додатків, створених для того, щоб відповідати на запитання користувачів про наявність чи відсутність у них симптомів COVID-19. Користувач описує застосунку своє самопочуття та отримує рекомендацію звернутися до лікаря, якщо симптоми викликають побоювання.

Відповідно до задуму розробників, такі сервіси повинні розвантажити медиків. Проте насправді вони дуже часто помиляються. Як показав аналіз, додатки дають точний результат тільки в 36% випадків, а правильні рекомендації про місце і час звернення за медичною допомогою отримують тільки 49% користувачів, йдеться в дослідженні.

"Хоча ідея використовувати цифрові інструменти для перевірки своїх симптомів виглядає привабливою, частіш за все наявні програми в кращому випадку ненадійні, а в гіршому – небезпечні", – говорить Мішель Гілл, одна з провідних авторок дослідження.

Учені довели ефективність медичних масок проти коронавірусу

Мікробіологи з Університету Гонконга провели дослідження, під час якого експериментально підтвердили ефективність масок при коронавірусі. Результати дослідження опубліковані в журналі Clinical Infectious Diseases Оксфордського університету. Власне експеримент проводився на 52 золотистих хом’яках.

Як розповів головний мікробіолог Юен Квок-Юн, завдяки маскам швидкість безконтактної передачі вірусу (повітряно-крапельним шляхом) знизилася на 75%.

Попри те, що маски не захищають від вірусних частинок, вони серйозно допомагають знизити передачу вірусу. Причина – маски затримують мікрокраплини слини зараженого, який носить маску, і меншою мірою – через маску на тому, хто наражається на небезпеку заразитися.

У процесі експерименту вчені садили в ізольований бокс хворого хом’яка, а недалеко від нього трьох здорових. У камері працювали вентилятори, які розганяли повітря від зараженого до здорових. Експеримент поділили на три частини, а через сім днів хом’яків перевірили та порівняли результати:

  1. У першому варіанті між здоровими та інфікованими тваринами не було перегородок, зроблених з хірургічних масок, тому вірусні частинки безперешкодно поширювались у повітрі. У результаті 8 із 12 (67%) хом'яків заразилися.
  2. Під час другого експерименту науковці відгородили маскою сторону, де перебувають заражені тварини. У результаті тільки 2 з 12 гризунів (17%) інфікувалися.
  3. У третьому експерименті "перегородку" з масок встановили на тому боці клітки, де були здорові хом'яки. Тоді заразилися 4 тварини з 12 (33%).

За словами Квок-юна навіть зі звичайними хірургічними масками, а не респіраторами можна знизити передавання вірусу до 50%, запровадивши режим обов’язкового носіння масок.

"Обов'язково носіть маску в людних місцях або в громадському транспорті, а також в приміщенні чи будь-якому іншому закритому просторі з людьми, де немає циркуляції повітря, – підкреслив професор. – Наразі немає безпечної та ефективної вакцини. Те, що залишається практичним, це соціальне дистанціювання та носіння масок. Ефективність останнього величезна".

Також Кван-юн додав, що розуміє: носити маски влітку непросто, але це доведеться робити.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди