Захисний ефект групи крові та загроза нервовій системі. Огляд нових досліджень про коронавірус

Захисний ефект групи крові та загроза нервовій системі. Огляд нових досліджень про коронавірус

Чому ми постійно розповідаємо про нові дослідження

COVID-19 дав поштовх величезній кількості нових досліджень, пов’язаних як із вивченням власне коронавірусної інфекції, так і з впливом карантинних заходів на життя людей. Аби не загубитися в потоці фейків та маніпуляцій навколо теми пандемії, Суспільне періодично збирає для вас актуальні наукові дослідження.

Попередні матеріали:

Варто зазначити, що деякі з представлених досліджень є "препринтами" — науковими публікаціями, які не пройшли попередню експертизу. Чому так? Рецензія і перевірка даних займає багато часу, а в умовах пандемії важлива швидкість комунікації між ученими. Наведені дані не є істиною в останній інстанції, проте становлять важливий дослідницький інтерес для експертів, які борються з COVID-19 по всьому світу.

Читайте також: "До чого тут корона? 9 найпоширеніших запитань про COVID-19"

Невідомі симптоми панкреатиту у хворих на CОVID-19

Фахівці Королівської університетської лікарні Ліверпуля виявили раніше невідомі симптоми панкреатиту серед невеликої групи пацієнтів з коронавірусною інфекцією.

За словами вчених, з 14 березня по 30 квітня до лікарні надійшло п'ять пацієнтів з симптомами гострого панкреатиту. Крім того, у всіх з них виявили коронавірус і ознаки метаболічного синдрому (комплекс порушень обміну речовин, при якому підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань і діабету 2 типу).

До групи входили молоді чоловіки з надмірною вагою, серед нових симптомів у них виявили запалення, підвищений вміст цукру і холестерину в крові. Що примітно, до цього симптомів панкреатиту в них не спостерігалося.

Контрастна комп'ютерна томографія черевної порожнини показала тимчасовий стеатоз печінки від помірного до тяжкого ступеня. Стеатоз – захворювання, при якому в клітинах печінки накопичується жир. Основними причинами є цукровий діабет, ожиріння, отруєння алкоголем, токсичними речовинами або ліками.

"Ми виділяємо наступні критерії: чоловіча стать, болі в животі, метаболічний стрес і панкреатодуоденальне запалення зі стеатозом, в окрему групу панкреатитів у пацієнтів, інфікованих SARS-CoV2. Крім того, ми вважаємо, що підшлункова залоза особливо вразлива для цієї інфекції ", – пишуть автори роботи.

Гострий панкреатит – стан, при якому підшлункова залоза запалюється (опухає) за короткий період часу. Захворювання супроводжують кольки, прискорене серцебиття, підвищення температури, здуття живота, блювота і діарея.

Три стадії пошкодження головного мозку при COVID-19

У Journal of Alzheimer Disease опублікована стаття з детальним оглядом впливу COVID-19 на нервову систему, в якій пошкодження мозку поділяються на три етапи. Триступенева класифікація "NeuroCovid" повинна стати фундаментом для майбутніх досліджень цієї проблеми.

  • Стадія 1: пошкодження обмежується епітеліальними клітинами носа і рота, а основними симптомами є тимчасова втрата нюху і смаку.
  • Стадія 2: вірус викликає потік запалення – цитокініновий шторм, який починається в легенях і розповсюджується по кровоносних судинах по всіх органах тіла. Цей цитокініновий шторм* призводить до утворення тромбів, які викликають невеликі або великі інсульти в головному мозку.
  • Стадія 3: вибуховий рівень цитокінінової бурі пошкоджує гематоенцефалічний бар'єр, захисний шар ізоляції в кровоносних судинах мозку. В результаті кров, маркери запалення і вірусні частинки проникають в мозок. У пацієнтів розвиваються судоми, сплутаність свідомості, кома або енцефалопатія (загальна назва для незапальних (на відміну від енцефаліту) захворювань головного мозку).

Один з авторів – загальновизнаний невролог доктор Маджид Фотухі – закликає до додаткових досліджень довгострокового впливу COVID-19 на мозок і підкреслює необхідність для пацієнтів отримувати МРТ головного мозку перед тим, як покинути лікарню.

"Ми дізналися, що значна кількість госпіталізованих пацієнтів з COVID-19 мають різні ступені ураження головного мозку – у деяких з них може розвинутися зниження когнітивних функцій, дефіцит уваги або хвороба Альцгеймера в майбутньому", – зазначили науковці.

*цитокініновий шторм – розмноження в організмі COVID-19 спричиняє формування надмірної кількості імунних клітин, що призводить до цитокінінового шторму – по суті "передозування" імунними клітинами.

Вплив хвороби на перший триместр вагітності

Наразі не існує вагомих доказів негативного впливу COVID-19 на перебіг вагітності в першому триместрі у хворих жінок. У дослідженні данських медиків взяли участь 1019 вагітних жінок з подвійним ПЛР-тестом на SARS-CoV-2 і 36 жінок з втратою вагітності – вибірка зроблена з 17 лютого по 23 квітня під час піку епідемії в Данії.

Отримані результати важливі тому, що деякі вірусні інфекції шкідливі для плода на цьому етапі вагітності (1-13 тижнів) і можуть привести до смерті дитини.

Материнська інфекція SARS-CoV-2 не завдавала шкоди в першому триместрі вагітності. Хвороба не впливала на показники пренатального скринінгу*, а жінки з антитілами до SARS-CoV-2 не були особливо представлені серед жінок з втратою вагітності. Наявність COVID-19 у матерів, ймовірно, не впливає негативно на перебіг вагітності на цьому етапі, зазначили автори.

*пренатальний скринінг – комплекс медичних досліджень (лабораторних, ультразвукових), що спрямовані на виявлення групи ризику із розвитку вад плоду під час вагітності.

Люди з першою групою крові менш схильні до зараження

Фахівці американського сервісу із розшифровки геному 23andMe з'ясували, що люди з першою групою крові схильні до зараження SARS-COV-2 менше, ніж власники інших груп крові. Дослідження, в якому взяло участь близько 750 тисяч осіб (з яких 10 тисяч заражені коронавірусом), ще не пройшло рецензування та не публікувалося в науковому журналі, але ознайомитися з ним можна на сайті компанії.

Експерти вирішили з'ясувати, що є причиною у відмінностях в симптомах і тяжкості перебігу COVID-19 у різних людей. Після поправок на стать, масу тіла і вік – дослідники встановили, що люди з першою групою крові на 9-18% менше схильні до зараження COVID-19.

Серед медпрацівників (група з підвищеним ризиком зараження) кількість інфікованих з першою групою крові виявилося 3,2% (на 13-26% менше решті вибірки). З другою – 3,9%; з третьою – 4%; з четвертою – 4,1%. Автори роботи уточнили, що захисний ефект працює як для позитивного, так і для негативного резус-фактора.

Чи вплинуть мутації COVID-19 на ефективність вакцини

Усі віруси мутують, і коронавірус не виняток. Втім, головний вчений ВООЗ Сумія Свамінатан впевнений, що мутації ніяк не вплинуть на ефективність майбутньої вакцини.

"Досі не виявлено випадків мутації в шипованому білку, який зв'язує рецептор – це та частина вірусу, яка дійсно може вплинути на імунну відповідь та ефективність вакцини", – сказав Свамінатан у п'ятницю під час прямої трансляції питань та відповідей на сторінках ВООЗ у соціальних мережах.

Учений додав, що коронавірус продовжує змінюватися, і людство повинно це відстежувати. Через мутації коронавірус в сусідніх країнах може відрізнятися, але Свамінатан запевняє, що відмінності не настільки впливові, щоб нівелювати дію вакцини.

"Також корисно проводити випробування вакцин в багатьох різних країнах, тому що усюди різні групи населення, різна генетика, різні фактори ризику, і ВООЗ дуже хотіла б, щоб розроблювані нині кандидати проходили тестування в багатьох країнах".

За даними ВООЗ, наразі у світі працюють над створенням близько 200 варіантів вакцин, з яких 10 вже проходять випробування на людях: чотири в Сполучених Штатах, п'ять в Китаї та один у Сполученому Королівстві – ще 126 знаходяться на стадії доклінічних випробувань.

COVID-19 загрожує всій нервовій системі

Новий огляд неврологічних симптомів пацієнтів з COVID-19 показує, що захворювання становить серйозну небезпеку для роботи всієї нервової системи. Про це йдеться в дослідженні Northwestern Medicine.

Близько половини госпіталізованих пацієнтів мають неврологічні прояви COVID-19, зокрема: головний біль, запаморочення, труднощі з концентрацією уваги, розлади нюху і смаку, судоми, інсульти, слабкість і м'язові болі.

"Для громадськості та лікарів важливо знати про це, тому що інфекція SARS-COV-2 може спочатку мати неврологічні симптоми, перш ніж виникне лихоманка, кашель або проблеми з диханням", – розповідає доктор Ігор Коральнік, автор огляду. – "Це розуміння є ключем до правильного клінічного ведення пацієнта і його лікування".

Захворювання може вражати всю нервову систему, включаючи головний мозок, спинний мозок і нерви, а також м'язи. Також мозок може страждати від кисню або від порушень згортання крові, що може призвести до ішемічних або геморагічних інсультів.

Крім того, вірус здатен викликати пряму інфекцію мозку і мозкових оболонок. Нарешті, реакція імунної системи на інфекцію може спричинити запалення, яке пошкодить мозок і нерви.

Оскільки знання про неврологічні прояви COVID-19 обмежені, Коральнік також планує простежити за деякими з пацієнтів у новій амбулаторній клініці Neuro-COVID, щоб визначити, чи є неврологічні проблеми тимчасовими або постійними.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди