COVID-19 та психічні розлади. Огляд нових досліджень про коронавірус

COVID-19 та психічні розлади. Огляд нових досліджень про коронавірус

Чому ми постійно розповідаємо про нові дослідження

COVID-19 дав поштовх величезній кількості нових досліджень, пов’язаних як із вивченням власне коронавірусної інфекції, так і з впливом карантинних заходів на життя людей. Аби не загубитися в потоці фейків та маніпуляцій навколо теми пандемії, Суспільне періодично збирає для вас актуальні наукові дослідження.

Попередні матеріали:

Які психічні розлади виникають у хворих на SARS-CoV-2? Які хвороби щитовидної залози може спровокувати коронавірус? Як тестування каналізації допоможе передбачити спалах COVID-19? Про це та багато іншого читайте в нашому щотижневому огляді нових наукових досліджень.

Варто зазначити, що деякі з представлених досліджень є "препринтами" — науковими публікаціями, які не пройшли попередню експертизу. Чому так? Рецензія і перевірка даних займає багато часу, а в умовах пандемії важлива швидкість комунікації між ученими. Наведені дані не є істиною в останній інстанції, проте представляють важливий дослідницький інтерес для експертів, які борються з COVID-19 по всьому світу.

Читайте також: "До чого тут корона? 9 найпоширеніших запитань про COVID-19"

Люди, у яких вдруге виявили COVID, — незаразні

Науковці з корейських центрів з контролю й профілактики вивчили 285 репозитивних пацієнтів. Йдеться про людей, у яких через певний час після того, як вони вилікувалися від коронавірусної хвороби, тест на COVID-19 знову показав позитивний результат.

Учені не виявили поширення такими пацієнтами якої-небудь довготривалої інфекції. Крім того, дослідники дійшли висновку, що вірусні частинки в організмах цих людей були неінфекційними або мертвими. Крім того, проведені в квітні дослідження показали, що ПЛР-тести не здатні відрізнити мертві та життєздатні вірусні частинки, що може створити хибне враження про заразність людини, яка вже вилікувалася від коронавірусної хвороби.

Згідно з даними від корейських науковців, ті, хто вже одужав від COVID-19, не становлять небезпеки після спрощення карантинних заходів. Органи здоров’я Південної Кореї більше не вважатимуть людей заразними після одужання від коронавірусної хвороби.

Також експерти вважають, що антитіла, які з’явилися після одужання, ймовірно, забезпечують певний рівень захисту від вірусу, проте вагомих доказів наразі вчені не мають. Вони також не знають, як довго може тривати імунітет.

Кашель навіть при легкому вітрі дуже розносить інфекцію

На вулиці й у місцях, де є протяг, мікрокраплі слини після кашлю або чхання переміщуються далі, ніж на 2 метри так званого соціального дистанціювання при коронавірусі. Про це попереджають фізики з Університету Нікосії у статті для журналу Physics of Fluids.

Автори провели експеримент з моделюванням потоку частинок після чхання/кашлю. При моделюванні враховувалися проєкція рота, тиск повітря, яке вилітає, тривалість дії, вологість, швидкість і висихання мікрокрапель, а також інша їхня взаємодія з довколишнім повітрям. Концентрацію крапель та їх розсіювання відстежували по "зрізах" простору перед людиною.

Модель показала, що легкий вітерець швидкістю 4 км/год за 5 секунд відносить хмару мікрокрапель в середньому на 6 метрів від людини, яка чхає або кашляє. Оскільки частки потроху осідають під впливом гравітації, фізики дійшли висновку, що найбільше ризикують потрапити у "віднесену хмару інфекції" невисокі люди і діти.

Уже при швидкості вітру 15 км/год ту ж дистанцію частки долають приблизно за 1,5 секунди. Вчені підкреслили: на підставі їх висновків потрібно провести подальші дослідження небезпеки, про яку вони попереджають, і, якщо вона підтвердиться колегами, оновити рекомендації ВООЗ по боротьбі з поширенням коронавірусу.

Каналізація може допомогти передбачити спалах коронавірусу

За збільшенням рівня вмісту коронавірусу в стічних водах можна передбачити спалах захворюваності на COVID-19 раніше, ніж за іншими показниками, як-от госпіталізація та кількість випадків захворювання. Про це йдеться в результатах дослідження, повідомляє CNN.

Це означає, що каналізація може бути ефективним джерелом відстеження вірусу, особливо коли тестів на коронавірус не вистачає, вважають дослідники.

"Наше дослідження може мати суттєві наслідки, — написав професор інженерії Джордан Печчі та його колеги з Єльського університету. — Відповідні установи можуть використовувати концентрації первинного осаду (коронавірусу — ред.) для запобігання підвищенню динаміки спалахів захворювань в громадах або надати додаткову основу для ослаблення обмежень, особливо в тих випадках, коли існують обмеження в клінічних випробуваннях".

Дослідники пишуть, що кал пацієнтів з хворобою COVID-19 містить коронавірус. У дослідженні, яке ще не було рецензовано, вчені порівняли рівень вірусу в "зразках первинного осаду" з даними з лікарні і тестів. Випробування каналізаційних стоків для відстеження спалахів були проведені й щодо інших захворювань. У США також розглядається можливість перевірки стічних вод.

Раніше в Гонолулу (штат Гаваї) заявили, що планують перевірити тисячу зразків зі своєю головної каналізаційної станції. Мер Кірк Колдуелл сказав, що тестування дасть чиновникам раннє уявлення про те, чи зростає кількість інфекцій: "Воно показує тенденції розвитку хвороби і попереджає людей — в нашому випадку місто Гонолулу — про те, чи є у нас проблема".

SARS-CoV-2 може спровокувати хвороби щитовидної залози

Італійські вчені повідомили про перший випадок захворювання щитовидної залози через вірус SARS-CoV-2. Про появу ускладнень йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Медики вивчили випадок появи підгострого тиреоїдиту (негнійне запалення щитовидної залози, що розвивається після перенесеної вірусної інфекції – ред.) у 18-річної пацієнтки, яка перехворіла COVID-19.

Захворювання характеризується вірусним запаленням щитовидної залози і високою температурою у хворого. Оскільки до інфікування коронавірусом дівчина не скаржилася на проблеми зі щитовидкою, лікарі зробили висновок, що підгострий тиреоїдит був спровокований саме COVID-19.

Відповідно до розкритих даних історії хвороби, захворювання щитовидної залози виявили через 15 днів після отримання позитивного тесту на наявність SARS-CoV-2 в організмі пацієнтки. При цьому дівчина легко перенесла коронавірусне захворювання, яким вона заразилася від батька.

Перебіг підгострого тиреоїдиту був пов'язаний з болем в області шиї і лихоманкою. За словами лікарів, симптоми хвороби минули після одного тижня, функції ж щитовидної залози нормалізувалися приблизно через 40 днів.

У висновку дослідження науковці попередили колег про те, що SARS-CoV-2 може провокувати хвороби щитовидної залози.

Наукова робота підтвердила і той факт, що коронавірус здатен вражати не тільки легені. Схожих висновків ще на початку березня дійшли й китайські вчені. Згідно з їх дослідженням, коронавірус може локалізуватися не тільки в легенях людини, а й у кишківнику.

Доведена можливість зараження собак від людей

У 2003 році близький родич вірусу SARS-CoV був виявлений у домашніх кішок і собак, проте донедавна мало що було відомо про домашніх тварин із SARS-CoV-2. Раніше зараження підтвердилося у двох собак у Китаї, трьох домашніх котів (одного в Гонконзі та двох у США). Також позитивний результат тесту на коронавірус дали чотири тигри й три леви в Нью-Йоркському зоопарку.

Аналіз вірусних генетичних послідовностей у псів показав, що вони ідентичні тим, які були знайдені у людини. Це доводить, що патоген передався тваринам від господарів. Доказів на користь того, що улюбленець може когось заразити коронавірусом, досі не виявлено. Однак вчені стверджують, що у них недостатньо даних, щоб стверджувати, в якому напрямку може поширюватися вірус.

На щастя, все одно шанс заразити тварину невеликий. Дослідники стежили за групою з 15 інфікованих власників домашніх тварин: лише 2 собаки, які проживали разом із хворими господарями, заразилися вірусом SARS-CoV-2. Утім, вчені рекомендують людям, у яких діагностовано COVID-19, носити маску при догляді за тваринами і за можливості обмежувати тактильний контакт з ними.

Читайте також: "Що вчені дізналися про коронавірус і його небезпеку за місяць пандемії"

SARS-CoV-2 та ризики психічних розладів

Лондонські вчені проаналізували 72 дослідження, присвячені 3559 випадкам SARS, MERS і SARS-CoV-2, і знайшли деякі загальні психічні розлади у пацієнтів, які переживали гостру стадію однієї з коронавірусних інфекцій, а також у тих, хто вже подолав хворобу і виписався з медустанов.

Чверть людей, госпіталізованих з будь-яким із трьох типів коронавірусних захворювань, включаючи COVID-19, були схильні до сплутаності свідомості (патологічний стан, обумовлений порушенням психічних процесів, виражається в дезорієнтації особистості) і марення. Найімовірніше, це було пов'язано з нестачею кисню, що надходить у мозок, або з лихоманкою, але в деяких випадках могло означати пряму атаку вірусу на центральну нервову систему, припускають учені.

Майже у третини учасників спостерігалася депресія або напади тривоги, які мали тенденцію ставати легше після проходження пацієнтом гострої фази захворювання. Загалом під час перебування в лікарнях з SARS або MERS у 42 зі 129 пацієнтів (в рамках одного дослідження) був пригнічений стан, у 44 — порушення пам'яті, у 52 — безсоння. Психоз був зареєстрований у 13 з 2774 хворих в гострій стадії.

"Якщо зараження SARS-CoV-2 відбувається аналогічно до SARS-CoV або MERS-CoV, більшість пацієнтів все ж повинні видужувати без серйозних психічних захворювань. Однак SARS-CoV-2 може викликати марення у значної частини хворих в гострій стадії. Крім того, лікарі повинні знати про ризик депресії, занепокоєння, втоми, посттравматичного стресового розладу і більш рідкісних нервово-психічних синдромів в довгостроковій перспективі", — підсумовують автори дослідження.

Закуплений для України препарат підвищує ризики при хворобі

У журналі The Lancet опублікували статтю, засновану на даних американських дослідників, про застосування протималярійних препаратів — хлорохіну та гідроксихлорохіну, зокрема в комбінації з антибіотиками — в лікуванні пацієнтів з коронавірусом. Нагадаємо, що 2 квітня в Україні з'явилися протоколи для лікарів, у яких лікувати хворих з COVID-19 пропонується в тому числі цими препаратами. Їх закупили великою партією.

Ефективність ліків не підтвердилась, а летальність пацієнтів виявилася вищою. Як показало дослідження, смертність у контрольній групі склала 9,3%, а смертність в групі, яка приймала ліки, — від 16 до 23,8%. Значна частина смертей в другій групі була спричинена серцево-судинними ускладненнями й аритмією.

Про недоведену ефективність протималярійного препарату раніше казав директор програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій в галузі охорони здоров'я Майкл Раян. Він зазначив, що препарат був рекомендований для проведення досліджень і для використання у виняткових випадках через можливі побічні ефекти при важкій формі COVID-19, зокрема, аритмії.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди