Берегова охорона Швеції виявила четвертий витік газу з "Північного потоку"

Берегова охорона Швеції виявила четвертий витік газу з "Північного потоку"

Берегова охорона Швеції виявила четвертий витік газу з "Північного потоку"
Газопровід "Північний потік-1", Любмін, Німеччина, фото: AP

Берегова охорона Швеції виявила четвертий витік газу з "Північного потоку" у Балтійському морі. Про це повідомляє видання Sweden Posts. Витік розташований між двома раніше відомими на “Північному потоці-1”, але походить від “Північного потоку-2”. Сейсмологи не виключають, що в цьому районі могла статися ще одна детонація.

На пресконференції у вівторок ввечері прем'єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон сказала, що ймовірно було дві детонації та три витоки. Одна з них була в економічній зоні Швеції, повідомила вона.

Крім того, на новій зустрічі з пресою ввечері у середу і прем’єр-міністерка, і оперативний керівник берегової охорони Йохан Норман повторили, що мова йде про три витоки.

Очевидно, до них тоді не дійшла остання інформація, пише видання.

Що сталося

Раніше вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік" та "Північний потік-2", що, ймовірно, спричинило витік газу. Данське морське відомство встановило заборонену зону в радіусі 5 морських миль від газопроводу. У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Загалом вибухи спричинили пошкодження газопроводу та витоки газу щонайменше у трьох місцях. Перший вибух був зафіксований о 02:03 ночі понеділка, другий – о 19:04 вечора понеділка. При цьому попередження про витік газу надійшли від Морської адміністрації Швеції о 13:52 та 20:41 того ж дня відповідно після того, як кораблі виявили бульбашки на поверхні. Шведський канал SVT отримав координати виміряних вибухів: вони в тому ж районі, де було зафіксовано витік газу.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік - 2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо". За даними Nord Stream AG, тиск у підводному трубопроводі, який містив всередині деяку кількість газу, попри те, що він так і не був введений в експлуатацію, за ніч впав зі 105 до 7 бар.

Як на витоки реагують у світі

Неназване джерело в Міністерстві оборони Великої Британії заявило журналістам The Times, що Росія, ймовірно, розбомбила власні трубопроводи "Північний потік-1" та "Північний потік-2" за допомогою підводного безпілотника.

Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель зранку 28 вересня заявив, що витоки у газопроводах “Північного потоку” є результатом навмисних дій. За словами Борреля, будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним.

“І на нього буде прийнято рішучу та спільну відповідь”, — додав дипломат.

Про те, що Сполучені Штати не причетні до вибухів на газогоні “Північний потік”, у середу, 28 вересня, заявив високопоставлений військовий чиновник США.

Що відомо

  • У липні 2021 року Німеччина і США уклали меморандум щодо "Північного потоку-2", відповідно до якого визнали факт будівництва трубопроводу, але пообіцяли запобігати використанню Росією своїх енергетичних проєктів як зброї та спрямувати зусилля й фінанси на зміцнення енергетичної незалежності України.
  • У середині грудня 2021 року Німеччина відклала сертифікацію газогону "Північний потік-2" доти, коли газогін не буде зареєстровано за німецьким законодавством.
  • Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що в разі, якщо Росія наважиться на пряму агресію проти України, газогін "Північний потік-2", за допомогою якого має постачатись газ з РФ на територію Німеччини, буде зупинений.
  • За день до війни РФ проти України США наклали санкції на Nord Stream 2 AG та її гендиректора.
  • Після вторгнення Росії до України Німеччина заявила, що "Північний потік-2" є фактично мертвим. 1 березня Reuters повідомило про початок процедури банкрутства компанії-оператора "Північного потоку-2". Наступного дня компанія це заперечила, але процедура все ж була запущена.
  • Суд у швейцарському кантоні Цуг 10 травня призупинив процедуру банкрутства Nord Stream2 AG — компанії-оператора російського газогону "Північний потік-2" — до 10 вересня 2022 року.

Читайте також

Слідом за "Північним потоком-2": Швеція повідомила про витоки на газогоні "Північний потік-1"

"Різке падіння тиску": Газ із "Північного потоку-2" просочився у море поблизу Данії

На початок