Витоки "Північного потоку" є результатом навмисних дій — Боррель

Витоки "Північного потоку" є результатом навмисних дій — Боррель

Витоки "Північного потоку" є результатом навмисних дій — Боррель
. Північний потік. Фото: JOHN MACDOUGALL/AFP via Getty Images

Витоки у газопроводах “Північного потоку” є результатом навмисних дій. Про це йдеться у заяві голови дипломатії ЄС Жозепа Борреля, оприлюдненій зранку 28 вересня.

“Уся наявна інформація свідчить про те, що ці витоки є результатом навмисних дій. Ми підтримуватимемо будь-яке розслідування, спрямоване на отримання повної ясності щодо того, що сталося і чому, і вживатимемо подальших заходів для підвищення нашої стійкості в енергетичній безпеці”, — йдеться у заяві.

Боррель, зокрема, заявив, що Європейський Союз глибоко стурбований пошкодженням трубопроводів Північний потік 1 і 2, що призвело до витоків у міжнародних водах Балтійського моря.

“Питання безпеки та навколишнього середовища є першочерговими. Ці випадки не є збігом і стосуються всіх нас”, — зазначив Боррель.

За словами Борреля, будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним.

“І на нього буде прийнято рішучу та спільну відповідь”, — додав дипломат.

Що цьому передувало

Раніше вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік" та "Північний потік-2", що, ймовірно, спричинило витік газу. Данське морське відомство встановило заборонену зону в радіусі 5 морських миль від газопроводу. У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Загалом вибухи спричинили пошкодження газопроводу та витоки газу щонайменше у трьох місцях. Перший вибух був зафіксований о 02:03 ночі понеділка, другий – о 19:04 вечора понеділка. При цьому попередження про витік газу надійшли від Морської адміністрації Швеції о 13:52 та 20:41 того ж дня відповідно після того, як кораблі виявили бульбашки на поверхні. Шведський канал SVT отримав координати виміряних вибухів: вони в тому ж районі, де було зафіксовано витік газу.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік - 2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо". За даними Nord Stream AG, тиск у підводному трубопроводі, який містив всередині деяку кількість газу, попри те, що він так і не був введений в експлуатацію, за ніч впав зі 105 до 7 бар.

Які наслідки

Ціни на газ зросли у вівторок на тлі новин про те, що газопровід "Північний потік" з Росії в Європу був пошкоджений, що викликало побоювання з приводу безпеки енергетичної інфраструктури блоку. Ціна на газ в Нідерландах зросла на 11,00 Євро до 184,50 євро за мегават-годину. Хоча жоден з трубопроводів на цей час не постачає газ до Європи, інциденти викликали побоювання з приводу безпеки газової інфраструктури блоку.

Що відомо

  • У липні 2021 року Німеччина і США уклали меморандум щодо "Північного потоку-2", відповідно до якого визнали факт будівництва трубопроводу, але пообіцяли запобігати використанню Росією своїх енергетичних проєктів як зброї та спрямувати зусилля й фінанси на зміцнення енергетичної незалежності України.
  • У середині грудня 2021 року Німеччина відклала сертифікацію газогону "Північний потік-2" доти, коли газогін не буде зареєстровано за німецьким законодавством.
  • Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що в разі, якщо Росія наважиться на пряму агресію проти України, газогін "Північний потік-2", за допомогою якого має постачатись газ з РФ на територію Німеччини, буде зупинений.
  • За день до війни РФ проти України США наклали санкції на Nord Stream 2 AG та її гендиректора.
  • Після вторгнення Росії до України Німеччина заявила, що "Північний потік-2" є фактично мертвим. 1 березня Reuters повідомило про початок процедури банкрутства компанії-оператора "Північного потоку-2". Наступного дня компанія це заперечила, але процедура все ж була запущена.
  • Суд у швейцарському кантоні Цуг 10 травня призупинив процедуру банкрутства Nord Stream2 AG — компанії-оператора російського газогону "Північний потік-2" — до 10 вересня 2022 року.

Читайте також

Слідом за "Північним потоком-2": Швеція повідомила про витоки на газогоні "Північний потік-1"

"Різке падіння тиску": Газ із "Північного потоку-2" просочився у море поблизу Данії

На початок