США не причетні до вибухів на "Північному потоці" — Пентагон

США не причетні до вибухів на "Північному потоці" — Пентагон

США не причетні до вибухів на "Північному потоці" — Пентагон
Фото: JOHN MACDOUGALL/AFP via Getty Images

Сполучені Штати не причетні до вибухів на газогоні “Північний потік”. Про це у середу, 28 вересня, заявив високопоставлений військовий чиновник США, повідомляє Reuters.

Незважаючи на занепокоєння союзників США щодо того, що розриви трубопроводів “Північного потоку” були навмисними діями, Сполучені Штати вважають, що ще надто рано робити висновок про диверсію, сказав чиновник журналістів Пентагону на умовах анонімності.

“Багато з наших партнерів, я думаю, визначили або вважають, що це саботаж. Я просто... я не на тому місці, щоб я міг сказати вам так чи інакше”, — зазначив представник Пентагону.

Відповідаючи на запитання, чи можна виключити будь-яку причетність США до розривів, американський військовий чиновник сказав: "Ми абсолютно не були причетні".

Про допомогу у розслідуванні

Журналісти також запитали чиновника, чи Пентагон допомагав у розслідуванні, використовуючи підводний човен або інший підводний військовий потенціал. Американський військовий чиновник сказав, що Вашингтон не просили надати таку підтримку.

“Ми, як і багато інших країн, маємо можливості, які, безумовно, могли б допомогти, але нас про це не просили. І знову ж таки, є багато країн, які мають підводний потенціал”, — сказав чиновник.

Водночас міністр оборони США Ллойд Остін запропонував підтримку під час розмови зі своїм данським колегою в середу, повідомив високопоставлений чиновник оборони США, який також виступав на умовах анонімності.

Водночас міністр оборони США Ллойд Остін запропонував підтримку під час розмови зі своїм данським колегою в середу, повідомив високопоставлений чиновник оборони США, який також виступав на умовах анонімності.

Капітан ВМС Тамара Лоуренс, речниця ВМС США в Європі та Африці, заявила, що ВМС США готові надати підтримку та допомогу “у тісній координації з нашими союзниками та партнерами, якщо це буде необхідно”.

Що цьому передувало

Раніше неназване джерело в Міністерстві оборони Великої Британії заявило журналістам The Times, що Росія, ймовірно, розбомбила власні трубопроводи "Північний потік-1" та "Північний потік-2" за допомогою підводного безпілотника.

Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель зранку 28 вересня заявив, що витоки у газопроводах “Північного потоку” є результатом навмисних дій. За словами Борреля, будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним.

“І на нього буде прийнято рішучу та спільну відповідь”, — додав дипломат.

Що сталося

Раніше вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік" та "Північний потік-2", що, ймовірно, спричинило витік газу. Данське морське відомство встановило заборонену зону в радіусі 5 морських миль від газопроводу. У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Загалом вибухи спричинили пошкодження газопроводу та витоки газу щонайменше у трьох місцях. Перший вибух був зафіксований о 02:03 ночі понеділка, другий – о 19:04 вечора понеділка. При цьому попередження про витік газу надійшли від Морської адміністрації Швеції о 13:52 та 20:41 того ж дня відповідно після того, як кораблі виявили бульбашки на поверхні. Шведський канал SVT отримав координати виміряних вибухів: вони в тому ж районі, де було зафіксовано витік газу.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік - 2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо". За даними Nord Stream AG, тиск у підводному трубопроводі, який містив всередині деяку кількість газу, попри те, що він так і не був введений в експлуатацію, за ніч впав зі 105 до 7 бар.

Які наслідки

Ціни на газ зросли у вівторок на тлі новин про те, що газопровід "Північний потік" з Росії в Європу був пошкоджений, що викликало побоювання з приводу безпеки енергетичної інфраструктури блоку. Ціна на газ в Нідерландах зросла на 11,00 Євро до 184,50 євро за мегават-годину. Хоча жоден з трубопроводів на цей час не постачає газ до Європи, інциденти викликали побоювання з приводу безпеки газової інфраструктури блоку.

Що відомо

  • У липні 2021 року Німеччина і США уклали меморандум щодо "Північного потоку-2", відповідно до якого визнали факт будівництва трубопроводу, але пообіцяли запобігати використанню Росією своїх енергетичних проєктів як зброї та спрямувати зусилля й фінанси на зміцнення енергетичної незалежності України.
  • У середині грудня 2021 року Німеччина відклала сертифікацію газогону "Північний потік-2" доти, коли газогін не буде зареєстровано за німецьким законодавством.
  • Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що в разі, якщо Росія наважиться на пряму агресію проти України, газогін "Північний потік-2", за допомогою якого має постачатись газ з РФ на територію Німеччини, буде зупинений.
  • За день до війни РФ проти України США наклали санкції на Nord Stream 2 AG та її гендиректора.
  • Після вторгнення Росії до України Німеччина заявила, що "Північний потік-2" є фактично мертвим. 1 березня Reuters повідомило про початок процедури банкрутства компанії-оператора "Північного потоку-2". Наступного дня компанія це заперечила, але процедура все ж була запущена.
  • Суд у швейцарському кантоні Цуг 10 травня призупинив процедуру банкрутства Nord Stream2 AG — компанії-оператора російського газогону "Північний потік-2" — до 10 вересня 2022 року.

Читайте також

Слідом за "Північним потоком-2": Швеція повідомила про витоки на газогоні "Північний потік-1"

"Різке падіння тиску": Газ із "Північного потоку-2" просочився у море поблизу Данії

На початок