Швеція та Данія зафіксували підводні вибухи на газопроводах "Північного потоку". Що відомо

Швеція та Данія зафіксували підводні вибухи на газопроводах "Північного потоку". Що відомо

Швеція та Данія зафіксували підводні вибухи на газопроводах "Північного потоку". Що відомо
. Фото: Nord Stream 2/Axel Schmidt

Вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік" та "Північний потік-2", що, ймовірно, спричинило витік газу. Данське морське відомство встановило заборонену зону в радіусі 5 морських миль від газопроводу. У Німеччині припускають, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Про підводні вибухи, які ймовірно спричинили виток газу, повідомив шведський суспільний мовник Sveriges Television (SVT).

"Вимірювання шведської національної сейсмічної мережі показують, що в понеділок поруч з газопроводами були зафіксовані два явних вибухи. Одне з них мало магнітуду 2,3, аналогічну відомому землетрусу, і було зареєстровано на вимірювальних станціях по всій країні", — йдеться в повідомленні.

Загалом вибухи спричинили пошкодження газопроводу та витоки газу щонайменше у трьох місцях. Перший вибух був зафіксований о 02:03 ночі понеділка, другий – о 19:04 вечора понеділка. При цьому попередження про витік газу надійшли від Морської адміністрації Швеції о 13:52 та 20:41 того ж дня відповідно після того, як кораблі виявили бульбашки на поверхні. Канал SVT отримав координати виміряних вибухів: вони знаходяться в тому ж районі, де було зафіксовано витік газу.

"Це дуже близько до координат, зареєстрованих Морською адміністрацією Швеції. Що стосується найпотужнішого вибуху, то його місце знаходиться за шість кілометрів", — розповів викладач сейсмології Шведської національної сейсмічної мережі Бйорн Лунд, зазначивши, що вимірювання зазвичай мають похибку у два-три кілометри. Інформація про вибухи була передана до Збройних сил Швеції.

Що кажуть у Данії

Данське морське управління випустило навігаційне попередження і встановило заборонену зону навколо цього району.

"Попередня оцінка показує, що стався витік з одного з двох трубопроводів Nord Stream 2 в данському районі на південний схід від Дуодде на Борнхольмі в точці з координатами 54 52,6 N-015 24,6 E, звідки відбувається витік природного газу. Данське морське управління випустило навігаційне попередження і встановило заборонену зону в межах 5 морських миль від трубопроводу, оскільки це небезпечно для морського судноплавства", — йдеться у повідомленні регулятора.

Командування оборони Данії опублікувало відеозапис витоку газу з "Північного потоку" в Балтійському морі.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік - 2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо". За даними Nord Stream AG, тиск у підводному трубопроводі, який містив всередині деяку кількість газу, попри те, що він так і не був введений в експлуатацію, за ніч впав зі 105 до 7 бар.

Причини вибухів

Офіційно в оператора газогонів не повідомили про причини пошкоджень. Але німецьке видання Tagesspiegel заявило, що Берлін підозрює "цілеспрямовану диверсію".

"Трубопроводи" Північного потоку", можливо, були пошкоджені в результаті цілеспрямованих атак і, отже, стався витік", — йдеться у повідомленні.

Видання пояснює, що "для навмисної атаки на дні моря" повинні бути задіяні спецназ, водолази ВМС або підводний човен. Зокрема, вказується, що Росія могла "влаштувати це", щоб "виставити Україну в поганому світлі й ще більше підвищити ціни на енергоносії в ЄС".

"Оскільки" Північний потік" відключений з кінця серпня, російський газ може поставлятися в Німеччину і Центральну Європу тільки по старих трубопроводах через Ямал або українську трубопровідну мережу, що проходить через Польщу", — зазначає Tagesspiegel.

Які наслідки

Ціни на газ зросли у вівторок на тлі новин про те, що газопровід "Північний потік" з Росії в Європу був пошкоджений, що викликало побоювання з приводу безпеки енергетичної інфраструктури блоку. Ціна на газ в Нідерландах зросла на 11,00 Євро до 184,50 євро за мегават-годину. Хоча жоден з трубопроводів на цей час не постачає газ до Європи, інциденти викликали побоювання з приводу безпеки газової інфраструктури блоку.

Що відомо

  • У липні 2021 року Німеччина і США уклали меморандум щодо "Північного потоку-2", відповідно до якого визнали факт будівництва трубопроводу, але пообіцяли запобігати використанню Росією своїх енергетичних проєктів як зброї та спрямувати зусилля й фінанси на зміцнення енергетичної незалежності України.
  • У середині грудня 2021 року Німеччина відклала сертифікацію газогону "Північний потік-2" доти, коли газогін не буде зареєстровано за німецьким законодавством.
  • Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що в разі, якщо Росія наважиться на пряму агресію проти України, газогін "Північний потік-2", за допомогою якого має постачатись газ з РФ на територію Німеччини, буде зупинений.
  • За день до війни РФ проти України США наклали санкції на Nord Stream 2 AG та її гендиректора.
  • Після вторгнення Росії до України Німеччина заявила, що "Північний потік-2" є фактично мертвим. 1 березня Reuters повідомило про початок процедури банкрутства компанії-оператора "Північного потоку-2". Наступного дня компанія це заперечила, але процедура все ж була запущена.
  • Суд у швейцарському кантоні Цуг 10 травня призупинив процедуру банкрутства Nord Stream2 AG — компанії-оператора російського газогону "Північний потік-2" — до 10 вересня 2022 року.

На початок