Загроза вторгнення РФ: понад 20 країн радять своїм громадянами виїхати з України. Що це означає

Загроза вторгнення РФ: понад 20 країн радять своїм громадянами виїхати з України. Що це означає

Оновлено
Загроза вторгнення РФ: понад 20 країн радять своїм громадянами виїхати з України. Що це означає
Фото: УНІАН

Станом на ранок 15 лютого понад двадцяти країн світу рекомендували своїм громадянам не їздити до України або залишити її через загрозу вторгнення Росії. Серед останніх — до своїх громадян звернулися уряди країн Балканського регіону та Франції. Суспільне розпитало міжнародного експерта, виконавчого директора фонду "Відродження" Олександра Сушко, що означають такі заклики.

Президент Володимир Зеленський назвав "великою помилкою" евакуацію дипломатичного персоналу деяких іноземних посольств до Львова. Так очільник держави відреагував на від'їзд низки дипмісій через загрозу вторгнення РФ.

У заявах, закликах, планах евакуації, рекомендаціях щодо заборони подорожей до України міжнародний експерт Олександр Сушко бачить дві складові:

"Ці країни демонструють, що вони серйозно ставляться до загрози російської агресії і виражають цю позицію в тому числі через евакуацію власних громадян. І це може бути частиною дипломатичної лінії, певної стратегії — продемонструвати Росії, що вони дійсно вірять в загрозу. Можливо, в деяких випадках — це частина дипломатичного тиску на Росію, який також не є дуже приємним для нас, тому що він підвищує тривожність і відчуття небезпеки в Україні. Але це та ціна, яку доводиться платити, якщо ми хочемо відвернути найгірший сценарій", — зазначив Сушко.

За його словами, країни поводяться по-різному і щодо певних кроків, і щодо розголосу заяв про безпеку іноземних громадян в Україні. Пов’язує він це з різним ставленням держав до кризи і відсутністю критичної загрози з боку Росії по відношенню до України.

Які країни не радять їздити в Україну чи евакуюють громадян?

Останні повідомлення зробили країни Балканського регіону. Залишити Україну через побоювання загострення війни своїх громадян закликали Словенія, Хорватія, Сербія, Косово (не визнане Україною — ред), Північна Македонія, Албанія, Болгарія. Громадянам Боснії і Герцеговини рекомендується уникати поїздок в райони України з великою концентрацією військових сил.

Громадянам Греції, які подорожують Україною, рекомендується звертатися до посольства в Києві. Уряд Румунії порадив громадянам переглянути необхідність перебування на території Україні. А Міністерство закордонних справ Молдови повідомляє про запуск екстреної гарячої лінії, на яку можуть дзвонити громадяни Молдови.

13 лютого посольство Франції в Україні опублікувало листа по результатам зустрічі Макрона і Зеленського і відзначило, що вони "досі не бачать очікуваної деескалації". "Ми вирішили покращити наші поради щодо подорожей. Тепер ми радимо французьким відвідувачам відкласти всі поїздки в Україну". Французам, що проживають в Україні нагадали про оновлення документів, а також про запаси необхідних речей (одягу та води), палива в автівці тощо. Незважаючи на це, загальної рекомендації покинути країну не було.

За даними міністра іностраних справ Ізраїлю Яіра Лапіда, цього тижня триватиме евакуація громадян літаками. Також Ізраїль домовився з Польщею, Молдовою, Словаччиною, Румунією, Угорщиною про перевезення, у разі чого, своїх громадян автобусами до цих країн. Якщо авіасполучення закриють, ізраїльтянам порадили рухатись у напрямку західних кордонів України.

Перед тим 11 лютого уряд Нідерландів закликав підданих королівства виїхати з України та повідомив про відкриття центру надання екстреної допомоги у Львові, куди голландці можуть звернутися за екстреними документами чи інформацією.

США також закликали своїх громадян не їздити в Україну через посилення загрози російських військових дій та COVID-19. Американцям, які перебувають в Україні, радять виїхати зараз комерційним або приватним шляхом.

Тимчасово поїхати з України рекомендувало своїм громадянам й Міністерство закордонних справ Чорногорії "у зв'язку зі зростанням напруженості та непередбачуваною ситуацією з безпекою".

"Ми закликаємо громадян Великої Британії в Україні виїхати зараз комерційним шляхом, поки вони залишаються доступними", — зазначили у британському зовнішньополітичному відомстві.

МЗС Японії також порадило японським громадянам, які перебувають в Україні, негайно покинути цю країну.

Південна Корея взагалі зарахувала Україну до території з червоним рівнем небезпеки та заборонила до неї подорожі. Станом на 2 лютого в країні живе 341 кореєць, включно з держслужбовцями.

"Це превентивний захід на рівні уряду в рамках підготовки до раптового погіршення місцевої ситуації. Громадяни Кореї, які перебувають в країні, мають терміново евакуюватися в безпечну третю країну або Корею за допомогою доступних авіарейсів, а громадянам, які планують подорожувати в Україну, варто скасувати свої плани", — йдеться у заяві МЗС країни.

Попередження також оприлюднило МЗС Латвії "з огляду на серйозну загрозу безпеці з боку Росії поблизу українського кордону та реальну загрозу ескалації ситуації".

"Міністерство закордонних справ закликає громадян Латвії найближчим часом виїхати з України. Ми пропонуємо використовувати будь-які доступні безпечні засоби пересування – авіарейси або наземні маршрути до чи через країни-члени ЄС/НАТО", — зазначили у відомстві.

До відповідного заклику долучилася й Данія. У МЗС країни просять громадян не їздити до України "через напружену ситуацію". А тим, хто перебуває в Україні, рекомендують залишити її комерційними рейсами або через сухопутні кордони, "поки це ще можливо".

"Аеропорти в Україні наразі відкриті та діють. Це може змінитися швидко та в короткий термін. Є ризик, що авіарейси швидко розкуплять. Якщо ви вирішите залишитися в Україні, то на свій страх і ризик", — йдеться у повідомленні.

Заклик до громадян "негайно залишити через непередбачувану ситуацію з безпекою" Україну оприлюднило МЗС Фінляндії та влада Норвегії. Остання також порадила своїм громадянам утриматися від поїздок до сусідніх регіонів Росії та Білорусі.

12 лютого рекомендації залишити Україну оприлюднили МЗС Кувейту, Бельгії, Німеччини, Італії та Швеції.

"Якщо ситуація (на російсько-українському кордоні) загостриться, евакуація з України не може бути гарантована. Тому рекомендується залишити країну, поки це можливо", — йдеться у комюніке МЗС Бельгії.

У відомстві звертають увагу на те, що у разі раптового погіршення ситуації засоби зв'язку можуть бути серйозно порушені.

У МЗС Німеччини попередили своїх громадян про можливий військовий конфлікт та повідомили, що генконсульство "Донецьк", яке наразі переміщене до Дніпра, тимчасово закривається.

"У надзвичайних ситуаціях німцям, які проживають в районі ГК "Донецьк", слід звертатися до посольства в Києві", — зазначили у відомстві.

Німцям, які не виїжджатимуть з України, радять стежити за оголошеннями та публікаціями у ЗМІ, а також зареєструватися у списку запобігання кризових ситуацій МЗС Німеччини.

У МЗС Італії радять своїм громадянам тимчасово залишити Україну та, "враховуючи невизначену ситуацію на кордонах", відкласти всі неважливі поїздки до цієї країни.

Влада Швейцарії також висловила стурбованість з приводу зростання напруженості на українському кордоні та не рекомендує туристичні та інші нетермінові поїздки до України. Разом з тим МЗС країни утрималось від поширення рекомендації "негайно залишити країну", вважаючи її передчасною.

"У разі зміни оцінки ситуації з безпекою, рекомендації щодо поїздок будуть скориговані", — зазначили у відомстві та додали, що взяли до уваги американську оцінку безпекової ситуації в Україні.

Раніше з закликом залишити Україну до своїх громадян звернулось Міністерство закордонних справ та торгівлі Нової Зеландії.

"Сьогодні Нова Зеландія рекомендує мандрівникам враховувати ризик зміни ситуації з безпекою в Україні. Новозеландцям слід розглянути можливість виїзду комерційним транспортом", — заявили у відомстві, передає місцевий телеканал 1News.

Прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон назвав ситуацію в Україні "дуже небезпечною" й також закликав австралійців виїжджати з країни.

"Ми, як і раніше, вкрай стурбовані погіршенням ситуації в Україні та нарощуванням військової потужності. Усі австралійці в Україні, ми намагалися зв'язатися з ними протягом останніх кількох тижнів, з дуже чітким повідомленням – зараз час їхати. І ми посилюємо це повідомлення", — говориться в заяві Моррісона, оприлюдненій 7 лютого на сайті уряду.

Що відомо

  • Американська влада закликала громадян США не їздити в Україну через посилення загрози російських військових дій та COVID-19. Ті, хто в Україні, мають виїхати зараз комерційним або приватним шляхом.
  • Натомість Європейський Союз заявив, що не планує евакуації свого персоналу і продовжує діяльність у звичному режимі.
  • Уряд Нідерландів закликав підданих королівства виїхати з України та відкриває центр надання екстреної допомоги у Львові.
  • 24 січня Державний департамент США дозволив добровільний від’їзд американських державних службовців з посольства у Києві та наказав виїхати членам їх родин. Австралія, Німеччина і Канада також оголосили про евакуацію частини дипломатів та їхніх сімей з України, а Велика Британія заявила про скорочення складу дипломатичної місії.
  • Водночас про відсутність намірів евакуювати дипломатів та членів їхніх сімей з України заявляли уряди Польщі та Латвії. Крім того, не планують вивезення дипломатичного персоналу Франція, Угорщина та Грузія, а також ЄС і НАТО.
  • Під час пресконференції 10 лютого міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що Москва може евакуювати частину своїх дипломатів з України у зв'язку з аналогічними діями Великої Британії та США.

Читайте також

Загроза нападу Росії: у посольстві Великої Британії в Києві пакують речі та зняли прапори

Загроза військового вторгнення Росії в Україну. Оновлення

Військова допомога Україні на тлі загрози з боку Росії. Які країни допомагають озброюватися

Заборона роботи з банками та експорту технологій. Які санкції готують Росії у разі нападу на Україну

Навіщо НАТО посилюється і як це стосується України: коментар військового експерта

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок