Військова допомога Україні на тлі загрози з боку Росії. Які країни допомагають озброюватися

Військова допомога Україні на тлі загрози з боку Росії. Які країни допомагають озброюватися

Військова допомога Україні на тлі загрози з боку Росії. Які країни допомагають озброюватися
. Українські військові випробовують протитанкові ракетні комплекси Javelin, грудень 2021 року. Фото: Пресслужба операції Об'єднаних сил

Сім партій з вантажем зброї та боєприпасів від США вже прибули до України. За останні два тижні (з 22 січня) літаки з озброєнням сідають в України, мов рейсові, – чи не кожні два дні. Військових до України НАТО направляти не планує, але загрозу з боку Росії вважає реальною, а ситуацію на кордонах ризикованою, тож Альянс допомагає Україні, модернізуючи системи оборони. Які країни надали Україні зброю та наскільки військова допомога ефективна для протистояння Росії — в матеріалі Суспільного.

США

За даними американської сторони, з 2014 року США надали Україні безпекової допомоги на понад 2,7 мільярда доларів. Із них 650 мільйонів доларів були затверджені у 2021 році — це зокрема і екстрений пакет на 200 мільйонів доларів, який у січні 2022 року почав прибувати до Києва. Станом на зараз це близько 600 тонн боєприпасів, зброї та спорядження.

З-поміж озброєння, яке США надали Україні, варто відзначити протитанкові ракетні комплекси Javelin та снаряди до нього. За підрахунками "Радіо Свобода", до кінця 2021 року Київ отримав майже 80 пускових установок і 540 ракет до них. Що стосується останньої військової допомоги, то лише 25 січня Україна отримала від США 276 ракет для Javelin.

"Принцип застосування цієї системи максимально простий. Солдат навів на ціль, бортовий комп’ютер зафіксував цю ціль і її рух, здійснюється постріл. У мережі є відео, де військові використовують Javelin проти російського танка Т-72. Там вигорає тотально все. Ракета долітає сама без участі солдата. І сам снаряд або підривається над ціллю, або врізається в них і знищує", — пояснює Суспільному військовий експерт Ігор Козій.

Серед військової допомоги США є боєприпаси, стрілецька зброя і ручні одноразові гранатомети М141 BDM (SMAW-D; в партії, що прибула 25 січня, їх привезли понад 800). Їхні боєголовки здатні вражати ціль на відстані кілометра й пробивати бетонну стіну товщиною до 20 сантиметрів або 2-сантиметрову броню. Назагал SMAW-D схожий на наявні в української армії РПГ-7, коментує Ігор Козій.

США вже заявляли, що планують передати Україні системи протиповітряної оборони (які й скільки саме — поки невідомо) та п’ять вертольотів Мі-17, які були закуплені для військових в Афганістані. Окрім того, за інформацією керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнко, зараз йдуть перемовини щодо збільшення постачання американських снайперських гвинтівок.

"Так само закінчується формування засобів зв'язку L3Harris. Ці американські засоби є практично недосяжними та недоступними для російських систем радіоелектронної боротьби", — каже Мусієнко.

Велика Британія

Лондон став першим, хто надав Україні летальне озброєння в січні 2022 року. Загалом, за даними британської сторони, до Києва прибули близько 2000 протитанкових ракетних комплексів NLAW і 30 військових інструкторів, які навчають українських колег поводженню з цією зброєю.

"У NLAW є зручна система використання — вистрілив, забув. Не треба вести об’єкт, тримати мітку постійно на цілі, фактично нарікати себе на те, що противник тебе знищить. Ця зброя підривається над танком, над об’єктом. Принцип, найімовірніше, такий, як у вакуумних бомбах абощо. Причому після попадання вигорає все, навіть двигун", — коментує Суспільному Ігор Козій.

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес уже заявив про можливе надання додаткової військової допомоги Україні за потреби.

"Те, що ми отримуємо, — це бронетанкова зброя, яка дозволяє посилити наші можливості по боротьбі і знищенню броньованих цілей. Та кількість озброєння, яку ми отримали, — і Javelin, і британських протитанкових засобів, — дозволяє стати певною зброєю стримування Російської Федерації", — вважає голова правління Українського мілітарного центру, військовий експерт Тарас Чмут.
Ділом і словом. Хто і як допомагає Україні озброюватися проти агресії Росії
Британський військовий тримає навчальний макет протитанкового комплексу NLAW, липень 2020 року. Протитанковий комплекс NLAW, Фото: Getty Images

Польща

Польський уряд узгодив передачу Україні новітніх польських ПЗРК "Piorun". "Перун" — це найновіше польське обладнання, зазначав міністр оборони Польщі Маріуш Блащак.

Цей переносний зенітно-ракетний комплекс здатен уражати повітряні цілі різних розмірів, від літаків до безпілотників. Ефективна дальність стрільби — від 400 метрів до 6,5 кілометрів. Висота ураження цілі — від 10 метрів до 4 кілометрів.

Перша партія оборонного озброєння в Україну вирушить наступного тижня, заявив 4 лютого прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. "Ми передаємо на Україну оборонне озброєння. Кілька десятків тисяч артилерійських снарядів, передаємо також міномети та гранатомети. Вже наступного тижня відправиться перший вантаж для захисту нашого східного кордону", – сказав Моравецький.

Країни Балтії

Після того як США надали дозвіл країнам Балтії на експорт американської зброї в Україні, міністерства оборони трьох країн підтвердили надання озброєння. Зокрема Литва й Латвія нададуть Києву переносні зенітні ракетні комплекси Stinger, а Естонія — снаряди для протитанкових комплексів Javelin. Усе — на безоплатній основі.

Ще раніше, в жовтні 2021 року, Литва розпорядилася надати Україні по 490 бронежилетів і балістичних поясів. Перша партія цієї військової допомоги прибула в грудні.

Ще у грудні 2021 року оборонне відомство Естонії заявило про намір передати Україні 122-міліметрові гаубиці з боєприпасами до них (кількість не уточнювалася). Але пізніше стало відомо, що надання зброї Києву нібито блокує Німеччина. Посол посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен пояснювала в інтерв’ю радіо "НВ" позицію щодо цих гаубиць тим, що на цей вид озброєнь поширюються досить жорсткі німецькі правила експорту.

"Ми продали ці гаубиці спершу фіннам, потім вони — естонцям. Фінни і ми вирішимо, чи можна передати ці дев’ять дуже старих гаубиць в Україну. Це рішення поки що не прийняте, і я не знаю, яким воно буде", - казала Фельдгузен.

Тим часом Естонія продовжує підраховувати, що є на складах країни і чим можливо поділитися з Києвом, розповів в інтерв'ю Суспільному посол Естонії в Україні Каймо Кууск. За його словами українська сторона надала перелік необхідної зброї. "Здійснюються підрахунки, чи достатньо на наших складах такої зброї і чи можемо ми поділитися нею з Україною. Уряд ухвалює рішення — якщо воно позитивне, ми передаємо зброю", — зазначив дипломат.

Німеччина

Офіційний Берлін не раз заявляв, що виступає проти надання Україні оборонного озброєння. Це можна пояснити як історичними чинниками (намаганням Німеччини не втручатися у воєнні конфлікти за кордоном), так і небажанням призвести до ескалації між Києвом і Москвою. Понад те, окремі німецькі посадовці дозволяють собі публічно говорити про відсутність перспективи членства України в НАТО чи поверненні окупованого РФ Криму.

Раніше міністерка оборони Німеччини Крістін Ламбрехт заявила, що Берлін передасть Україні один польовий шпиталь. Але потім з’ясувалося, що німецька сторона лише оплатить вартість побудови об’єкта (5,3 мільйона євро), а збудує його і доправить Україні Естонія. Зрештою, 26 січня Ламбрехт анонсувала передання Києву 5000 захисних шоломів.

Загалом же вето офіційного Берліна на поставки зброї в Україну, пояснювала Анка Фельдгузен, стосується лише летальних озброєнь. І це офіційна позиція всього Альянсу. "Ми ніколи не блокували в агентстві НАТО постачання нелетальних озброєнь, і Україна буде отримувати ті озброєння, які вона просила", — зазначала посол.

Ділом і словом. Хто і як допомагає Україні озброюватися проти агресії Росії
Міністерка оборони Німеччини Крістін Ламбрехт перед засіданням уряду, січень 2022 року. Крістін Ламбрехт. Фото: Getty Images

Інші країни

Канада, імовірно, наприкінці січня або на початку лютого має схвалити надання Україні озброєння для Сил територіальної оборони — стрілецьку зброю, бронежилети, захисні окуляри (їхня точна кількість невідома).

Чехія також підтвердила, що в разі необхідності надасть Києву артилерійські боєприпаси калібром 152 міліметри й направить своїх військовослужбовців на українську територію. І 26 січня таке рішення ухвалив чеський уряд.

А міністр оборони Нідерландів Вопке Гекстра підтвердив, що країна готова розглянути запит України про військове озброєння за лінією НАТО. Але нагадав, що попередній такий запит Нідерланди заблокували спільно з Німеччиною, але "контекст змінився".

Данія – ще одна країна, яка не виключає надання українській армії військової техніки та зброї. 30 січня Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила про готовність надати Україні військову техніку та зброю у випадку подальшої військової ескалації з боку Росії. Про яку зброю чи спорядження йдеться, невідомо. Уряд Данії лише повідомляв про фінансування військової допомоги Україні: додаткові 22 мільйони євро, що підуть на укріплення обороноздатності країни, посилення можливостей ЗСУ долати наслідки агресії РФ на Сході України, а також на підтримку реформи Збройних сил України.

Ділом і словом. Хто і як допомагає Україні озброюватися проти агресії Росії
Колаж: Суспільне

Чи достатньо Україні отриманої військової допомоги

Як зауважив у розмові із Суспільним військовий експерт Ігор Козій, всі отримані Україною зразки зброї насамперед спрямовані на боротьбу з броньованою технікою противника, що особливо актуально в разі, якщо вторгнення Росії справді станеться:

"Це можуть бути автомобілі в тилу, “Камази” різної модифікації, десантні БТРи, бойові машини десанту, танки — все це може бути. Ясно, що для боротьби з ними вся ця зброя є класичним варіантом".

На думку експерта, головна перевага наданої Україні зброї — зменшення жертв серед військовослужбовців і збільшення ефективності армії загалом.

"Важко сказати, які є недоліки у цієї зброї (Javelin та NLAW — ред.). По-перше, тому, що ця зброя фактично не використовувалася в умовах бойових дій. По-друге, нічого більш сучасного фактично немає", — додає він.

А на думку військового експерта Тараса Чмута, отриманої зброї для України мало. "Також потрібно розуміти, що будь-яка зброя може не спрацювати. Це нормально. Таке було як у США, так і в Україні", — говорить Чмут Суспільному.

Ділом і словом. Хто і як допомагає Україні озброюватися проти агресії Росії
Український військовий у селищі Піски, Донецька область, січень 2022 року. Фото: Getty Images

За оцінками міжнародної компанії Global Firepower, Україна нарощує військові можливості, і, відповідно, піднімається в рейтингах армій світу: рік тому українські збройні сили були на 25 місці (серед 140 інших країн), у рейтингу за 2022 рік — посіли 22 місце.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте також

Загроза військового вторгнення Росії в Україну. Оновлення

"Тривожна валіза": досвід Канади, США, Великої Британії та Швеції

Стан здоров’я і довідка про несудимість. Як в регіонах розгортають сили територіальної оборони

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок