Данія і Норвегія передадуть Україні 8 тисяч 155-мм артилерійських боєприпасів

Данія і Норвегія передадуть Україні 8 тисяч 155-мм артилерійських боєприпасів

САУ CAESAR
Українські військові поблизу Авдіївки Донецької області, 26 грудня 2022 р. На фото — САУ CAESAR французького виробництва. Фото: АР

Міністерство оборони Данії уклало з Норвегією угоду про спільну передачу Україні 8 тисяч артилерійських снарядів.

Про це повідомляє пресслужба Міноборони Данії.

"Збройні сили України, як і раніше, гостро потребують боєприпасів для своєї боротьби за свободу проти Росії. Разом з іншими країнами ЄС і НАТО Данія готує різну військову допомогу. Наша співпраця з Норвегією — важливий приклад цього", — зазначив міністр оборони Данії Трольс Лунд Поульсен.

Угода передбачає, що данська оборонна промисловість збере корпуси норвезьких 155-міліметрових артилерійських снарядів з сумісними данськими пороховими зарядами та запальними трубками у повноцінні артилерійські боєприпаси. Потім їх передадуть Збройним силам України.

За першою оцінкою міноборони Данії, боєприпаси зможуть використовувати данські артилерійські установки CAESARCAESAR — французька 155-мм самохідна артилерійська установка (САУ). Вона призначена для знищення живої сили, артилерійських батарей, а також для проходів у мінних полях і польових загородженнях., які парламент Данії вирішив передати Україні у лютому.

Очікується, що снаряди передадуть разом з артилерійськими системами.

Що відомо про постачання Україні боєприпасів

8 березня, під час зустрічі міністрів оборони ЄС у Стокгольмі Боррель представив три пропозиції щодо постачання боєприпасів Україні. На цій же неформальній зустрічі міністрів оборони ЄС, глава Міноборони України Олексій Резніков заявив, що Україні потрібен мільйон артилерійських снарядів, на закупівлю яких знадобиться чотири мільярди євро.

14 березня Рада ЄС збільшила фінансову стелю для Європейського фонду миру, з якого виділяються кошти для закупівлі зброї Україні. Йдеться 7,979 млрд євро до 2027 року, що має забезпечити покриття додаткових фінансових потреб. 15 лютого уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для української армії. Канцлер ФРН Олаф Шольц також повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план спільної закупівлі боєприпасів, який передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

Як Данія допомагає Україні

Данія від початку повномасштабного вторгнення Росії підтримує Україну та надає їй не лише гуманітарну, але й військову допомогу. Зокрема країна віддала всі свої самохідні гаубиці CAESAR, її уряд сподівається передати перші одиниці танків Leopard 1 протягом весни 2023 року, а також чекає на рішення партнерів щодо винищувачів.

Крім цього, прем’єр-міністерка Королівства Данія Метте Фредеріксен після візиту в Україну та зустрічі з президентом Зеленським в Одесі повідомила, що країна долучилася до "зернової угоди" у рамках Grain From Ukraine.

15 березня уряд Данії оголосив про створення фонду в 7 мільярдів крон ($1,01 мільярда) для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні.

Як Норвегія допомагає Україні

Наприкінці травня 2022 року уряд Норвегії ухвалив рішення, відповідно до якого країна почне приймати на лікування поранених українських військових.

У Генеральному штабі ЗСУ зазначили, що загалом у межах військової допомоги Норвегія передала Україні: 4000 одиниць протитанкової зброї M72, 1500 бронежилетів, 5000 шоломів, 15 000 польових пайків, 1000 захисних масок з фільтрами, 2000 спальних мішків, 10 000 спальних матів і деякий одяг, а також систему ППО.

30 липня минулого року з Норвегії надійшли 14 броньованих автомобілів Iveco LAV III, а на початку червня Норвегія передала Україні 22 самохідні гаубиці М109, включаючи боєприпаси до них, запасні частини та інше спорядження.

У вересні 2022 року Норвегія підготувала військову допомогу для України: до пакету зокрема увійшли високоточні багатоцільові ракети Hellfire та прилади нічного бачення.

21 листопада торік Норвегія підписала угоду про надання Україні фінансування в розмірі майже 200 мільйонів доларів для закупівлі природного газу цієї зими.

30 листопада 2022 року Норвегія також передала Україні п'ять військових автобусів швидкої допомоги у межах угоди з координаційним центром Північноатлантичного альянсу з реагування на стихійні лиха.

9 грудня минулого року стало відомо, що Норвегія виділить мільярд крон на відновлення інфраструктури в Україні. До цього повідомлялось, що Норвегія виділить 150 млн норвезьких крон (понад 14,5 млн євро) на фінансування тренувальної місії ЄС для українських військових.

5 січня Норвегія передала в Україну ще 10 тисяч снарядів, які можна використовувати в кількох типах артилерії, включно з M109, переданим Норвегією минулого року.

16 лютого парламент Норвегії оголосив про виділення Україні 75 мільярдів крон (7,4 мільярда доларів) у рамках п'ятирічного пакета підтримки.

Читайте також

Данія виділила Україні новий пакет військової допомоги. Що він включатиме

Вісім танків "Леопард" від Норвегії вже в Україні

Данія планує передати Україні перші Leopard 1 протягом весни — Міноборони країни

Швеція передасть Україні 10 танків Leopard, а Норвегія — 2 системи NASAMS

Данія створить фонд підтримки України на $1 млрд

Вибір редакції

На початок