Норвегія виділить Україні понад $7 млрд протягом п'яти років. Гроші отримали від доходів з нафти

Норвегія виділить Україні понад $7 млрд протягом п'яти років. Гроші отримали від доходів з нафти

Прапор Норвегії
. Норвегія. Фото: Getty Images

Парламент Норвегії оголосив у четвер 16 лютого про виділення Україні 75 мільярдів крон (7,4 мільярда доларів) у рамках п’ятирічного пакету підтримки. Гроші отримали від доходів з нафти.

Як повідомляє АР, проти пропозиції виступили лише норвезькі соціалісти, які мають у парламенті вісім місць. Кошти підуть на військову та гуманітарну допомогу із розрахунку виділення $1,5 млрд на рік.

Премʼєр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре заявив, що російське вторгнення в Україну рік тому було "першим нападом на Європу з часів Другої світової війни". Він додав, що гроші були отримані від доходів від нафти, і пожертвування Україні не повинно вплинути на економіку Норвегії.

"Це гроші з Норвегії, які ми не повинні використовувати або не хотіли б використовувати в Норвегії прямо зараз", — додав він.

Уряд меншості Стьоре повинен був отримати дозвіл парламенту на виділення коштів, що збільшить щорічні витрати суверенного фонду Норвегії – найбільшого у світі з обсягом близько 1,4 трильйона доларів.

У 2022 році Норвегія стала найбільшим постачальником газу в Європі через зменшення поставок російського газу. Вона також є другим за величиною виробником нафти в Європі після Росії.

16 лютого президент України Володимир Зеленський звернувся до парламенту Норвегії.

"Вперше я звертався до парламенту Норвегії та до всіх норвежців на 35-й день цієї війни. Сьогодні вже 358-й день війни. І головне, що відрізняє березень минулого року й лютий цього року – це впевненість. Впевненість, що вільний світ не зрадить цінностей свободи", — наголосив президент.

Він зазначив, що норвезький внесок у таку впевненість справді є історичним, адже країна надає українцям засоби ППО, протитанкову зброю й артилерією, а також енергетичну підтримку.

Окремо Зеленський згадав про заплановану програму фінансової підтримки Норвегії для України. За словами президента, така програма є прецедентом довготривалої фінансової підтримки держави, що захищає свою незалежність.

Що відомо про допомогу Норвегії Україні

Наприкінці травня уряд Норвегії також ухвалив рішення, відповідно до якого країна почне приймати на лікування поранених українських військових.

У Генеральному штабі ЗСУ зазначили, що загалом у межах військової допомоги Норвегія передала Україні: 4000 одиниць протитанкової зброї M72, 1500 бронежилетів, 5000 шоломів, 15 000 польових пайків, 1000 захисних масок з фільтрами, 2000 спальних мішків, 10 000 спальних матів і деякий одяг, а також систему ППО.

У липні з Норвегії надійшли 14 броньованих автомобілів Iveco LAV III, а на початку червня Норвегія передала Україні 22 самохідні гаубиці М109, включаючи боєприпаси до них, запасні частини та інше спорядження.

У вересні Норвегія підготувала військову допомогу для України: до пакету зокрема увійшли високоточні багатоцільові ракети Hellfire та прилади нічного бачення.

У листопаді Норвегія підписала угоду про надання Україні фінансування в розмірі майже 200 мільйонів доларів для закупівлі природного газу цієї зими.

Норвегія також передала Україні п'ять військових автобусів швидкої допомоги у межах угоди з координаційним центром Північноатлантичного альянсу з реагування на стихійні лиха.

9 грудня стало відомо, що Норвегія виділить мільярд крон на відновлення інфраструктури в Україні. До цього повідомлялось, що Норвегія виділить 150 млн норвезьких крон (понад 14,5 млн євро) на фінансування тренувальної місії ЄС для українських військових.

Норвегія 5 січня доставила в Україну ще 10 тисяч снарядів, які можна використовувати в кількох типах артилерії, включно з M109, переданим Норвегією минулого року.

Читайте також

Українські військові проходитимуть навчання в Норвегії — міністр оборони країни

Норвегія може відправити Україні "Леопарди" вже наприкінці березня — міністр оборони

На початок