Нестабільна ситуація в Україні впливає на всі без винятку сфери життя. У підвішеному стані люди можуть поставити на паузу важливі справи, зокрема операції з нерухомістю. Як ринок нерухомості реагує на інформацію про можливий наступ, де ціни зросли, а де суттєво впали ― в ефірі Українського радіо прокоментував віце-президент Асоціації професійних управляючих нерухомістю Анатолій Топал.
Про ціни на оренду в західних містах України
Є інформація про те, що останні кілька тижнів попит на середню та довгострокову оренду в містах західної України зріс. Ціни категорично не підвищилися, але кількість пропозицій зменшується. Чи довго це триватиме, залежить від розгортання подій навколо України.
Бачимо, що в Києві стало менше людей, менше машин ― це може бути пов’язано як з великою кількістю хворих на COVID-19, так і з від’їздом людей у західні області або ж і за кордон. Тобто говорити, що ринок нерухомості вибухово реагує ― не можна. Цей ринок більш інертний, ніж, наприклад, валютний ринок.
Щодо цін на оренду у Львові ― вони теж особливо не зросли. І пропозиція житла поки що залишається вищою за попит. Люди спостерігають за ситуацією, розуміють, що до Львова 6 годин автівкою і не приймають поки рішення про виїзд. Водночас бачимо, що на 8 березня вже з’явилося питання щодо подобової оренди у Львові ― майже 80 відсотків на сьогодні заброньовано.
В Ужгороді, Франківську та інших містах також немає істерики про те, що все заброньовано і вже виставляють двоповерхові ліжка, а в плацкартних вагонах встановлюють додаткові полиці.
Читайте також: Відкладені угоди через загрозу війни: що з попитом на житло у Києві й Львові
У західних українських містах не так багато офісної нерухомості. Тому, якщо розпочнеться масове відкриття офісів-дублерів, ємності ринку може не вистачити. З іншого боку, за останні роки значно зросла кількість як житлових приміщень, так і офісних. До того ж багато людей і компаній вже звикли працювати віддалено, що знижує потребу в оренді офісів.
Прогноз щодо змін ринку нерухомості
Оскільки ринок нерухомості інертний, він реагує на негаразди тим, що переходить у стадію завмирання. До речі, київський ринок не завмер у нуль, операції відбуваються, люди купують і на вторинному ринку, і в новобудовах. Багато інвесторів перейшли у стадію очікування і кажуть: якщо ціни впадуть на 20 відсотків, ми готові купувати масово. Але, так чи інакше, сьогодні формується відкладений попит.
Прогнозувати, що буде далі, зараз неможливо, тому що саме такого чинника, як загроза повномасштабної війни, раніше не було. Отже, як цей чинник вплине і коли саме ― ми не знаємо. У 2014 і 2016 роках прогнозували, що все обвалиться в нуль ― не обвалилося.
Що відомо
- 21 лютого ватажки самопроголошених "Донецької та Луганської народних республік" Денис Пушилін та Леонід Пасєчнік синхронно звернулися до президента Росії Володимира Путіна з проханням визнати "Л/ДНР". Після цього президент РФ Володимир Путін визнав правосуб'єктність самопроголошених "ЛНР" і "ДНР" і підписав відповідний указ. Рішення було ухвалене після засідання Ради безпеки РФ 21 лютого.
- Обидві палати парламенту Росії на засіданні у вівторок, 22 лютого, визнали правосуб'єктність самопроголошених “ДНР” і “ЛНР”. Рішення ухвалили одноголосно. Путін заявив, що "Л/ДНР" визнають у межах Донецької та Луганської областей, і підтвердив, що це означає крах Мінських домовленостей.
- Рада Федерації (верхня палата парламенту) Росії 22 лютого схвалила звернення Путіна про використання Збройних сил країни за кордоном — а саме на території самопроголошених "Л/ДНР".
- З листопада 2021 року біля кордонів України Росія стягує свої війська і техніку. За оцінками Києва і Заходу, йдеться про понад 150 тисяч військових у прикордонних російських областях, окупованому Криму і Білорусі, де тривають спільні з РФ військові навчання "Союзна рішучість-2022". Москва раніше заявляла про повернення частини військ у місця дислокації, але потім навчання, які мали завершитися 20 лютого, вирішили продовжити.
- Сполучені Штати вважають, що президент Росії Володимир Путін ухвалив принципове рішення про вторгнення в Україну і це станеться в найближчі дні. Починаючи із 17 лютого, ситуація на Донбасі загострилася: бойовики здійснюють десятки обстрілів, заявляють про провокації та диверсії з боку українських військових. Офіційний Київ усе це спростовує.
Читайте також
Загроза військового вторгнення Росії та що відбувається на Донбасі. Онлайн
"Потрібно мати бачення реінтеграції" — дипломати та правозахисники про рішення РФ щодо "Л/ДНР"
Підсумки Радбезу ООН: Україна узгоджує санкції країн проти Росії — МЗС
У "ДНР" і "ЛНР" оголосили евакуацію у РФ: що відбувається на Донбасі та що про це кажуть місцеві
Як потурбуватися про домашніх тварин в умовах ескалації. Розповідають зоозахисники
Мюнхенська безпекова конференція-2022. Головні тези про Україну
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!