Оновлення: Оголошення рішення суду щодо Порошенка перенесли на 19 січня. Дивіться трансляцію і читайте тут.
П'ятий президент України та лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко уранці 17 січня 2022-го прилетів з Варшави (Польща) до Києва. Літак, на якому летів Порошенко, приземлився в аеропорту "Київ" у Жулянах близько 9-ї ранку. Його зустрічали кілька тисяч прихильників.
Після цього Порошенко відправився до Печерського суду Києва, який мав обрати йому запобіжний захід у справі про державну зраду.
У грудні 2021-го Державне бюро розслідувань оголосило Порошенку підозру у держзраді та сприянні терористичним організаціям. Порошенка та інших фігурантівСеред інших підозрюваних у справі — депутат від "Опозиційної платформи-За життя" Віктор Медведчук, ексміністр енергетики Володимир Демчишин та ексрадник міністра екології Сергій Кузяра. підозрюють у тому, що вони за державні кошти купували в ОРДЛО вугілля.
За даними слідства, протягом 2014-2015 років окупаційній владі було передано понад 200 млн гривень, усього ж схема коштувала держбюджету близько 1,5 млрд гривень.
Порошенка викликали допит 23 грудня, однак політик виїхав із країни, заявивши, що повернеться в січні.
Печерський районний суд Києва призначив засідання на 17 січня. Під час засідання прокурор просив для Порошенка утримання під вартою на 2 місяці із заставою у 1 мільярд гривень. Обвинувачення вважає, що підозрюваний може тиснути на свідків, перешкоджати слідству, приховувати докази. Своєю чергою захист просить прийняти рішення про відмову в клопотанні в повному обсязі.
Читайте також: Порошенко, Медведчук і вугілля. У чому звинувачують п'ятого президента
Суспільне транслювало судове засідання, яке тривало цілий день.
Засідання почалось близько 11-ї, згодом суд оголосив перерву і близько 14:30 засідання продовжили. Суддя у справі Олексій Соколов. Слідчий – Максим Дзвоник. Захищають Порошенка адвокати Ігор Головань та Ілля Новіков.
Адвокати під час засідання наполягали, що Порошенко не є підозрюваним, оскільки "підозри йому вручено не було". Порошенко наполягає, що відкриття справи проти нього є "політичним переслідуванням". В Офісі президента Зеленського відреагували.
Також Порошенко під час засідання наполягав, що його нібито не пускали в Україну.
Поблизу Печерського райсуду Києва під час обрання запобіжного заходу у справі Порошенка зібрались кілька десятків людей. Вони скандують "Порох, ми з тобою!". Рух біля суду не перекривали, будівлю охороняють представники Нацгвардії, Нацполіції, передає кореспондентка Суспільного.
Після 5 годин в нарадчій кімнаті суддя так і не повернувся до зали, секретар повідомив, що засідання продовжать 19 січня. Під співи колядки засідання завершилось близько 22:45.

Читайте також: Через суд над Порошенком відбувається чергова поляризація суспільства
Читайте також: "Вугільна справа". Запобіжний захід Порошенку обирає суддя, якого той призначив у 2017 році

На засідання прийшов безплатний адвокат Богдан Глядик, якого нібито держава надала Порошенку. Порошенко вважає це незаконним.
"Я не потребую послуг безкоштовного адвоката і вимагаю розслідування цієї провокації", — сказав Порошенко.
Водночас в ДБР заявили, що не надавали Порошенкові адвоката. Зараз слідчі встановлюють хто, як та навіщо розповсюдив цю інформацію.
Сам Глядик сказав Суспільному, що його участь в процесі фактично ініціювало ДБР: "Оскільки, до центру надання правової допомоги надійшла інформація, що необхідно надавати допомогу саме затриманому Порошенку Петру Олексійовичу. У мене укладений контракт із Центром надання безоплатної правової допомоги в Києві, дії відбуваються в Києві, відповідно я сьогодні за графіком один з адвокатів, які чергують".

***
Прикордонники пропустили Порошенка о 9:36 ранку 17 січня. Депутат від "ЄС" Олексій Гончаренко заявив, що Порошенку на прикордонному контролі нібито не віддавали паспорт. Потім Порошенко заявив, що це була спроба "не пустити його в Україну". В Прикордонній службі це спростували.
"Протягом 15 хвилин правоохоронці, частина з яких була перевдягнена в форму прикордонників, намагались мене не пустити на територію України. Вони пояснювали це тим, що мають встановити мою особу. Вони більше 15 хвилин перевіряли мій паспорт, розробляючи сценарій недопуску мене на територію України", — заявив Порошенко.
Зазначимо, що перевірка паспорта на прикордонному контролі є звичною процедурою.

У Держприкордонній службі повідомили, що Порошенко перетинав кордон згідно з нормами закону, але під час прибуття Порошенка в Україну ДПСУ поінформувало представників правоохоронних органів.
"Прикордонники фіксували маніпуляції що, начебто, пана Порошенка намагаються не пропустити в Україну. Жоден громадянин України не може бути обмежений у праві повернутися в Україну. Під час заходів контролю про прибуття Порошенка в Україну було поінформовано представників правоохоронних органів", — додали там.

Кілька тисяч людей в аеропорту "Київ" приїхали підтримати Порошенка. Біля аеропорту встановили сцену. Після виходу з приміщення аеропорту Порошенко звернувся до прихильників. Він підтвердив, що поїде до суду, де йому мають обрати запобіжний захід.
Порошенко закликав людей їхати із ним. Зі сцени оголосили, що "кожен сідає у транспорт, яким приїхав", для прихильників Порошенка організували підвіз до суду.

Читайте також: Порошенко, Медведчук і вугілля. У чому звинувачують п'ятого президента
Один з учасників акції Олександр Соломошенко розповів, що приїхав з Павлограда, Дніпропетровської області. За його словами, він добирався на маршрутці разом із іншими людьми, які "самі згуртувались і приїхали": "До нього (Порошенка) дуже багато запитань, але коли таку фігуру хочуть прибрать. Він на шахматній дошці — ферзь".

Ще одна учасниця акції на підтримку Порошенка в аеропорту Тетяна з Києва. На її думку, справа проти Порошенка політизована: "Що пан президент діючий говорив? "Я твій вирок". Хто у нас вироки виносить — судова гілка".

Також Порошенка прийшов підтримати лідер "Демократичної сокири" Юрій Гудименко, а також лідерка партії "Голос" Кіра Рудик. У своєму Telegram вона написала "«Голос» та «Європейська солідарність» сьогодні разом".

Державне бюро розслідувань України тим часом дало брифінг, там повідомили, що в аеропорту Порошенку намагались вручити повістку про виклик до Печерського райсуду Києва для розгляду клопотання про розгляд запобіжного заходу. Однак Порошенко в аеропорту відмовився від отримання процесуальних документів.
"Співробітники ДБР у приміщенні аеропорту сьогодні намагалися вручити Петру Порошенку процесуальні документи, а саме повістку про виклик на 11 годину 17 січня до Печерського райсуду для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, копію клопотання з доданими матеріалами та надати Порошенку можливість добровільно з'явитись до суду. Однак Петро Олексійович Порошенко відмовився від отримання процесуальних документів, ігнорував законні вимоги слідчого. При цьому особи, які були з ним чинили фізичний опір, що зафіксовано на відеозаписах. Адвокати Петра Порошенка запевнили, що отримають усі процесуальні документи, однак після проходження прикордонного контролю шляхом створення штучного натовпу втекли. У зв'язку із викладеним, усі вимоги закону були дотримані", — сказала радниця із комунікацій ДБР Тетяна Сап'ян.
Також в ДБР нагадали, що у справі, де фігурує Порошенко, вже повідомили про підозру Медведчуку, Кузярі та Демчишину
Що відомо
- У грудні 2021-го Державне бюро розслідувань оголосило Порошенку підозру у держзраді та сприянні терористичним організаціям. Порошенка та інших фігурантів підозрюють у тому, що вони за державні кошти купували в ОРДЛО вугілля.
- Серед інших підозрюваних у справі — депутат від "Опозиційної платформи-За життя" Віктор Медведчук, ексміністр енергетики Володимир Демчишин та ексрадник міністра екології Сергій Кузяра.
- За даними слідства, протягом 2014-2015 років окупаційній владі було передано понад 200 млн гривень, усього ж схема коштувала держбюджету близько 1,5 млрд гривень. Статті "державна зрада" та "сприяння діяльності терористичних організацій", які інкримінують п'ятому президентові передбачають до 15 років позбавлення волі.
- Порошенко відкидає звинувачення і називає справу "політичним переслідуванням".
- Порошенка викликали допит 23 грудня, однак політик виїхав із країни, заявивши, що повернеться в січні.
- У Державному бюро розслідувань повідомили, що слідство просить взяти Порошенка під варту. Раніше як альтернативу триманню під вартою Офіс генерального прокурора називав заставу в розмірі одного мільярда гривень.
- 6 січня у межах розгляду кримінального провадження про державну зраду суд наклав арешт на активи Порошенка. Його захист заявив, що серед арештованого майна — телеканали "Прямий" та "5-ий", які вже не належать політику. Однак у ДБР спростували цю інформацію.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.