П'ятому президенту Петру Порошенку оголосили підозру за двома статтями Кримінального кодексу — сприяння тероризму і державна зрада. Ідеться про справу про закупівлю вугілля з окупованих територій Донбасу. Слідство вважає, що протягом 2014-15 років "ДНР" і "ЛНР" отримали не менш як 200 мільйонів гривень завдяки змові українських посадовців та вищого керівництва РФ. За даними слідства, Порошенко сприяв тому, аби вугілля з Південно-Африканської республіки в Україну доставлено не було.
Про оголошення підозри Суспільному повідомив адвокат Порошенка Ігор Головань. Пізніше інформацію підтвердило Державне бюро розслідувань. Згодом це підтвердили в СБУ.
"Колишній президент України підозрюється у тому, що він, діючи за попередньою змовою групи людей, зокрема з-поміж представників вищого керівництва Російської Федерації, сприяв діяльності терористичних організацій "ЛНР" та "ДНР", — повідомили у ДБР.
В основу підозри лягли покази свідків, висновки судових експертиз, аудіофайли, документи, на яких зафіксована інформація періоду 2014-2015 років та інші докази, зазначили в СБУ.
"У своїй сукупності вони свідчать, що Петро Порошенко, перебуваючи в той час на посаді Президента України, використав надані йому повноваження та інструменти впливу, щоб контракти з ПАР були розірвані. А потім на вимогу представників РФ організував підписання від імені України контрактів на постачання вугілля з непідконтрольних територій", – повідомив начальник управління Головного слідчого управління СБУ Анатолій Буліч.
Кримінальне провадження, в межах якого була оголошена підозра, стосується розслідування схеми постачання вугілля з тимчасово окупованих територій та сприяння терористичним організаціям "ЛНР" та "ДНР" групою громадян України. Провадження розслідується СБУ і ДБР під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора за статтями про фінансування тероризму, державну зраду та створення терористичної організації.
Оскільки повідомлення про підозру Порошенку вручити особисто не змогли, її направили поштою. Як повідомив на брифінгу прокурор Іван Кісілевич, Порошенка викликали 20 грудня о 10:00 на допит до Державного бюро розслідувань, але він не з'явився. Підозру йому підписав виконувач обов'язків генерального прокурора Олексій Симоненко за статтями 258 (сприяння тероризму) і 111 (державна зрада) Кримінального кодексу.
ДБР повторно викликає Порошенка на 23 грудня "для процесуальних дій", але не допиту. В очолюваній ним партії "Європейська Солідарність" заявили, що він повернеться в Україну після православного Різдва. Але Ігор Головань стверджує: згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, між повідомленням про виклик і датою виклику мають минути три дні, не враховуючи дня повідомлення.
"Найбільш ранній день, коли можна було законно викликати (Порошенка – ред.), – це 24-те. Навіть у цьому ці люди не можуть діяти відповідно до закону", – стверджує Головань.
У вересні-листопаді 2021 року в межах провадження правоохоронці вже повідомляли про підозру депутату від "Опозиційної платформи - За життя" Віктору Медведчуку та колишньому міністру енергетики Володимиру Демчишину.
Держбюро розслідувань 17 грудня намагалося вручити повістку (не підозру) Порошенку в цій же справі, але той поїхав за кордон. Наразі він перебуває у Польщі, де 20-22 грудня візьме участь у міжнародній конференції з питань безпеки.
"На думку слідства, ці фігуранти (Порошенко, Медведчук, Демчишин – ред.) поставили енергетичну сферу України в залежність від Російської Федерації та терористичних організацій, що своєю чергою підірвало енергетичну безпеку України у 2014-15 роках", – заявив на брифінгу 20 грудня представник Державного бюро розслідувань
Що каже захист Порошенка
"Та інформація, яка вже давно є в юридичній хмарі, – це чергова фейкова справа, пов'язана з постачанням вугілля, державними українськими шахтами, і повнісінька вигадка. Свідчить про це, по-перше, те, що підозру не наважилася підписати сама генеральна прокурорка і терміново пішла у відпустку... І по-друге, ця підозра перевантажена словами “невстановлена особа”, “невстановлений час”, “невстановленим способом”, – розповів адвокат Ігор Головань у коментарі Суспільному.
Він додав, що підозра – "це папірець", і в разі, якщо справа буде розслідуватися далі, "ми, звичайно, будемо заперечувати". Згідно з копією підозри, яку Ігор Головань виклав у Facebook, її підписали сьогодні, 20 грудня.
Партія "Європейська солідарність" опублікувала заяву, у якій назвала справу "фейком і брехнею, які фабрикуються на Банковій внаслідок особистих страхів і комплексів Зеленського" і "технологією відволікання уваги від суцільних провалів та гучних скандалів" влади.
Адвокат Порошенка Ілля Новіков також назвав ситуацію "фактично спробою державного перевороту, спробою знищити незалежний Офіс генпрокурора й підпорядкувати його забаганкам президента". За його словами, Офіс президента нібито "розраховує, що люди під час новорічних свят не помітять або не відреагують на те, що відбувається".
Співголова парламентської фракції "ЄС" Артур Герасимов заявив, що для оголошення підозри "влада умисно обрала момент, коли Порошенко перебуває в закордонному відрядженні": "Коли п'ятий президент у різних столицях світу працює над зміцненням міжнародної коаліції на підтримку України на тлі агресивних намірів Кремля. Замість того, щоб зміцнювати оборону країни, Зеленський посилює переслідування опозиційної партії, яка стає найпопулярнішою політичною сили країни".
Герасимов додав, що Порошенко "повернеться після новорічно-різдвяних канікул та запланованих відряджень, повернеться за своїм власним графіком".
Доповнено 22:20. Перший віцеспікер Верховної Ради Олександр Корнієнко в ефірі Суспільного заявив, що "вугільна справа", в якій фігурує Порошенко, "розпочалася навесні (2021 року – ред.) не стільки з правоохоронного боку, скільки з боку журналістів-розслідувачів, які показали дуже багато різної інформації щодо постачання вугілля з терористичних організацій і передання туди якихось грошей".
Своєю чергою депутат фракції "Голос" Сергій Рахманін звернув увагу на те, що нардепам підозри має вручати або очільник Офісу генпрокурора, або керівник Спеціальної антикорупційної прокуратури, чого не трапилося.
"Крім того, якщо в підозрі є стаття про державну зраду, то це стаття, яку, як показує практика, неймовірно важко довести. Це відбувалося навіть стосовно тих людей, щодо яких і питань таких не було. Натомість, коли таке звинувачення лунає щодо людини, яка була верховним головнокомандувачем, потрібно мати залізобетонні аргументи. Бо, якщо колишньому керівнику держави виносять подібну підозру і вона не підтверджується в суді, це наносить величезну шкоду державі, системі й самому президенту Зеленському теж", – вважає Рахманін.
Що відомо
- "Вугільна справа" стосується 2014-2015 років, коли через окупацію Росією Донбасу Україна опинилась на межі енергетичної кризи. Тоді було вирішено закуповувати вугілля з Південно-Африканської Республіки. За даними СБУ, РФ мала плани зірвати реалізацію цих контрактів і не дозволити Україні "посилити власну енергонезалежність". Тому, за посередництва Медведчука, відбулася змова з вищими посадовими особами України, які створили штучні перешкоди для постачання вугілля з ПАР. Урешті контракти з ПАР були зірвані, це спровокувало хвилю "віялових" відключень електроенергії в Україні.
- Як стверджує СБУ, протягом 2015 року за поставки вугілля з тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей бойовикам самоназваних "ЛНР" і "ДНР" було перераховано не менше 200 млн гривень, не рахуючи коштів, сплачених у готівковій формі, із запланованих більше ніж 3,16 млрд гривень.
- У нібито розмовах Медведчука, які фігурують у "вугільній справі", з представниками Кремля ймовірно фігурують прізвища колишнього президента Петра Порошенка, ексглави НБУ Валерії Гонтаревої, а також ексглави Адміністрації президента (2014-16) Бориса Ложкіна.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!