Погода, геополітика та бобри: генерал запасу СБУ розповів, що ускладнює наступ з Білорусі

Погода, геополітика та бобри: генерал запасу СБУ розповів, що ускладнює наступ з Білорусі

Ексклюзивно
Погода, геополітика та бобри: генерал запасу СБУ розповів, що ускладнює наступ з Білорусі
Фото: Pixabay

Можливість наступу на Українську територію з Білорусі найближчими тижнями є малоймовірною через політичний тиск на білоруський режим з боку Китаю, а також теплу зиму, через яку бобри почали перекривати річки, що спричинило розлив води на великих ділянках.

Про це в ефірі Суспільного заявив генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун.

"З Білорусі на даному етапі точно немає ніякої небезпеки. Тут сприяло кілька факторів: погодний, природний у вигляді звірів — реально на деяких ділянках Волині, Житомира, Рівненщини у зв’язку з теплою зимою вийшли бобри і почали свою активну діяльність, перекрили деякі річки. А ці ділянки — десятки, у деяких моментах сотні кілометрів — залиті водою. Там не те, що наступати, там пройти неможливо", — зазначив він.

Також у прикордонних регіонах проведені суттєві фортифікаційні роботи.

"По-друге, це вже не 24 лютого минулого року, ми активно готувалися до можливих провокацій. У Волинській, Рівненській, Житомирській областях навіть пересічні громадяни підключилися до фортифікаційних робіт. Багато здійснено там роботи", — розповів генерал-майор.

Окрім того, наступ ускладнюється через геополітичний фактор — тиск Китаю на білоруську владу.

"Це — те, що стосується контактів Білорусі і Китаю. Зараз відбуваються консультації МЗС Білорусі з китайським послом чи не щодня. Його викликають на консультації. Я думаю, це один з тих факторів, де Лукашенко намагається знайти альтернативу Путіну, розуміючи, що все може статися буквально в один момент, і ні Путіна, ні Росії не буде за його спиною. І йому потрібна хоча б якась підтримка з боку тих чи інших людей", — пояснив Віктор Ягун.

За його словами, нині Лукашенко активно формує ПВК з резервістів, зокрема, правоохоронних органів та спецпідрозділів.

"Скоріше всього, йому це треба для приватної охорони його особисто в разі виникнення якоїсь ситуації, тому що він вже нікому не довіряє, крім своїх найближчих людей", — вважає колишній високопосадовець СБУ.

Водночас Лукашенко намагається загравати з Китаєм, який залишається досить серйозним партнером для Білорусі та який вклав значні кошти в розвиток білоруської економіки, додав Ягун. За його словами, Китай намагався використати Білорусь як одну з важливих транзитних країн до початку російського вторгнення в Україну та навіть ще до 2020 року.

"Але сталося те, що сталося. Білорусь опинилася на одному боці з Росією. Як вони збираються з цього виходити — то окрема історія. Але те, що Китай грає свою гру, це однозначно", — переконаний він.

Віктор Ягун зауважив, що Росія не має сил наступати на Україну з усіх напрямків, але російське військово-політичне керівництво може використати тактику СРСР.

"Це — коли напрямок головного удару не визначався до тих пір, поки не починався наступ, і не визначалося, де є найбільші успіхи. Тоді резерви, які залишалися в тилу, підключалися саме до того напрямку. І тоді він визначався як головний. Не виключається, що вони спробують здійснити пробні удари, приблизно, як в напрямку Запоріжжя", — підсумував генерал.

Що відомо про навчання в Білорусі

5 січня Міноборони Білорусі анонсувало спільні льотно-тактичні навчання білоруських і російських військових. Зазначається, що спільна підготовка білоруської та російської складових регіонального угруповання військ (сил) має комплексний характер і охоплює не тільки бойовий компонент, а й усі системи забезпечення.

8 січня пресслужба Міноборони Білорусі повідомила, що до країни прибули російські літаки, які візьмуть участь у спільних з Росією авіаційних військових навчаннях, що триватимуть до 1 лютого.

У Міноборони також заявили, що триває нарощування регіонального угруповання військ Білорусі і Росії. В країну продовжує прибувати особовий склад, озброєння, військова і спеціальна техніка збройних сил РФ. З підрозділами, що прибувають, на полігонах Білорусі сплановано подальше проведення заходів бойового злагодження.

Міноборони Великої Британії вважає, що нове розгортання російських літаків у Білорусі, ймовірно, є справжніми навчаннями, а не підготовкою до будь-яких додаткових наступальних операцій проти України.

16 січня у Білорусі розпочалися спільні льотно-тактичні навчання російської та білоруської військової авіації. Міноборони Білорусі називає головною метою навчань "підвищення оперативної сумісності при спільному виконанні навчально-бойових завдань".

Участь Білорусі у війні Росії проти України

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого на території Білорусі були зосереджені десятки тисяч російських військових, частина з яких брала участь у війні на українській території, а також здійснювала ракетні та авіаційні удари.

На початку травня 2022-го у Білорусі розпочалася раптова перевірка сил реагування. Колони білоруських військ рухалися в бік кордонів Литви і України. 26 травня не визнаний низкою держав світу президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що у Збройних Силах Білорусі планують утворити Південне оперативне командування поблизу кордонів з Україною. У серпні Білорусь знову продовжила військові навчання.

За даними Інституту вивчення війни, Лукашенко, з великою ймовірністю, й далі даватиме Росії доступ до повітряного простору своєї країни, аби висловити підтримку президенту Росії Володимиру Путіну.

30 жовтня Генштаб повідомив, що РФ перекидає війська в Білорусь. 1 грудня у Генштабі повідомили, що у Білорусі готують підрозділи танкової армії РФ. У Міноборони України запевнили, що ЗСУ готові до будь-яких викликів з боку Білорусі.

24 листопада Лукашенко заявив, що білоруська армія не зможе допомогти Росії у війні з Україною, не тому, що це політичне рішення, а тому, що "35-40 тисяч не вирішать проблеми". Наступного дня до Білорусі прибули російські генерали, щоб контролювати підготовку військових.

27 жовтня повідомлялось, що Білорусь, ймовірно, готується приймати військові ешелони з РФ. 30 жовтня Генштаб повідомив, що РФ перекидає війська в Білорусь.

3 грудня міністр оборони Росії Шойгу приїхав у Білорусь до Лукашенка. Вони обговорили підготовку та забезпечення білоруської армії, Лукашенко заявив, що російські білоруські військові готуються, як "єдине угруповання, єдина армія".

Читайте також

Прикордонники розповіли, скільки зараз в Білорусі російських військових

Перевірку бойової готовності Збройних сил Білорусі продовжили, є загроза провокацій на кордоні — Генштаб

"Кількість тривог найближчим часом зросте": очільник Рівненщини про ситуацію на кордоні з Білоруссю

На початок