ЄС пообіцяв 3 млрд євро фінансової підтримки для "демократичної" Білорусі

ЄС пообіцяв 3 млрд євро фінансової підтримки для "демократичної" Білорусі

ЄС пообіцяв 3 млрд євро фінансової підтримки для "демократичної" Білорусі
. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, фото: Урядовий кур’єр

Європейський Союз підготував план економічної підтримки для "майбутньої демократичної Білорусі" у розмірі 3 млрд доларів. Також у ЄС планують допомогти Мінську залучити іноземні інвестиції і 5 млрд доларів кредитів.

Про це 28 травня повідомила пресслужба Європейської комісії.

"Сьогодні Єврокомісія представляє Раді план загального плану економічної підтримки майбутньої демократичної Білорусі. У цьому плані 3 млрд євро відображають прихильність Європейського Союзу у підтримці бажання білоруського народу до мирного демократичного переходу у країні після президентських виборів у серпні 2020 року, які не були ні вільними, ні справедливими", — йдеться у повідомленні.

Додається, що як тільки Білорусь розпочне "демократичний перехід", ЄС активує пакет допомоги у розмірі 3 млрд євро. Поруч з цим, ЄС обіцяє надання грантів та позик із залученням державних та приватних інвестицій, щоб допомогти Білорусі стабілізувати свою економіку, реформувати свої інституції, "щоб зробити їх більш демократичними та сприяти збільшенню стійкості економіки, потенціалу зростання та створення робочих місць".

Читайте також: Литва, Польща і США розпочали розслідування щодо вимушеної посадки літака Ryanair

"Настав час змінювати курс. Ми вважаємо... що коли Білорусь розпочне свій мирний демократичний перехід, ЄС буде поруч із нею", — заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Згідно з планом, пріоритетними визначаються:

  • економічне відновлення Білорусі для макроекономічної стабільності та посиленню фіскальної політики (у тому числі проведення інвестиційного форуму "ЄС—Білорусь" на високому рівні та організація зустрічі донорів високого рівня ЄС, що дозволить залучити до 5 млрд євро кредитів, а також державних і приватних інвестицій;
  • підтримка демократичних перетворень і проведення реформ (підвищення якості правосуддя, покращення ділового середовища, підтримка розвитку малого та середнього бізнесу, підтримка громадянського суспільства, а також вільних та незалежних ЗМІ);
  • інвестиції в інфраструктуру, екологічну та цифрову трансформацію.

Поруч з цим, високий представник Європейського Союзу, віцепрезидент Єврокомісії Жозеп Боррелль додав, що пакет фінансової допомоги для Білорусі повинен бути "справжнім стимулом для нинішньої влади змінити свій курс": "У поєднанні з нашими масштабними санкціями проти режиму (президента Білорусі Олександра Лукашенка — ред.), які будуть посилені в найближчі тижні, а також переспрямуванням нашої фінансової допомоги подалі від держави та безпосередньо до народу, ми показуємо, що ЄС залишається справді прихильним до демократичної Білорусі".

Читайте також: ЄС готує економічні санкції проти Білорусі – Боррель

Що відомо

  • 23 травня у Мінську силовики затримали Романа Протасевича, одного із засновників опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який у Білорусі визнали екстремістським. Блогер летів літаком Ryanair з Афін до Вільнюса. Літак екстрено посадили у білоруській столиці начебто через повідомлення про мінування. У Ryanair це назвали "актом повітряного піратства". Разом із Протасевичем затримали його дівчину – росіянку Софію Сапегу.
  • Майже за добу після затримання Протасевича МВС Білорусі заявило, що він перебуває у СІЗО-1 у Мінську. Там запевнили, що він "не має скарг на здоров'я". Заява стала відповіддю на повідомлення його матері про те, що Протасевич має проблеми із серцем. Також білоруський провладний Telegram-канал опублікував відео із затриманим Протасевичем.
  • В МЗС України назвали затримання білоруського журналіста Протасевича "черговою атакою на свободу слова" та закликали його звільнити. А президент Зеленський доручив підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною та Білоруссю.
  • Міжнародна організація цивільної авіації заявила, що не закриватиме повітряний простір над Білоруссю після примусової посадки літака Ryanair та затримання Протасевича. Водночас низка авіакомпаній вже посилає свої літаки в обхід.
  • ЄС зупинив інвестиційну допомогу для Білорусі. А увечері 24 травня Рада ЄС офіційно заборонила білоруським авіакомпаніям літати в країни Європи і закликала звільнити Протасевича і Сапегу.
  • Президент США Джозеф Байден засудив вимушену посадку літака в Мінську і затримання активіста Романа Протасевича і назвав інцидент "прямим порушенням міжнародних норм".
  • Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 00:00 26 травня у відповідь на затримання білоруського опозиціонера, засновника та ексголовреда Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича у Мінську. Глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав це "безпековим рішенням".
  • 26 травня Польща заборонила білоруським літакам входити у повітряний простір. країни. Також подібну заборону запровадили Литва, Латвія, Чехія та Словаччина.
  • 27 травня стало відомо, що ICAO проведе розслідування щодо примусової посадки літака Ryanair у Мінську.
  • 27 травня глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррелль заявив, що Європа готує санкції проти режиму Лукашенка.

Що було раніше

  • Улітку 2020-го у Білорусі почались масові протести після оголошення результатів виборів президента. Telegram-канал NEXTA став одним із найбільш популярних ресурсів, які висвітлювали протести. Також там публікували пости із закликами до участі в протестах, місцями проведення акцій.
  • Центральний районний суд Мінська визнав Telegram-канал NEXTA і логотип видання "екстремістськими матеріалами".
  • У середині березня 2021 року засновник опозиційного Телеграм-каналу NEXTA Степан Путило заявив, що його ресурс "більше не координуватиме акції протестів у Білорусі". Натомість команда проєкту зосередиться на розслідуваннях злочинів режиму Олександра Лукашенка.
  • У березні Управління Слідчого комітету Білорусі по Мінську зажадало визнати редакцію мережі Telegram-каналів NEXTA "іноземною екстремістською організацією" та заборонити її діяльність на території країни.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок