Литва, Польща і США розпочали розслідування щодо вимушеної посадки літака Ryanair

Литва, Польща і США розпочали розслідування щодо вимушеної посадки літака Ryanair

Литва, Польща і США розпочали розслідування щодо вимушеної посадки літака Ryanair
. фото аеропорту Прага

Інцидент у Мінську з вимушеною посадкою літака компанії Ryanair, під час якого затримали опозиціонера Романа Протасевича, вже розслідують правоохоронці з Литви, Польщі та США.

Про це 28 травня заявив глава литовського бюро кримінальної поліції Роландас Кішкіс у коментарі виданню lrytas.lt.

"Окрім досудового розслідування, розпочатого у Польщі, ми маємо інформацію від колег із США про те, що ФБР розпочало своє розслідування. Також ми інтенсивно співпрацюємо з колегами з Ірландії та Греції — це відбувається щодня, цілодобово та без вихідних", — заявив глава бюро.

За його словами, США могли розпочати розслідування щодо "можливо наявної інформації про те, що деякі з пасажирів були громадянами їхньої країни". 

Читайте також: У Литві відкрили кримінальну справу через інцидент з літаком у Мінську

Заступник генпрокурора Гінтас Іванаускас зазначив, що під час досудового розслідування було опитано близько 90% пасажирів літака. Найближчим часом планується додатковий огляд борту, який все ще знаходиться у аеропорту Вільнюса.

"Лише тоді ми зможемо передати літак до Ryanair. Деякі дані потребують уточнення. Ми готові надати відповіді на певні запитання, тому необхідно виконати ці додаткові дії", - заявив заступник генпрокурора.

Читайте також: ICAO проведе розслідування щодо примусової посадки літака Ryanair у Мінську

Як повідомляє RMG.fm, 24 травня генеральний прокурор Польщі та міністр юстиції Збігнев Зьобро наказав розпочати розслідування щодо примусової посадки літака компанії Ryanair.

Що відомо

  • 23 травня у Мінську силовики затримали Романа Протасевича, одного із засновників опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який у Білорусі визнали екстремістським. Блогер летів літаком Ryanair з Афін до Вільнюса. Літак екстрено посадили у білоруській столиці начебто через повідомлення про мінування. У Ryanair це назвали "актом повітряного піратства". Разом із Протасевичем затримали його дівчину – росіянку Софію Сапегу.
  • Майже за добу після затримання Протасевича МВС Білорусі заявило, що він перебуває у СІЗО-1 у Мінську. Там запевнили, що він "не має скарг на здоров'я". Заява стала відповіддю на повідомлення його матері про те, що Протасевич має проблеми із серцем. Також білоруський провладний Telegram-канал опублікував відео із затриманим Протасевичем.
  • В МЗС України назвали затримання білоруського журналіста Протасевича "черговою атакою на свободу слова" та закликали його звільнити. А президент Зеленський доручив підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною та Білоруссю.
  • Міжнародна організація цивільної авіації заявила, що не закриватиме повітряний простір над Білоруссю після примусової посадки літака Ryanair та затримання Протасевича. Водночас низка авіакомпаній вже посилає свої літаки в обхід.
  • ЄС зупинив інвестиційну допомогу для Білорусі. А увечері 24 травня Рада ЄС офіційно заборонила білоруським авіакомпаніям літати в країни Європи і закликала звільнити Протасевича і Сапегу.
  • Президент США Джозеф Байден засудив вимушену посадку літака в Мінську і затримання активіста Романа Протасевича і назвав інцидент "прямим порушенням міжнародних норм".
  • Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 00:00 26 травня у відповідь на затримання білоруського опозиціонера, засновника та ексголовреда Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича у Мінську. Глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав це "безпековим рішенням".
  • 26 травня Польща заборонила білоруським літакам входити у повітряний простір. країни. Також подібну заборону запровадили Литва, Латвія, Чехія та Словаччина.
  • 27 травня стало відомо, що ICAO проведе розслідування щодо примусової посадки літака Ryanair у Мінську.

Що було раніше

  • Улітку 2020-го у Білорусі почались масові протести після оголошення результатів виборів президента. Telegram-канал NEXTA став одним із найбільш популярних ресурсів, які висвітлювали протести. Також там публікували пости із закликами до участі в протестах, місцями проведення акцій.
  • Центральний районний суд Мінська визнав Telegram-канал NEXTA і логотип видання "екстремістськими матеріалами".
  • У середині березня 2021 року засновник опозиційного Телеграм-каналу NEXTA Степан Путило заявив, що його ресурс "більше не координуватиме акції протестів у Білорусі". Натомість команда проєкту зосередиться на розслідуваннях злочинів режиму Олександра Лукашенка.
  • У березні Управління Слідчого комітету Білорусі по Мінську зажадало визнати редакцію мережі Telegram-каналів NEXTA "іноземною екстремістською організацією" та заборонити її діяльність на території країни.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок