Португалія надасть 75 тисяч євро на збір доказів воєнних злочинів в Україні

Португалія надасть 75 тисяч євро на збір доказів воєнних злочинів в Україні

Наслідки обстрілу Запоріжжя, 22 березня, 2023 рік
. Наслідки обстрілу Запоріжжя, 22 березня, 2023 рік. AP Photo/Kateryna Klochko

Португалія фінансово сприятиме збору доказів воєнних злочинів в Україні та може направити експертів з Судової поліції та Національного інституту судової медицини.

Про це повідомляє Euractiv з посиланням на Міністерство юстиції країни.

"Що стосується підтримки розслідувань Міжнародним кримінальним судом (МКС) воєнних злочинів, скоєних в Україні, зокрема злочину агресії, Португалія вже надала додаткову підтримку шляхом відрядження національного експерта із Судової поліції та авансової сплати національного внеску до МКС на запит прокуратури", — повідомили у Мін'юсті Португалії.

Читайте також: В Україні відкриється представництво Міжнародного кримінального суду.

У міністерстві заявили, що міністерка Катаріна Сарменто е Кастро оголосила про добровільний внесок у розмірі 75 000 євро на підтримку міжнародного збору судово-медичних доказів на території України. Крім того, розглядаються інші форми співпраці.

Уряд розглядає можливість "надіслати експертів із Судової поліції та Національного інституту юридичної медицини та судової експертизи, щоб приєднатися до груп судових експертів на місцях на основі ротації".

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україні зафіксовано понад 72 тисячі воєнних злочинів, скоєних російськими військовими. Про це повідомив представник з департаменту нагляду за розслідуванням злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту ОГП Микола Говоруха.

Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні

Парламентська асамблея НАТО 21 листопада визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.

23 листопада Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.

Відразу після цього Росія завдала масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.

1 грудня МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.

Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.

5 грудня стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.

На початку січня МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. При цьому в березні у Лондоні проведуть зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні

19 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України.

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Читайте також

Ордер на арешт Путіна виданий довічно — прокурор МКС

Шойгу, Лавров, Патрушев: кого підозрюють у скоєнні злочину агресії проти України. Пояснює ОПУ

Угорщина не буде арештовувати Путіна на своїй території — глава адміністрації Орбана

"Фіксуємо воєнні злочини, щоб притягнути до відповідальності керівництво РФ" – інтерв'ю з адвокатом Русланом Малим

Міжнародний кримінальний суд відкриє дві справи щодо воєнних злочинів РФ в Україні

На початок