В Україні відкриється представництво Міжнародного кримінального суду

В Україні відкриється представництво Міжнародного кримінального суду

Важливо
Андрій Костін та Пітер Льюїс
Генеральний прокурор України Андрій Костін та секретар Міжнародного кримінального суду Пітер Льюїс підписують угоду у Гаазі. Фото: ОГПУ

У будівлі Міжнародного кримінального суду у Гаазі відбулося підписання угоди про відкриття в Україні офісу прокурора МКС. Документ підписали генеральний прокурор України Андрій Костін та секретар Міжнародного кримінального суду Пітер Льюїс.

Про це повідомили в Офісі генпрокурора України.

Андрій Костін наголосив, що для нього честь розпочати цю нову главу співпраці. Він назвав підписання документа ще одним кроком до забезпечення повної відповідальності за міжнародні злочини.

"Це лише початок, але вагомий початок. Переконаний, ми не зупинимося, допоки всі винні у міжнародних злочинах, скоєних проти України, не будуть притягнуті до відповідальності. Включно з вищим військово-політичним керівництвом злочинного режиму РФ", — сказав Андрій Костін.

Костін підкреслив, що МКС та Офіс прокурора МКС Каріма Хана невтомно стоять на варті правосуддя.

"Ми сподіваємося на подальшу співпрацю у розслідуванні та переслідуванні злочинів РФ проти України. Твердо вірю, що наші спільні зусилля допоможуть у розбудові більш справедливого світу", — зауважив Андрій Костін.

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україні зафіксовано понад 72 тисячі воєнних злочинів, скоєних російськими військовими. Про це 17 березня під час круглого столу заявив представник з департаменту нагляду за розслідуванням злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту ОГП Микола Говоруха.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створенням спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

Ордер на арешт Путіна виданий довічно — прокурор МКС

Шойгу, Лавров, Патрушев: кого підозрюють у скоєнні злочину агресії проти України. Пояснює ОПУ

Угорщина не буде арештовувати Путіна на своїй території — глава адміністрації Орбана

"Фіксуємо воєнні злочини, щоб притягнути до відповідальності керівництво РФ" – інтерв'ю з адвокатом Русланом Малим

Міжнародний кримінальний суд відкриє дві справи щодо воєнних злочинів РФ в Україні

Вибір редакції

На початок