МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України

МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України

МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України
. Foto: AFP, ALEXANDER NEMENOV

Міністерство закордонних справ України закликало міжнародну спільноту підтримати створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.

Про це йдеться у заяві МЗС до Міжнародного дня пам’яті жертв злочину геноциду.

У зовнішньополітичному відомстві зазначили, що агресія Росії проти України, яка триває восьмий рік, має чіткі ознаки геноциду, а злочинний кремлівський режим є "сумлінним спадкоємцем" свого сталінського попередника: він так само ставить за мету знищення українців та кримських татар, стирання української етнічної та культурної ідентичності, заперечення багатої історії Української держави та нації, забуття рідної мови.

"МЗС України закликає міжнародну спільноту посилювати тиск на російську федерацію, збільшувати обсяги військової та гуманітарної допомоги уряду України, сприяти належному розслідуванню та документації злочинів РФ в Україні, а також підтримати створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України задля притягнення Росії та її керівництва до відповідальності", — йдеться у заяві.

Дипломати запевнили, що продовжуватимуть роботу, спрямовану на офіційне визнання Голодомору 1932-1933 років актом геноциду проти українського народу.

"Сьогодні його вже визнали 19 держав у різних куточках світу. Ми висловлюємо їм щиру вдячність за таку підтримку і закликаємо країни, які цього ще не зробили, ухвалити відповідні документи на законодавчому рівні", — зазначили в МЗС.

Стаття 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (схвалена Генеральною Асамблеєю ООН 9 грудня 1948 р.) визначає геноцидом будь-які з дій, здійснюваних з наміром повністю або частково знищити національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку: вбивство членів цієї групи; завдання тяжких тілесних або психічних ушкоджень членам такої групи; навмисне створення членам групи життєвих умов, спрямованих на повне або часткове знищення групи; дії, розраховані на унеможливлення народження дітей в середовищі групи; насильницька передача дітей цієї групи іншій групі. Автором правового терміну є юрист Рафаель Лемкін.

Європейський парламент 15 грудня розгляне резолюцію про визнання Голодомору геноцидом українського народу.

Що відомо

  • Парламентська асамблея НАТО 21 листопада визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.
  • 23 листопада Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.
  • Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.
  • 1 грудня МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.
  • Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.
  • 5 грудня стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.

Читайте також

Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні

Чи притягнуть до відповідальності пропагандистів РФ, як в Нюрнберзькому процесі. Відповідає радник міжнародних судів

Трибунал для Путіна, уроки Югославії та чому правосуддя після війни — це гра в довгу — юрист Марк Елліс

На початок