В ООН поширюють проєкт резолюції щодо створення спецтрибуналу для керівництва РФ — The Guardian

В ООН поширюють проєкт резолюції щодо створення спецтрибуналу для керівництва РФ — The Guardian

В ООН поширюють проєкт резолюції щодо створення спецтрибуналу для керівництва РФ — The Guardian
Засідання Генасамблеї ООН, 12 жовтня 2022 року. AP

В ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні. Про це пише The Guardian.

Видання зазначає, що протидія США цій пропозиції може пом’якшитися через лобіювання українського президента Володимира Зеленського.

"Це те, чого прагне президент Зеленський. Це те, чого хоче Україна, і я думаю, що це матиме велику вагу. Питання в тому, чи будуть у них голоси на Генеральній Асамблеї. Досі всі резолюції щодо України підтримувалися більшістю. Цифри були досить сильними", — сказала в Лондоні посол США з питань глобального кримінального правосуддя Бет ван Шаак.

За її словами, США не мають твердої позиції щодо спеціального трибуналу. Однак, дипломатка вважає, що є сенс у проведенні заочних судових процесів над росіянами, обвинуваченими у воєнних злочинах, якщо немає можливості їх екстрадувати.

Ван Шаак зазначила, що США могли б розсекретити розвідувальні дані, щоб допомогти виявити тих, хто несе найбільшу відповідальність за підготовку та ведення війни, яка "є відвертим порушенням Статуту ООН".

Її зауваження свідчать про те, що ключові фігури в адміністрації президента Джо Байдена зараз прихильніше ставиться до ідеї створення спецтрибуналу.

"Ми розглядаємо всі кути й, безумовно, підтримуємо деякі проміжні кроки, зокрема, коли йдеться про збереження доказів", — сказала вона.

Що відомо

  • Парламентська асамблея НАТО 21 листопада визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.
  • 23 листопада Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.
  • Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.
  • 1 грудня МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.
  • Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.

Читайте також

Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні

Чи притягнуть до відповідальності пропагандистів РФ, як в Нюрнберзькому процесі. Відповідає радник міжнародних судів

Трибунал для Путіна, уроки Югославії та чому правосуддя після війни — це гра в довгу — юрист Марк Елліс

На початок