Історичне рішення: Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародний ордер на арешт Путіна

Історичне рішення: Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародний ордер на арешт Путіна

Оновлено
Президент РФ Володимир Путін
Президент РФ Володимир Путін виступає перед Федеральними зборами у Москві 21 лютого 2023 року. Фото: АР

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародні ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Інформація про це розміщена на сайті суду. Вони є підозрюваними у незаконному примусовому переміщенні українських дітей. Речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що рішення Міжнародного кримінального суду про арешт не мають для РФ жодного значення, зокрема з правового погляду.

"Сьогодні, 17 березня 2023 року, Друга палата досудового розгляду Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт двох персон у контексті ситуації в Україні: Володимира Володимировича Путіна та Марії Олексіївни Львової-Бєлової", — ідеться у повідомленні.

Читайте також: Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

Злочини були вчинені на окупованій території України щонайменше з 24 лютого 2022 року. Існують обґрунтовані підстави вважати, що Путін і Львова-Бєлова несуть за них індивідуальну кримінальну відповідальність, зазначили у МКС.

“Палата досудового провадження ІІ на підставі клопотань Прокуратури від 22 лютого 2023 року постановила, що існують достатні підстави вважати, що кожен підозрюваний несе відповідальність за воєнний злочин незаконної депортації населення та незаконного переміщення населення з окупованих районів України до Російської Федерації, що завдало шкоди українським дітям”, — повідомили у суді.

Як пояснив Суспільному речник Міжнародного кримінального суду Фаді Ель-Абдалла, цей суд має право розслідування таких справ, тому що українська влада надіслала запит з матеріалами, щоб провели це розслідування.

“І це уможливило розслідування цієї справи. Розслідування розпочалося. Наш прокурор розпочав розслідування, і сьогодні ми оголосили, що є підстави для того, аби видати ордер на арешт Путіна та Бєлової за незаконну депортацію дітей з України до РФ”, — сказав Ель-Абдалла.

За його словами, 123 країни визнають легітимність Міжнародного кримінального суду. РФ не входить до їх числа. Але це рішення надає більше прав Україні, яка визнає рішення МКС, ніж Росії. Тож, у правовому полі тепер Україна може оперувати цим рішенням, пояснив речник Міжнародного кримінального суду . Тому що у своїх відносинах з країнами, які визнають рішення суду, Україна може оперувати цим рішенням.

Україна може вимагати арешту Путіна і Львової-Бєлової на території тих країн, які визнають рішення міжнародного кримінального суду, щойно вони там з’являться, додав Ель-Абдалла.

“Ми не можемо проводити слухання за відсутності особи, тому поки він не буде заарештований, ми не можемо проводити заочні засідання суду. Тож ми будемо домагатися вирішувати цю справу за рахунок співпраці з іншими країнами, які визнають наші рішення”, — сказав речник МКС.

Яка реакція України на рішення МКС щодо Путіна і Львової-Бєлової

Відтепер російський президент має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину — незаконного примусового переміщення українських дітей, пояснив Генпрокурор України Андрій Костін. Це означає, що за межами Росії Путіна мають заарештувати та передати до суду.

“А світові лідери тричі думатимуть, перш ніж тиснути йому руку або сідати з ним за стіл переговорів. Світ отримав сигнал, що російський режим є злочинним і його керівництво та поплічники будуть притягнуті до відповідальності”, — сказав Костін.

Це історичне рішення для України та всієї системи міжнародного права, додав Костін.

За словами Костіна, щодо насильницької депортації дітей, Офіс Генерального прокурора передав МКС понад 40 томів матеріалів — більше 1000 сторінок. Загалом у провадженнях, в яких Офіс Генпрокурора здійснює процесуальне керівництво, зафіксовано депортацію понад 16 тисяч дітей з Донецької, Луганської, Харківської та Херсонської областей. Але реальна цифра може бути значно більшою.

“Нам вдалося повернути додому 308 дітей. Маємо повернути їх всіх. І засудити в українських та міжнародних судах кожного причетного до примусової депортації українських дітей. А також до інших воєнних злочинів, злочинів проти людяності, геноциду та найтяжчого міжнародного злочину — агресії”, — заявив Генпрокурор.

"Колеса справедливості крутяться: я вітаю рішення МКС видати ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової за примусове переміщення українських дітей. Міжнародні злочинці відповідатимуть за крадіжки дітей та інші міжнародні злочини", — написав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у Твіттері.

Що кажуть у Росії про рішення МКС

"Невизнаний Росією МКС заявив, що видав ордери на "арешт" Путіна і Львової-Бєлової. Рішення Міжнародного кримінального суду про "арешт" не мають для РФ жодного значення, зокрема з правового погляду, вони юридично нікчемні", — заявила речниця російського МЗС Марія Захарова.

Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков раніше зазначав, що Росія не визнає МКС і його юрисдикції, передають "РИА Новости".

Що Суспільному сказали юристи про рішення МКС

Представник України в Раді ООН з прав людини у 2006-2010 роках, суддя Міжнародного кримінального трибуналу щодо колишньої Югославії у 2005 році Володимир Василенко пояснив, що якщо Путін залишить кордони Росії, то з'являється вірогідність його затримання.

“Говорять про те, що глави держав і міністри мають персональний імунітет. Так, є таке положення. Але воно розраховано на застосування в умовах миру. В умовах війни і вчиненні главою держави чи іншими керівниками міжнародних злочинів, знімає з них імунітет. Вони не можуть прикриватися імунітетом для вчинення злочинів”, — сказав Василенко.

За словами доцентки кафедри міжнародного та європейського права Національного університету "Києво-Могилянська академія", яка має досвід роботи у Міжнародному кримінальному суді, Ґаяне Нуріджанян, моральний бар'єр подоланий в тому, що це перші ордери на арешт і що це ордер на арешт проти глави держави.

"Було дуже багато дискусій про те, чи діючий глава держави, яка не є стороною Римського статуту, користується абсолютним, персональним імунітетом допоки він виконує функції глави держави. Але очевидно, що прокруори МКС, як і судді, які підтвердили, видали цей ордер на арешт, все ж таки дотримуються іншої практики, що застосовували і до президента Судану. Що такі імунітети все ж не діють перед МКС", — розповіла у коментарі Суспільному Нуріджанян.

Що відомо про звернення України до МКС

У 2014 та 2015 роках Україна звернулася до МКС із запитами щодо розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, вчинених на території України. У 2022-му році було ухвалено необхідні зміни до законодавства, які дозволили Офісу Прокурора МКС повноцінно здійснювати розслідування в Україні. Найближчим часом представництво офісу Прокурора МКС запрацює в Україні.

Прокурори Офісу Генпрокурора щодня працюють в тісному контакті з МКС щодо випадків насильницької депортації українських дітей, зазначають в Офісі Генпрокурора України. Забезпечують роботу представників МКС з потерпілими та свідками. Допомагають в отриманні всієї необхідної інформації. Для цього було підготовлено понад 30 запитів до органів державної влади та місцевого самоврядування.

До МКС було передано понад 40 томів матеріалів кримінального провадження. Зокрема, електронні докази, протоколи оглядів за методикою Берклі, протоколи з відео допитами свідків та потерпілих.

У межах кримінального провадження, розпочатого за фактом порушення законів і звичаїв війни (ст. 438 КК України), перевіряється інформація щодо примусової депортації 16 226 дітей. Досудове розслідування триває та здійснюється СБУ.

Читайте також

Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні

Нацисти прагнули "великої Німеччини". Кремль — створення "великої Росії" коштом України — юрист Предраг Дойчинович

Російська пропаганда: як вона вбиває і чи можливо судити пропагандистів Кремля

"Буча буде однією з перших справ, де росіян судитимуть на міжнародному рівні" — ексслідчий ООН Марк Гарласко

"Без правосуддя зцілення після війни ніколи не настане" — військова журналістка Жанін ді Джованні

На початок