"Фіксуємо воєнні злочини, щоб притягнути до відповідальності керівництво РФ" – інтерв'ю з адвокатом Русланом Малим

"Фіксуємо воєнні злочини, щоб притягнути до відповідальності керівництво РФ" – інтерв'ю з адвокатом Русланом Малим

"Фіксуємо воєнні злочини, щоб притягнути до відповідальності керівництво РФ" – інтерв'ю з адвокатом Русланом Малим
Суспільне Поділля

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну стартувала ініціатива «Трибунал для Путіна». Започаткували її Українська Гельсінська спілка з прав людини та партнери, в числі яких – громадська організація «Подільська правовоа ліга». У Хмельницькому діє громадська приймальня, де здійснюють документування воєнних злочинів в рамках цієї ініціативи. Яким чином і хто фіксує воєнні злочини та для чого це потрібно їх свідкам і жертвам, спілкувалися з юристом громадської організації «Подільська правова ліга» Русланом Малим.

Яка мета ініціативи "Трибунал для Путіна"?

"Трибунал для Путіна" - це скорочена назва проєкту «Розірвати коло воєнних злочинів Російської Федерації». Її мета багатоструктурована. В першу чергу, це документування воєнних злочинів. Друге – допомога людям, зокрема ВПО (внутрішньо переміщеним особам), які можуть звернутися до нас за консультацією чи правовою допомогою, тому числі із написання заяв до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Третє – аудіо та відео фіксація в рамках документування, якщо людина є свідком чи жертвою воєнного злочину. Людина може звернутися у телефонному чи відео режимі, або прийти до нас особисто, і ми записуємо аудіо чи відео інтерв’ю, де людина розповідає свою історію.

Чи зверталися вже до вас люди?

Люди звертаються, в тому числі в Хмельницькому. Наша ГО працює у двох регіонах – Хмельницькому і Вінницькому, а наші партнери – по всій території України, де це можливо. Документуємо також злочини, що стаються на окупованих територіях: люди звертаються в режимі онлайн, через інтернет-ресурси. Також є можливість фіксувати злочини анонімно.

Що включає у себе момент фіксації воєнних злочинів?

Є в нас спеціально створена база, туди вносяться відповідні дії РФ, які кваліфікуються за Римським статутом як воєнні злочини. Ми додаємо у ту базу фото і відео, інтерв’ю зі свідками і жертвами. Це, фактично, збирається база воєнних злочинів, аби в подальшому притягувати до відповідальності військово-політичне керівництво РФ.

Куди люди можуть звернутися у Хмельницькому і що їм для цього потрібно?

До нас у ГО «Подільська правова ліга» за адресою: провулок Військкоматський,4, на 2 поверх.

У нас також є «гаряча» телефонна лінія, є сторінка у соцмережах, і всі, хто туди звертався, отримували відповідь.

В нас працює команда юристів, які є практикуючі адвокати, вони допоможуть правильно зафіксувати воєнний злочин. Якщо людина орієнтується щодо свого питання, то може принести відповідні документи. Якщо ні, то ми з’ясовуємо, що до чого, і говоримо, що потрібно принести, які документи, роз’яснюємо, де їх можна взяти. За можливості допомагаємо зібрати необхідні документи. Ці всі послуги – безкоштовні. Коли на руках є всі документи, ми пишемо відповідне звернення до ЄСПЛ.

Наскільки люди, що були свідками чи жертвами воєнного злочину, готові ділитися інформацією? Чи не виникає у них якихось внутрішніх перешкод?

Насправді, є. Тут можна виділити вікові. Молодші люди готові боротися, відстювати свої права і говорити на весь світ, що мав місце воєнний злочин. Люди похлого віку, коли залишаються без нічого, у них, як правило, виникає така зневіра, що вони нікуди не хочуть звертатися і щось розповідати. Особливо ті, хто постраждав психологічно, намагаються все якнайшвидше забути . Це важко. Ми не можемо змусити їх звертатися і розповідати. Але ми чекаємо і готові вислухати й все зафіксувати, якщо людина прийде і поділиться своєю розповіддю.

Хто працює під час фіксації воєнних злочинів з людьми?Чи присутній психолог при цьому? Адже людина знову переживає ті емоції, згадуючи про події.

На жаль, психолога у штаті нема, хоча це було б доречно. Така розмова відбувається в окремій кімнаті, віч-на-віч з юристом, який має дотримуватися юридичної таємниці, не розголошувати нікому подробиці розмови й дані людини без її на те згоди. Повна конфіденційність.

Яким чином гарантуєте безпеку даних?

Перед записом ми беремо згоду на інтерв’ю, вона складається з двох частин. Перша – чи дає особа згоду на розповсюдження на національному рівні, тобто на сайті нашої ГО та УГСПЛ. Якщо дозвіл є, ми публікуємо інформацію з даними. Якщо нема згод на публікацію з даними, то скидаємо у базу даних. Згодом інформація оприлюднюється лише під час трибуналу, аби мати змогу взяти в людини свідчення. Так само ми робимо анонімні звернення, які дають сукупність розуміння масштабів воєнних злочинів РФ.

Як щодо кібербезпеки?

Я не спеціаліст в ІТ, та зазначу, що сервера не в Україні. Щоб нам туди зайти, маємо пройти двоетапну перевірку. Коди доступу та сертифікати змінюються щомісяця. Якщо ми щось пропустили, то маємо звертатися за новими кодами доступу і доводити, хто ми є. Зламати базу, на мою думку, доволі важко. У пошуку в інтернеті посилання не видає, це закрита база даних і сервера. Звісно, існують ризики, але вони доволі мінімальні.

Коли людина до вас звертається, що вона очікує отримати в кінечному результаті?

Якщо це злочин майновий, ми допомагаємо скласти акт про руйнування. Далі людина очікує на процедуру відшкодування чи отримання житла. Якщо це шкода здоров’ю (отримана інвалідність, перенесені операції, контузії тощо), люди звертаються за відповідними документами для отримання інвалідності. Основна складова – фінансово себе забезпечити, ажде часи зараз важкі. Якщо ж говоримо про шкоду, то пропонуємо звертатися до ЄСПЛ. Люди, як правило, одразу погоджуються, але потім вагаються, бо це довга і часом не легка процедура. Хоча від них потрібні лише документи, всю іншу роботу робимо ми, юристи. В суд ходити не потрібно, лише раз підписати документи, і все. Люди згодом погоджуються. Єдине, що на це потрібен певний час. Росія поки не визнає свою провину, та ми пропонуємо людям все фіксувати, оскільки все рано чи пізно закінчиться, той режим закінчиться. Як показує історія, навіть після Другої світової ніхто не думав про репарації, тому багато хто їх не отримав. Тому варто все фіксувати, бо є діти, онуки чи правнуки у тих, хто постраждав, і вони матимуть право отримати ці кошти в майбутньому. Це краще, ніж нічого.

Ви працюєте у сфері документування воєнних злочинів з 2014 року. Чому обрали цей напрямок?

Всі фіксації подій дають можливість на світовому рівні висвітлити, що є насправді війна, яка маскується, яку Росія намагається приховати, аби уникнути відповідальності. У нас в ГО з’являються рішення ЄСПЛ зі звернень, які були у 2014-2015 роках. Звісно, це довго, але це дієво. Всі зафіксовані дані дають змогу довести, що РФ – це терорист, адже бити по інфраструктурі, теплоелектростанціях під час холодів, коли є люди, діти, яким не до війни – це все показує справжнє обличчя Росії. Це система, а не поодинокі випадки. Це масштабно.

Що б ви порадили тим, хто пережив воєнний злочин? Варто звернутися і зафіксувати його? Адже ми розуміємо, що деякі люди чи бояться, чи не вірять, що це якось їм допоможе.

Основна мотивація – це захист майбутніх поколінь. У більшості тих, хто пережив жахіття війни, є діти, онуки, правнуки, і якщо будь-якими можливими засобами ми не будемо боротися, все може погано закінчитися для нашого і майбутнього покоління. Тому, вважаю, що всі можливі на сьогодні засоби, які існують, маємо використовувати. Саме сукупність засобів, інструментів та фактів дають можливість боротися. Наші хлопці – герої, вони сьогодні здійснюють подвиги. А ми маємо багато механізмів, які повинні задіяти, тому що весь світ має розуміти, хто така Росія, що з нею не варто мати жодних зв’язків, домовленностей і т.д. Для людей це своєрідна гарантія майбутнього, адже багато хто постраждав фізично і матеріально, і на відновлення потрібні кошти. Тобто, це можливість фінансового забезпеченння для подальшого лікування і реабілітації.

Читайте також

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок