10 лютого у Берліні відбулася зустріч радників лідерів Нормандської четвірки. Перемовини тривали майже дев'ять годин, за результатами представники української й російської сторони дали дві окремі пресконференції з майже протилежними заявами. Зокрема, представник української сторони голова Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що радники домовилися розблокувати роботу Тристоронньої контактної групи та продовжити діалог. Натомість представник РФ Дмитро Козак сказав, що сторонам не вдалося "подолати різну інтерпретацію Мінських домовленостей", а Україна залишалася "непохитною".
Суспільне транслювало брифінг наживо. Також ми зібрали ключові тези промов Андрія Єрмака та Дмитра Козака.
Про що говорив Андрій Єрмак
"Сьогодні відбулася чергова дискусія, всі сторони підтвердили що налаштовані проводити переговори у Нормандському форматі й всі зацікавлені, щоб вони відбувалися. Також всі були єдині, що треба розблокувати й активізувати роботу ТКГ", — повідомив Єрмак.
Утім за його словами, сторони не змогли дійти до якогось спільного документу: "Було б добре, якби на другу зустріч після тривалої перерви ми б змогли щось узгодити, але відбулося як відбулося".

Єрмак додав, що на сьогодні засідання ТКГ відбуваються у режимі відеоконференцій, але рішення не ухвалюються: "Останнім часом, особливо з питань безпеки, гуманітарних, на жаль, ніяких рішень. Перемовини відбуваються. Останнє з дуже важливих рішень — це підтвердження режиму припинення вогню. Є порушення режиму, але минулого тижня ми мали практично 3 або 4 дні коли було нуль порушень. А це означає збереження життя воїнів, які захищають Україну".
Голова ОП зазначив, що за умови "погодження усіх сторін, Україна буде готова зустрічатися (офлайн - ред.) у Туреччині для того, щоб продовжити перемовини (у ТКГ - ред.)". Єрмак висловив сподівання, що на наступному засіданні Тристоронньої контактної групи продовжиться розгляд питань, пов'язаних із Мінськими угодами, зокрема, будуть розблоковані гуманітарні питання щодо обміну полоненими, відкриття КПВВ, які готові вже понад рік з української сторони.
“Вони будуть розглядатися, ми маємо сьогодні вже декілька успішних кейсів, коли приймались рішення і щодо припинення вогню. Тому робота триває. Я думаю що все ж таки ми досягнемо такого бажаного і такого важливого для українців результату”, — сказав голова ОП.
За його словами, під час перемовин у Берліні всі сторони висловили повну прихильність режиму припинення вогню на Донбасі. Крім того, Єрмак заявив, що наступна зустріч у форматі радників лідерів нормандської четвірки відбудеться "дуже скоро".
Напередодні міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що під час зустрічі радників "норманді" у Берліні Україна намагатиметься розблокувати роботу Тристоронньої контактної групи.
"План максимум — розблокувати роботи ТКГ, для цього потрібна політична воля Російської федерації. Якщо ТКГ запрацює, тоді вона буде займатися вирішенням безпекових питань, і у разі успіху, поступово можна буде підійти до політичних питань", — сказав Кулеба.
Читайте також: Україна може запропонувати Німеччині та Франції спільний контроль за "режимом тиші" — Гармаш
Про що говорив Дмитро Козак
Своєю чергою представник Володимира Путіна Дмитро Козак повідомив, що під час перемовин сторонам не вдалося домовитися щодо інтерпретації ключових положень Мінських угод.
"Із цих питань ми домовилися, що необхідно було б подолати попри все різну інтерпретацію Мінських домовленостей. Подолати це не вдалося. Принаймні в документах. На словах і з Німеччиною, і з Францією було порозуміння, яким чином повинні просуватися питання в політичній сфері", — заявив Козак.
Він зазначив, що позиція України залишається "непохитною" — українська сторона, за словами радника Путіна, відмовилася навіть цитувати Мінські угоди у проєкті спільної заяви за підсумками зустрічі. Козак заявив, що для зустрічі лідерів держав Нормандської четвірки наразі немає підстав: "В цій ситуації ніхто навіть не ризикнув підіймати це питання. Бо немає предмета для обговорення на рівні голів держав та урядів Нормандського формату".
Представник РФ додав, що наступна зустріч політичних радників може відбутися лише у випадку просування дискусій у Тристоронній контактній групі.
Що відомо
- 26 січня у Парижі відбулась зустріч радників лідерів країн "нормандського формату" — Німеччини, Франції, України та Росії. Переговори тривали 8 годин. Сторони домовились про дотримання перемир’я на сході України, визнали "розбіжності" щодо Мінських угод та запланували нову зустріч. Також вони узгодили перше із грудня 2019 року комюніке.
- Американська сторона 26 січня передала Росії письмову відповідь на її "пропозиції" щодо "гарантій безпеки" в Європі. Це особисто зробив посол США в Москві Джон Салліван. Також свою відповідь передали представники НАТО.
- 7 лютого президент Франції Еммануель Макрон відвідав Росію та провів перемовини з Володимиром Путіним. Сторони домовилися продовжити співпрацю у Нормандському форматі. Водночас Путін заявив, що вимоги Росії щодо "гарантій безпеки" були проігноровані.
- Андрій Єрмак 9 лютого заявив, що однією з цілей української сторони на переговорах політичних радників лідерів держав-учасниць Нормандського формату, які відбулися 10 лютого у Берліні, є розблокування роботи Тристоронньої контактної групи з метою подальшого просування в мирному врегулюванні та завершенні війни на Донбасі.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вважає, що наразі ще зарано говорити про деескалацію ситуації навколо України. Він заявив, що ризик нападу Росії зростає, адже підготовка продовжується.
- США вважають загрозу нападу РФ на Україну реальною. За даними The New York Times, Росія сконцентрувала біля кордонів України приблизно 70 відсотків військового угруповання, яке може здійснити вторгнення на українську територію.
- З листопада 2021 року на кордоні України та Росії зосереджуються російські війська. За даними Києва та західних країн, чисельність підрозділів РФ сягає 100 тисяч. Крім того, Росія почала переміщувати війська в Білорусь для спільних військових навчань в цій країні, які мають відбутися 10-20 лютого.
Читайте також
Перемовини між Україною і РФ можуть відбутися за участю посередника — віцепрем'єрка
Агресія може розпочатися будь-коли: військовий експерт про російсько-білоруські навчання
МЗС висловило протест через блокування РФ частини Чорного і Азовського морів для "навчань"
"Наша мета — уникнення війни в Європі". Шольц, Макрон і Дуда виступили із заявою про Україну
Інтенсифікація Мінських угод та вимоги Кремля. Про що говорили Путін з Макроном
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.