Росія “безсумнівно” має намір вторгнутися в Україну в найближчі місяці, і НАТО має надати Києву оборонну зброю. Про це міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс сказав в інтерв'ю The Times.
За словами литовського дипломата, західному альянсу слід розглянути питання про посилення своєї військової присутності у Східній Європі у відповідь на російський “шантаж”, який загрожує безпеці країн у всьому регіоні, пише The Times.
"Ми вважаємо, що Україні потрібна військова допомога з оборонною зброєю”, — сказав Ландсбергіс.
За його словами, у разі нападу Росії на Україну може йтися про реальну зміну безпекової ситуації в усьому регіоні.
За даними американських чиновників, режим президента Путіна зібрав щонайменше 90 тисяч військовослужбовців біля кордону з Україною, включно з добре підготовленими бойовими групами, пише The Times.
Як повідомив у середу, 22 грудня, секретар РНБО Олексій Данілов, 122 тисячі російських військових перебувають нині поблизу українських кордонів на відстані 200 км. І ще 143,5 тисячі — на відстані 400 км.
Що відомо
- 7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною. Путін попросив у Байдена гарантій нерозширення НАТО на схід і звинуватив Україну в зриві "Мінська". Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України".
- Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії. 9 грудня президент Байден провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським.
- Міністр оборони України Резніков заявив, що Росія не припинила стягувати війська до кордону з Україною після розмови президентів Байдена та Путіна. За даними Міноборони, чисельність військових Росії поблизу України може зрости до 175 тисяч.
- У ніч проти 16 грудня Володимир Зеленський зустрівся з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенберґом. За словами останнього, Росія продовжує нарощувати військову присутність на українському кордоні.
- Європейський парламент 16 грудня ухвалив резолюцію із засудженням російської агресії проти України та її військових маневрів на прикордонні.
- 17 грудня Північноатлантичний альянс заявив, що занепокоєний нарощуванням Росією військ на кордонах України, яке спостерігається останніми місяцями, та попередив, що агресія РФ проти України матиме "величезні наслідки".
- 17 грудня Міністерство закордонних справ Росії запропонувало США проєкти договору про гарантії безпеки та угоди щодо забезпечення безпеки РФ та країн-членів НАТО, що передбачає заборону на включення до складу альянсу країн колишнього СРСР (а отже і України).
- У відповідь США й НАТО тоді ж заявили, що отримали пропозиції Росії, але обговорювати питання європейської безпеки без участі союзників у Європі не будуть. А МЗС України наголосило, що лише країна і НАТО вирішують, як розвиватимуться їхні відносини, зокрема що стосується розширення Альянсу.
- 21 грудня речниця Білого Дому Джен Псакі заявила, що лише Україна та союзники по НАТО мають право ухвалювати рішення щодо розширення альянсу.
- Того ж дня Володимир Путін заявив, що Російська Федерація прагне отримати від США безпекові гарантії, зокрема, про те, що поблизу Росії не будуть розміщені ракетні комплекси, націлені на Москву.
- Державний департамент США схвалив потенційний продаж протитанкових ракетних комплексів Javelin Литві на суму 125 мільйонів доларів.
Читайте також
В Україні готують "третю військову операцію на Донбасі" і РФ "змушена реагувати" — Путін
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!