На онлайновому саміті Росії та США 7 грудня президент РФ Володимир Путін заявив про "провокації" з боку України на Донбасі, а також попросив у Джо Байдена гарантувати нерозширення східного флангу НАТО і розміщення там американських озброєнь.
Про це повідомила пресслужба Кремля.
Зокрема Путін заявив про нібито "деструктивну лінію Києва, спрямовану на повний демонтаж Мінських угод і домовленостей, досягнутих у Нормандському форматі". Він також закликав "не перекладати відповідальність" за ескалацію "на плечі Росії".
За словами Путіна, НАТО "вживає небезпечні спроби освоєння української території" та попрохав "юридично зафіксованих гарантій, які виключають розширення НАТО у східному напрямку і розміщення в сусідніх із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь".
Читайте також: "Путін хоче гарантій, що НАТО не нападе": експертка про розмову президентів США і Росії
Що стосується інших питань порядку денного, лідери Росії та США домовилися продовжити співпрацю у сфері кібербезпеки й щодо переговорів про ядерну програму Ірану. Крім того, Путін запропонував "обнулити" обмеження на наймання дипломатичного персоналу, запроваджені Вашингтоном і Москвою.
Що казали США
Пресслужба Білого дому за підсумками переговорів повідомляла, що Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України".
Також американський президент заявив, що США і союзники запровадять "рішучі економічні та інші заходи" у разі військової ескалації, підтвердив підтримку територіальної цілісності та суверенітету України і закликав до деескалації та повернення до дипломатичних засобів вирішення ситуації.
Також, стверджують у Білому домі, Байден і Путін домовилися продовжити діалог на рівні своїх команд, причому США здійснюватимуть його "в тісній співпраці зі своїми союзниками і партнерами". Зокрема президент США проведе обговорення з лідерами європейських країн, а 9 грудня поговорить із президентом України Володимиром Зеленським.
Крім того, Байден і Путін обговорили діалог США та РФ із питань стратегічної стабільності, питання кібербезпеки й спільну роботу щодо ядерної програми Ірану.
Читайте також: ЗМІ продовжують повідомляти про загрозу вторгнення РФ в Україну, Кремль заперечує. Що відомо
Що відомо
- На початку листопада 2021-го американські ЗМІ повідомили про скупчення російської техніки на кордоні з Україною, однак тоді у Міноборони та РНБО заперечили цю інформацію.
- 21 листопада голова української розвідки Кирило Буданов заявив, що Росія сконцентрувала біля кордонів з Україною понад 92 тисячі військовослужбовців і готується до нападу до кінця січня-початку лютого 2022 року.
- 30 листопада Володимир Путін заявив, що "справа не в тому воювати чи ні", а в тому, щоб налагодити відносини. Так він відповів на запитання щодо введення військ на територію України.
- Невизнаний низкою країн президент Білорусі Лукашенко заявив, що у разі загострень на кордоні Білорусь буде "на боці" Росії. Також він уперше заявив, що Крим де-факто та де-юре став російським. Раніше Білорусь не визнавала анексії Криму Росією.
- Президент Володимир Зеленський вважає ситуацію на кордоні не гіршою, аніж навесні 2021-го.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!