Боррель: єдиний мирний план для європейців — це українська "формула миру"

Боррель: єдиний мирний план для європейців — це українська "формула миру"

Жозеп Боррель
Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Getty Images

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що для Європейського Союзу немає іншого плану закінчення війни в Україні, окрім української "формули миру".

Про це він сказав журналістам на полях саміту НАТО 11 липня.

"75 років НАТО забезпечувало мир і захищало вільний світ. Сьогодні в нас є велика загроза і великий виклик в Україні. Ми маємо продовжувати підтримувати Україну. Ми та Альянс робили це, ми провели тренування 60 тисяч українських військових та збільшували наші військові можливості", — сказав Боррель.

Він підкреслив, що Україну потрібно підтримувати й надалі для забезпечення її суверенітету й безпеки всього світу.

"Тим, хто каже, що підтримка України продовжить війну, тим, хто каже, що мир прийде швидше, навіть якщо це означатиме, що Україна має здатися, то ми — проти цієї ідеї. Ми маємо допомогти Україні подолати російську агресію. Для Євросоюзу немає іншого плану, окрім плану Зеленського (йдеться про "формулу миру" — ред.), і це — єдиний мирний план для нас, європейців", — сказав дипломат.

Саміт НАТО у Вашингтоні 2024 року

9 липня у Вашингтоні розпочався 75-ювілейний Саміт НАТО. Окрім 32 членів Альянсу, на заході будуть представники 35 країн-партнерів, зокрема й Україна. Серед ключових тем саміту — захист Альянсу на тлі російської агресії в Україні, колективна оборона, військова присутність на східному фланзі НАТО та ядерне стримування.

Володимир Зеленський напередодні саміту заявив, що він має стати "платформою Patriot" для України, а також очікуються нові безпекові угоди та "потужні кроки від США". Водночас бажаного запрошення на вступ до Альянсу Україна на цьому саміті не отримає.

"Мирний" тур прем'єра Угорщини Орбана

2 липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибув до Києва і зустрівся із президентом України Володимиром Зеленським. Під час зустрічі він закликав розглянути припинення вогню. За його словами, це може прискорити мирні переговори. Водночас він оцінив мирні ініціативи президента України, але, за його словами, на їхнє втілення потрібно "багато часу".

5 липня прем'єр Угорщини Віктор Орбан прибув до Москви, де зустрівся з очільником Кремля Володимиром Путіним. Там Орбан побачив, що "позиції сторін війни далекі одна від одної", але пообіцяв продовжити "мирні зусилля". У своєму пості у Facebok Орбан опублікував світлини із Путіним й написав: "Мир має бути укладено".

8 липня він зустрівся у Пекіні із китайським лідером Сі Цзіньпіном. Після зустрічі з Сі Орбан заявив, що Китай — це "ключова сила" у створенні умов для миру між Україною та Росією.

9 липня в розпорядженні Суспільного опинився лист Орбана до очільника Євроради Шарля Мішеля. Там ідеться, що Росія розглядає китайсько-бразильську пропозицію щодо завершення війни в Україні й готова розглядати свою участь у мирних переговорах лише там, де присутні обидві сторони.

З 1 липня Угорщина почала піврічне головування в Європейському Союзі та займатиметься організацією роботи Ради ЄС. Євросоюз підкреслив, що Орбана не просили про мирні місії, політик не має мандату на взаємодію з Росією від імені ЄС і діє у межах двосторонніх відносин — Будапешта та інших країн.

МЗС України, коментуючи поїздки Орбана, наголосило про єдиний принцип миру — "жодних домовленостей про Україну без України".

На початок