Візит Орбана до РФ: у ЄС обговорюють можливість позбавити Угорщину головування у блоці — FT

Візит Орбана до РФ: у ЄС обговорюють можливість позбавити Угорщину головування у блоці — FT

ЗМІ
Візит Орбана до РФ: у ЄС обговорюють можливість позбавити Угорщину головування у блоці
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан під час зустрічі з очільником Кремля Володимиром Путіним, Москва, Росія, 5 липня 2024 року. Orbán Viktor/Facebook

За даними дипломатичних джерел, після візиту прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Москви деякі посадовці ЄС у приватних розмовах обговорювали можливість позбавлення Угорщини головування на ротаційній основі. При цьому юридична служба ЄС повідомила державам-членам, що дії Орбана порушили договори блоку.

Про це пише FT.

Як повідомили FT кілька дипломатів, багато країн-членів ЄС обговорюють можливість бойкоту традиційних неформальних міністерських зустрічей, які відбуватимуться в Угорщині під час головування цієї країни в Європейському Союзі.

Менша група столиць також розпочала неформальні дискусії про те, як використати договір про ЄС, щоб обмежити простір для маневру Орбана під час головування.

За словами чиновників, деякі посадовці ЄС у приватних розмовах обговорювали можливість позбавлення Угорщини головування на ротаційній основі.

"Інституції ЄС не повинні були потрапити в пастку Орбана. Законодавство ЄС має використовуватися для захисту союзу”, — сказав один високопоставлений дипломат.

Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен сказала FT, що дії Орбана стали вагомим аргументом на користь усунення одностайності у прийнятті рішень в ЄС, особливо з питань зовнішньої політики.

У середу, 10 липня, юридична служба ЄС повідомила державам-членам, що дії Орбана порушили договори блоку, які забороняють будь-які "заходи, які можуть поставити під загрозу досягнення цілей Союзу", повідомили три джерела, знайомі з цим питанням. Орбан також порушив правове положення, яке закликає всіх членів здійснювати зовнішньополітичну діяльність "беззастережно в дусі лояльності та взаємної солідарності", додали вони.

"Поїздка до Москви була політичною помилкою, — заявив в інтерв'ю Financial Times президент Європейської Ради Шарль Мішель, який представляє 27 членів ЄС. — За 10 років я ніколи не бачив такої жорсткої реакції з боку 26 інших країн на дії (однієї країни — ред). ... жовта картка”.

За його словами, це проблема, і такий спосіб роботи Орбана є неприйнятним.

Мішель повідомив, що зустрічався з Орбаном на саміті НАТО і перебуває в контакті з іншими лідерами ЄС, щоб вирішити, як діяти далі.

"Мирний" тур прем'єра Угорщини Орбана

2 липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибув до Києва і зустрівся із президентом України Володимиром Зеленським. Під час зустрічі він закликав розглянути припинення вогню. За його словами, це може прискорити мирні переговори. Водночас він оцінив мирні ініціативи президента України, але, за його словами, на їхнє втілення потрібно "багато часу".

5 липня прем'єр Угорщини Віктор Орбан прибув до Москви, де зустрівся з очільником Кремля Володимиром Путіним. Там Орбан побачив, що "позиції сторін війни далекі одна від одної", але пообіцяв продовжити "мирні зусилля". У своєму пості у Facebok Орбан опублікував світлини із Путіним й написав: "Мир має бути укладено".

8 липня він зустрівся у Пекіні із китайським лідером Сі Цзіньпіном. Після зустрічі з Сі Орбан заявив, що Китай — це "ключова сила" у створенні умов для миру між Україною та Росією.

9 липня в розпорядженні Суспільного опинився лист Орбана до очільника Євроради Шарля Мішеля. Там ідеться, що Росія розглядає китайсько-бразильську пропозицію щодо завершення війни в Україні й готова розглядати свою участь у мирних переговорах лише там, де присутні обидві сторони.

З 1 липня Угорщина почала піврічне головування в Європейському Союзі та займатиметься організацією роботи Ради ЄС. Євросоюз підкреслив, що Орбана не просили про мирні місії, політик не має мандату на взаємодію з Росією від імені ЄС і діє у межах двосторонніх відносин — Будапешта та інших країн.

МЗС України, коментуючи поїздки Орбана, наголосило про єдиний принцип миру — "жодних домовленостей про Україну без України".

На початок