Мутована форма застуди та вітамін С. Дев'ять антинаукових міфів про коронавірус

Мутована форма застуди та вітамін С. Дев'ять антинаукових міфів про коронавірус

Мутована форма застуди та вітамін С. Дев'ять антинаукових міфів про коронавірус

Пандемія продовжує ширитися світом, а ЗМІ та соцмережі переповнюються правдивою і фейковою інформацією з цього приводу. Безперервний потік новин може ускладнити відділення фактів від вигадки, що наразі може коштувати людських життів. Суспільне склало список найпоширеніших міфів про новий коронавірус SARS-CoV-2 і хворобу COVID-19, яку він спричиняє.

Міф: COVID-19 – це просто мутована форма застуди

Ні, це не так. Коронавірус – це велике сімейство вірусів, що включає безліч різних захворювань. SARS-CoV-2 має схожість з іншими коронавірусами, чотири з яких викликають застуду. Всі п'ять вірусів мають шиповидні відростки (ті самі, що схожі на корону) і використовують так звані шиповидні білки для зараження клітин господаря.

Діти, мутована форма застуди та вітамін С. 9 антинаукових міфів про коронавірус

Проте всі чотири коронавіруси – 229E, NL63, OC43 і HKU1 – використовують людину як господаря. Генетичний матеріал SARS-CoV-2 на 90% збігається з коронавірусами, які заражають кажанів. Це дозволяє припустити, що вірус спочатку виник у кажанів, а потім "перестрибнув" на людину. Аналогічним чином, вірус атипової пневмонії перейшов від кажанів до циветів (маленьких нічних ссавців), перш ніж поширитись на людей, а MERS (коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому) інфікував спершу верблюдів.

Міф: вірус, імовірно, винайшли в лабораторії

Немає доказів, що коронавірус створила людина. SARS-CoV-2 дуже схожий на два інших коронавіруси, які за останнє десятиліття вже спровокували кілька спалахів захворювань. Дослідження від 17 березня 2020 року в журналі Nature Medicine також надало переконливі аргументи проти ідеї "сконструйованого в лабораторії" вірусу. І ось чому.

Якби вчені намагалися створити смертельний вірус на основі оригінального вірусу атипової пневмонії, вони, швидше за все, не обрали б мутації, які з'являються в SARS-CoV-2. Це тому, що комп'ютерне моделювання показує, що вони не дуже добре допомагають вірусу зв'язуватися з клітинами людини. Тобто він не надто ефективний як для хімічної зброї. Але природа виявилася розумнішою за вчених, а новий коронавірус мутував раніше непередбачуваним чином, який краще – і повністю відрізняється – від усього, що науковці могли передбачити або створити власноруч.

Міф: домашні тварини поширюють коронавірус серед людей

У рідкісних випадках домашні тварини можуть заразитися COVID-19, але немає жодних доказів, що вони можуть поширити його на людей. Було кілька повідомлень про те, що кішки та собаки заразилися після контакту з хворим господарем. Але це не доводить, що вони грають значну роль у поширенні вірусу. І досі немає підтверджених випадків зараження людини від улюбленця.

Діти, мутована форма застуди та вітамін С. 9 антинаукових міфів про коронавірусpixabay

Про всяк випадок, Центр з контролю і профілактики захворювань США рекомендує хворим на COVID-19 попросити кого-небудь доглядати за їхніми домашніми тваринами – і завжди мити руки після контакту з ними (варто пам'ятати, що коронавірус не єдине захворювання на землі).

Міф: діти не можуть захворіти на COVID-19

Діти, безумовно, можуть заразитися коронавірусом, хоча повідомлень про серйозні випадки захворювання серед дітей зустрічаються рідко. Дослідження CDC, проведене в США з січня по травень, показало, що кількість випадків інфекції у віці до 9 років складає 52 на 100 000 дітей; для порівняння, середній показник серед дорослих дорівнює 400 випадкам на 100 000 осіб. Інше дослідження CDC показало, що серед 52,000 зареєстрованих випадків смерті від COVID-19 в період з лютого по травень тільки 16 випадків смерті були зареєстровані серед людей молодше 18 років.

Проте в рідкісних випадках у дітей розвинувся мультисистемний запальний синдром (MIS-C). Його симптоми можуть відрізнятися, але вони аналогічні тим, які виявляються при синдромі токсичного шоку та хворобі Кавасакі. Синдром токсичного шоку – це небезпечний для життя стан, що викликається токсинами, які виробляють деякі види бактерій; хвороба Кавасакі – це дитяче захворювання, яке спричиняє запалення стінок кровоносних судин, а у важких випадках може призвести до ураження серця.

Міф: ви "дізнаєтесь", якщо захворієте

Можливо, й не дізнаєтесь. COVID-19 викликає широкий спектр симптомів, багато з яких зустрічаються також при інших респіраторних захворюваннях, таких як грип або застуда. Зокрема, поширені симптоми COVID-19 включають лихоманку, кашель, головний біль, втрату нюху, біль в горлі, м'язах або тілі, утруднене дихання, нудоту і блювоту. У складних випадках хвороба може перейти у важку форму пневмонії, але на ранніх стадіях в інфікованих людей можуть взагалі бути відсутні симптоми.

Діти, мутована форма застуди та вітамін С. 9 антинаукових міфів про коронавірусhttps://pixabay.com/

У деяких людей симптоми взагалі не розвиваються. Ще точно не відомо, наскільки поширені безсимптомні випадки, але за приблизними оцінками це близько 40% від загальної кількості захворювань. За перших симптомів COVID-19 обов'язково зверніться до сімейного лікаря, який визначить, чи потрібна вам госпіталізація. Головне: жоден стандарт не передбачає, що хворий повинен самостійно їхати в поліклініку та стояти там у чергах.

Міф: COVID-19 менш смертельний, ніж грип

Хоча повна картина смертності від COVID-19 неясна, майже всі дослідження показують, що вона набагато вище за сезонний грип. За даними Університету Джона Хопкінса, серед зареєстрованих хворих у США померло близько 4%. Це так званий коефіцієнт смертності, який визначається шляхом ділення числа смертей на загальне число підтверджених випадків. Летальність від COVID-19 серед людей старше 50 років в Україні становить 5,1%, а у віковій категорії до 50 років – 0,6%.

Але рівень смертності обмежений з кількох причин. По-перше, не всім людям з COVID-19 ставиться діагноз – це частково пов'язано з обмеженнями у тестуванні, а також з тим, що люди з легкими симптомами можуть взагалі не звертатися за тестуванням. Мірою збільшення числа підтверджених випадків смертність може знижуватися. Але навіть рівень смертності близько 1% – це у 10 разів вище, ніж смертність від грипу.

Міф: 5G мережі можуть поширювати новий коронавірус

За даними ВООЗ, віруси, зокрема SARS-CoV-2, не можуть поширюватися або передаватися через радіохвилі або мобільні мережі, такі як мережі 5G. Новий коронавірус поширюється головним чином повітряно-крапельним шляхом, коли інфікована людина кашляє, чхає чи говорить, а також через заражені поверхні. Нагадаємо також, що COVID-19 поширюється по всьому світу, а не тільки в країнах, де працює 5G.

Діти, мутована форма застуди та вітамін С. 9 антинаукових міфів про коронавірус

Міф: відбілювач або інші дезінфекційні засоби можуть захистити від COVID-19

У жодному разі не пийте відбілювач або інші дезінфекційні засоби. Навіть якщо Трамп вважав це чудовою ідеєю. І не намагайтеся розтирати їх по тілу або розбризкувати в приміщенні. Ці речовини є отруйними при попаданні в організм, а також можуть завдати шкоди шкірі та очам. Гіпохлорит натрію (побутовий відбілювач) може викликати некроз, який перетворює тканини на рідку в'язку масу.

Ще відбілювач може пошкодити клітини, тому що натрій реагує з білками та жирами у тканинах людини в процесі, який називається "омилення". Навіть зовнішня дезінфекція може бути небезпечною для шкіри, очей та дихальної системи. Використовувати дезінфекційні засоби має сенс для підтримання чистоти в домі, але їх заборонено вживати замість ліків.

Міф: добавки вітаміну С допоможуть не заразитися

Дослідники поки не знайшли доказів того, що харчові добавки, які містять вітамін С, можуть зробити людей несприйнятливими до інфекції. Насправді більшість людей додатковий вітамін С не захистить від застуди, хоча може скоротити її тривалість.

При цьому вітамін С відіграє важливу роль в організмі людини та підтримує нормальну імунну функцію. Як антиоксидант, вітамін нейтралізує заряджені частинки, вільні радикали, які можуть пошкодити тканини організму. Він також допомагає синтезувати гормони, створювати колаген і герметизувати вразливі сполучні тканини проти патогенних мікроорганізмів.

Діти, мутована форма застуди та вітамін С. 9 антинаукових міфів про коронавірус

Тому вітамін С повинен бути обов'язково включений у щоденний раціон харчування, якщо хочете підтримувати здорову імунну систему. Але мегадозування харчових добавок навряд чи знизить ризик зараження COVID-19. Немає жодних доказів того, що інші біологічно активні добавки, які нібито підвищують імунітет, такі як цинк, зелений чай, ехінацея або навіть срібло, зменшують можливість зараження.

Будьте уважні, тому що ці продукти часто рекламують саме як засоби лікування від нового коронавірусу. Єдине лікування наразі – симптоматичне.

Якщо ви хочете залишатися в курсі актуальних наукових даних, радимо ознайомитися з нашими щотижневими оглядами наукових досліджень про коронавірус:

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди