Що означатиме для фермерів експорт зерна альтернативними шляхами — пояснення Мінагрополітики

Що означатиме для фермерів експорт зерна альтернативними шляхами — пояснення Мінагрополітики

Зерно, зернова угода
Зерно. Фото ілюстративне: УНІАН

Цьогорічний врожай може становити 68-70 млн тонн зернових та олійних. Про це перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький розповів у телемарафоні “Єдині новини”. Як пояснив Висоцький, попри дії РФ, експорт продукції продовжується як суходолом  (автомобільним та залізничним транспортом), так і річковим транспортом, перш за все, через Дунай.

“Звісно, що зі зменшенням виробництва зменшується експорт. І його більшість можна зробити існуючими альтернативними шляхами солідарності. Але все ж для того, щоб повністю, 100%, все експортувати, треба надати доступ до чорноморських портів”, — сказав посадовець.

За його словами, якщо експортувати через прибалтійські порти, чи порти Данії, Хорватії, Німеччини, Нідерландів, логістика буде дорогою. В такому випадку ціна, яку отримає фермер, буде нижча собівартості виробництва. Саме тому міністерство, уряд звернулися до Європейської комісії з проханням розглянути можливість компенсації логістики в ці віддалені порти, розповів заступник міністра. Він додав, що тільки за такого сценарію український фермер зможе отримати ціну, яка хоча би покривала собівартість, щоб не працювати у збиток.

При дотриманні всіх необхідних умов зерно може зберігатися і до 18 місяців, пояснив Висоцький. За його словами, наявних потужностей для зберігання має бути достатньо, адже виробництво зменшується.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.

Як заявили у Міноборони Росії ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів. Відповідно, країни прапора таких суден вважатимуться "залученими в український конфлікт на боці київського режиму", додали у військовому відомстві.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території України, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

На початок