Як захищалась сталь: хроніка оборони Азовсталі

Як захищалась сталь: хроніка оборони Азовсталі

Два роки тому, 20 травня 2022 року, гарнізон, який утримував Азовсталь у захопленому РФ Маріуполі, отримав наказ — припинити оборону. "Вище військове керівництво дало наказ про збереження життя та здоров'я військовослужбовців гарнізону та припинення оборони міста", — повідомив у відеозверненні командир полку "Азов" Денис Прокопенко.

Це був 86-й день спротиву українських збройників: підрозділів морської піхоти та полку "Азов", Нацгвардії, Прикордонної служби, поліції. З дня вторгнення Росії в Україну, 24 лютого, за Маріуполь точилися запеклі бої. Відрізаний він основних сил ЗСУ, із втратами особового складу, гарнізон був змушений відступити на територію металургійного комбінату.

Перебіг подій оборони "Азовсталі" — у хроніці Суспільного.

У цій хроніці бракує кількох важливих майбутніх подій: звільнення всіх полонених захисників Азовсталі, цивільних мешканців Маріуполя, деокупація міста, перемога України у війні із Росією.

За даними асоціації родин захисників Азосталі, досі понад 1900 військових, що обороняли місто, перебувають у російському полоні, з яких понад 900 азовців. За цей час відбувся 51 обмін (останній був 8 лютого 2024 року, саме тоді зі 100 звільнених понад 80 — були оборонцями Азосталі).

Та частіше саме бійців полку "Азов" у списках звільнених одиниці, писав у лютому 2024 року Facebook командир, підполковник Денис Прокопенко: "За всі обміни з початку повномасштабного вторгнення лише кілька разів у списках звільнених з’являлися імена моїх побратимів. Хоча минуло понад півтора роки від отримання наказу на припинення оборони Маріуполя".

Тим часом бійців маріупольського гарнізону та азовців судять за російськими законами, змінюючи їхній статус з військовополонених на засуджених злочинців, нагадав сьогодні в етері "Суспільне. Студія" радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.

"Щотижня щонайменше 3-4 і до 15 вироків виносять щодо наших захисників. Це здебільшого полк "Азов", а так само морська піхота. Вироки на території Росії — щодо вигаданих злочинів наших захисників проти цивільних. Я не бачу подібної роботи у нас", — звернув увагу Андрющенко.

У квітні фейкові суди угрупування “ДНР” судили щонайменше шістьох українських військовополонених. Троє з засуджених були з полку "Азов". У березні 2024 року таких судів було щонайменше 26, у лютому цьогоріч — понад сорок українських військових отримали терміни від псевдосуду "ДНР".

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок