Інші шляхи експорту українського зерна піднімуть ціну на збіжжя. Про це представниця Великої Британії в ООН Барбара Вудворд заявила перед початком засідання Ради безпеки ООН у зв'язку з виходом Росії з “зернової угоди”.
“Наприклад якщо експортувати через Румунію або інші сухопутні шляхи – це підвищить ціну на зерно”, — сказала Вудворд.
Крім того, як сказала Вудворд, Румунія прямо постраждала від того, що Росія погрожує судноплавству у Чорному морі.
“Адже, за їхніми словами, будь-яке судноплавство у Чорному морі може стати військовою ціллю. Тож використання румунського порту навряд стане вирішенням проблеми”, — відзначила представниця Сполученого Королівства.
За словами Вудворд, сам зміст зернової угоди переписувати не треба, адже вона добре працювала. Тож немає сенсу переписувати умови експорту.
“Найкращий вихід — це просто зупинити Росії цю війну. Тож з точки зору ООН, України, Туреччини — нової угоди не потрібно. І я думаю, що для Росії також. Адже вони теж мають з неї вигоду”, — сказала Вудворд.
21 липня Рада безпеки ООН зібралася на засідання у зв'язку з виходом Росії з "зернової угоди", щоб обговорити наслідки, які це матиме для експорту українського зерна.
Що відомо про вихід РФ із зернової угоди
Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.
В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.
Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".
Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.
Як заявили у Міноборони Росії ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів. Відповідно, країни прапора таких суден вважатимуться "залученими в український конфлікт на боці київського режиму", додали у військовому відомстві.
20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території України, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.