У Кремлі заявили про припинення дії "зернової угоди". Що кажуть в ООН, в Україні та світі

У Кремлі заявили про припинення дії "зернової угоди". Що кажуть в ООН, в Україні та світі

Важливо
Зерно
. Завантаження зерна на судно у порту Ізмаїла, 26 квітня 2023 року, фото: AP

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган переконаний, що Володимир Путін не хоче припинення дії угоди і планує її обговорити з ним.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Що заявили у Росії

Як повідомляє Інтерфакс, речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Росія 17 липня направила Анкарі, Києву та ООН свої заперечення щодо продовження "зернової угоди".

За її словами, "найближчим часом буде опубліковано заяву МЗС із детальними роз'ясненнями російської позиції".

У заяві МЗС РФ зазначається, що разом із зерновою угодою був підписаний Меморандум Росія-ООН щодо нормалізації російського експорту сільгосппродукції та добрив, однак документ "так і не запрацював".

У міністерстві заявили, що через санкції, які продовжували запроваджувати США, ЄС і Велика Британія "російські банківські платежі, страхування та транспортна логістика, постачання запчастин та закордонні активи виявилися повністю заблокованими".

"Вимушені констатувати, що із п'яти передбачених Меморандумом Росія-ООН системних завдань не виконано жодного. Відповідно до пункту Н домовленості російська сторона заперечує проти її подальшого продовження", — йдеться у заяві.

Це означає:

  • відкликання гарантій безпеки судноплавства;
  • згортання морського гуманітарного коридору;
  • відновлення режиму тимчасово небезпечного району у північно-західній акваторії Чорного моря;
  • розформування спільного координаційного центру у Стамбулі.

"Без участі Росії "чорноморська ініціатива" припиняє своє функціонування з 18 липня", — йдеться у заяві.

Речник президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що для Росії Чорноморська зернова ініціатива "фактично припинила свою дію", оскільки частина домовленостей щодо зернової угоди не виконана, повідомляє ТАСС.

"Фактично чорноморські домовленості припинили свою дію сьогодні. На жаль, частина, що стосується Росії у цій чорноморській домовленості, не виконана досі. Тому її дія припиняється", — сказав Пєсков.

За його словами, Москва "негайно повернеться до реалізації "зернової угоди", щойно буде виконана "російська частина" угоди.

Як реагує світ

Речник генсекретаря ООН Фархан Хак у коментарі Суспільному підтвердив вихід Росії з "зернової угоди".

"Ми підтверджуємо, що росіяни повідомили колег з Спільного координаційного центру про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі", — сказав він.

Згодом генсек ООН Антоніу Гутерреш висловив жаль через вихід Росії з угоди.

"Я глибоко шкодую про рішення Російської Федерації припинити реалізацію Чорноморської ініціативи, включаючи скасування російських гарантій безпеки судноплавства в північно-західній частині Чорного моря", — зазначив він.

Посадовець нагадав, що експорт українського зерна Чорним морем вкрай важливе для продовольчої безпеки світу.

"Ця ініціатива забезпечує безпечне проходження понад 32 мільйонів метричних тонн продовольчих товарів з українських портів. А Всесвітня продовольча програма відправила понад 725 000 тонн допомоги людству для підтримки гуманітарних операцій", — додав Гутерреш.

За його словами, на тлі війні в Україні, кліматичних змін, зростання цін на енергоносії та інших глобальних проблем ці угоди допомогли знизити ціни на продовольство більш ніж на 23% з березня минулого року. Генсек додав, що із рішенням вийти із Чорноморської зернової ініціативи Російська Федерація також припинила своє зобов'язання, "сприяти безперешкодному експорту продовольства і борошна, олії і добрив з контрольованих Україною чорноморських портів", як зазначено в першому пункті Меморандуму про взаєморозуміння між Російською Федерацією і Організацією Об'єднаних Націй.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.

"Чорноморська ініціатива ще раз показала нам, що переговори між людьми переважатимуть над конфліктами, і ця ініціатива вже увійшла в історію як дуже успішна дипломатична спроба", — сказав він на пресконференції перед візитом до Саудівської Аравії.

За його словами, за час дії "зернового коридору" відвантажено понад 33 млн тонн зернових і завдяки цьому багатьом країнам вдалося уникнути продовольчої кризи.

"Ми надаємо важливого значення Чорноморській ініціативі, про що неодноразово заявляли досі, і тому активізували наші дипломатичні зусилля. Я також вірю, що мій дорогий друг, пан Путін, вважає, що чорноморська ініціатива має продовжуватися, попри всі заяви, зроблені досі", — сказав Ердоган.

Президент зазначив, що міністр закордонних справ Туреччини обговорить продовження дії "зернового коридору" з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим.

Після того, як я повернуся з цього візиту, у мене буде зустріч з Путіним. Ми обговоримо всі ці питання, коли зустрінемося в нашій країні в серпні", — сказав Ердоган.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

"Я рішуче засуджую цинічний крок Росії припинити Чорноморську зернову ініціативу, попри зусилля ООН і Туреччини. ЄС працює над забезпеченням продовольчої безпеки для незахищених верств населення світу. EUSolidarityLanes продовжить вивозити агропродовольчу продукцію з України та на світові ринки", — написала вона у Твіттер.

За словами заступниці речника уряду Німеччини Крістіане Гофман, федеральний уряд звернувся до Росії з проханням зробити можливим подальше продовження угоди на експорт зерна з України

Вона додала, що конфлікти не повинні розгортатися "на спині найбідніших на планеті". У федеральному уряді також розраховують на те, що у майбутньому угода може бути узгоджена на довший термін часу. А експорт зерна з України буде можливим і в довгостроковій перспективі.

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра висловив жаль з приводу рішення Росії.

"Дуже розчаровує те, що Росія блокує продовження Чорноморської зернової ініціативи. Ця ініціатива важлива для запобігання дестабілізації ринків і зростанню цін на продукти харчування в усьому світі", — зазначив він у Twitter.

Міністр додав, що дії Росії, яка використовувати їжу як зброю, є "абсолютно аморальними".

"Нідерланди закликають Росію невідкладно відновити реалізацію чорноморської зернової ініціативи. Ми підтримуємо ООН, Європейську комісію і Туреччину в їхніх зусиллях знайти рішення", — наголосив посадовець.

Що сказали в Україні

Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН.

"Росія каже, що вона зупиняє (зернову угоду — ред.), — вона зриває свої домовленості з Генсеком ООН Гуттерішем і з президентом Ердоганом. Не з нами. У нас не було ніяких з ними домовленостей", — підкреслив він.

Глава держави повідомив, що дав розпорядження Міністерству закордонних справ підготувати офіційні сигнали до Організації Об’єднаних Націй і до Туреччини для того, щоб вони відповіли йому як президенту України, що вони готові продовжувати ініціативу.

"Навіть без РФ треба робити все, щоб ми могли використовувати цей чорноморський коридор. Ми не боїмося. До нас звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що вони готові, якщо Україна відпустить, а Туреччина буде пропускати, – то всі готові продовжувати постачання зерна", — зазначив Зеленський.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.

"Росія повільно вбиває Зернову ініціативу від одного розширення до іншого. Ви повинні знати одну цифру. Минулого року, коли була запроваджена Чорноморська зернова ініціатива, ціни на зерно у світі впали на 20 відсотків. Отже, результат непродовження угоди означатиме що ціни на зерно в усьому світі зростуть, і люди в найбільш вразливих регіонах Азії, Африки, вони це відчують. І це результат дій Росії", — наголосив він.

Кулеба закликав Росію припинити шантаж.

"Росія має припинити грати в голодні ігри з народом навколо світу. Повністю компенсувати блокаду українських портів внутрішніми шляхами неможливо. Тож Росія використовує голод як інструмент для шантажу світу, переслідуючи свої комерційні інтереси", — підсумував він.

Керівниця пресцентру Сил оборони та охорони півдня Наталія Гуменюк в етері Суспільне Спротив зазначила, що вибух на Кримському мосту 17 липня може бути російським сценарієм, реалізованим перед продовженням "зернової угоди" та в очікуванні українського контрнаступу на півдні.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що відмова Росії продовжити угоду, яка дозволила Україні експортувати зерно протягом минулого року, "посилає поганий сигнал" решті світу.

"Той факт, що Росія не хоче продовжувати зернову угоду, посилає поганий сигнал... решті світу, — сказав Шольц на саміті Євросоюзу та Співтовариства країн Латинської Америки та Карибського басейну в Брюсселі, — але всі зрозуміють, що за цим стоїть, а саме, дія, яка має багато спільного з тим, що Росія не відчуває себе відповідальною за добре співіснування у світі".

Відео виступу Шольца опублікував у Twitter кореспондент Politico Ганс фон дер Берхард.

Державний секретар США Ентоні Блінкен назвав вихід Росії з Чорноморської зернової угоди "недобросовісним" і заявив, що угода має бути "відновлена якомога швидше", передає CNN.

"Я сподіваюся, що кожна країна дуже уважно стежить за цим. Вони побачать, що Росія несе відповідальність за відмову в продовольстві людям, які відчайдушно потребують його по всьому світу, і за сприяння зростанню цін в той час, коли багато країн продовжують переживати дуже важку інфляцію", — сказав Блінкен.

Блінкен сказав, що Україна, США та союзники будуть шукати "будь-які інші варіанти" безпечного транзиту зерна через Чорне море на ринок, наприклад, залізницею або автомобільним транспортом, але зазначив, що пошук альтернатив є складним завданням.

Франція в понеділок закликала Росію припинити шантаж через призупинення зернової угоди, йдеться в заяві міністерства закордонних справ Франції, передає France24.

"Росія несе відповідальність за блокування судноплавства у цьому морському просторі та запроваджує незаконну блокаду українських портів. Вона має припинити шантаж щодо світової продовольчої безпеки та переглянути своє рішення", — наголосили у МЗС Франції.

Міністр закордонних справ Сполученого Королівства Джеймс Клеверлі засудив рішення Росії вийти з "зернової ініціативи", про це повідомляється на сайті британського уряду.

"Сполучене Королівство рішуче засуджує рішення Росії вийти з Чорноморської зернової ініціативи. Незаконна війна Росії проти України перешкоджає вільному потоку зерна та інших харчових продуктів через Чорне море, спричиняючи страждання у всьому світі. Ми закликаємо Росію знову приєднатися до ініціативи, яка була розроблена ООН у 2022 році та дозволити безперешкодний експорт зерна", — йдеться у повідомленні.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору".

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

13 червня Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розглядає можливість виходу із Чорноморської зернової ініціативи.

4 липня у МЗС РФ заявили, що у Москві не бачать підстав для продовження реалізації Чорноморської зернової ініціативи, термін дії якої спливає 17 липня.

Термін дії "зернової угоди" закінчився 17 липня. Росія погрожує її не продовжити, бо для цього нема підстав. У МЗС РФ заявили, що "ситуація з нормалізацією російських постачань продовольства та добрив на світові ринки, що передбачено Меморандумом Росія-ООН, продовжувала деградувати".

Посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що "зернова угода" не передбачає задоволення жодних потреб РФ.

"Угода передбачає механізми функціонування зернового коридору з українських портів на міжнародні ринки. Те, що Росія намагається зараз "причепити", — це питання, повʼязані з аміакопроводом, зі зняттям санкцій з банків і організацій, які займаються торгівлею зерном і добривами. Ці питання поки що перебувають у дискусії", — сказав посол.

Раніше FT писала, що у Євросоюзі розглядають можливість дозволити підсанкційному Россільгоспбанку створити дочірню компанію, яка могла б підключитися до міжнародної системи обміну платежами SWIFT. Це виставлена Росією умова для продовження "зернової угоди".

13 липня в ООН повідомили, що Генсек Антоніу Гутерреш надіслав лист Путіну, у якому запропонував продовжити "зернову угоду" в обмін на підключення Россільгоспбанку до SWIFT.

На початок