Росія відмовляється від участі у "зерновій угоді"

Росія відмовляється від участі у "зерновій угоді"

Важливо
Росія відмовляється від участі у "зерновій угоді"
Контейнери із зерном в чорноморському порту Одеси, 19 серпня 2022 року, фото: AP

Російська Федерація припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною та Росією з Туреччиною та ООН наприкінці серпня у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів та вивезення продовольства. В ООН прокоментували ситуацію.

Про це повідомили в Міністерстві оборони Російської Федерації.

"З урахуванням проведеного 29 жовтня київським режимом за участю фахівців Великої Британії "терористичного акту" проти кораблів Чорноморського Флоту і цивільних суден, залучених у гарантуванні безпеки "зернового коридору", російська сторона призупиняє участь у реалізації угод щодо вивезення сільськогосподарської продукції з українських портів", — йдеться у повідомленні.

У МЗС Росії заявили, що після припинення участі в "зерновій угоді", влада РФ дала вказівки своїм представникам у Спільному координаційному центрі в Стамбулі. У МЗС також додали, що "Росія не може гарантувати безпеку цивільних суховантажів, які беруть участь у "чорноморській ініціативі", через "теракт у Севастополі".

29 жовтня вранці Міноборони Росії заявило про атаку безпілотників на Севастополь в окупованому Криму.

Реакція України

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак назвав це рішення "примітивним шантажем" та сказав, що росіяни стають "передбачуваними".

"Примітивність російського шантажу у всьому. Ядерний шантаж, енергетичний, продовольчий... Вигадки про "брудну бомбу", над якими сміється весь світ. Вигадані теракти на власних об‘єктах… Все надто примітивно та передбачувано. Агонія злочинців, які не можуть зрозуміти, що інфантильними ультиматумами вони нічого не досягнуть. І що їх час добігає кінця", — написав Єрмак.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав всі держави вимагати від Росії припинити "голодні ігри".

"Ми попереджали про плани РФ зірвати Чорноморську зернову ініціативу. Тепер Москва під надуманим приводом блокує зерновий коридор, який забезпечує продовольчу безпеку мільйонів людей. Закликаю всі держави вимагати від РФ припинити голодні ігри та повернутися до своїх зобов’язань", — написав Кулеба у Twitter.

Україна очікує реакцію Туреччини та ООН на російські заяви про вихід з "зернової ініціативи", повідомив у коментарі Суспільному речник президента Нікіфоров.

"Україна не підписувала з РФ жодних "зернових угод". Підписантами є Росія, Туреччина та ООН. А Україна не підписувала з Росією жодних угод, тому що розуміє, що вона майже ніколи не дотримується взятих на себе зобов'язань. Тому очікуємо на реакцію підписантів", — сказав він.

Що кажуть в ООН

В коментарі Суспільному заступник речника Генерального секретаря ООН Фархан Хак заявив, що в ООН уже знають про ініціативу Росії та підтримують зв'язок з російською владою.

"Ми бачили повідомлення з Російської Федерації про призупинення їхньої участі в Чорноморській зерновій ініціативі після нападу на Чорноморський флот РФ. Ми підтримуємо зв’язок із російською владою з цього приводу", — заявив Хак.

Він додав, що зараз важливо не робити вчинків, які можуть поставити під загрозу доступ до їжі для мільйонів людей.

"Життєво важливо, щоб усі сторони утримувалися від будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу Чорноморську зернову ініціативу, яка є надзвичайно важливою гуманітарною діяльністю, яка явно позитивно впливає на доступ до їжі для мільйонів людей у всьому світі", — додав заступник речника.

Що відомо

  • 22 липня у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду, яка стосується розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія.

Читайте також

У Севастополі повідомляють про звуки вибухів, офіційна версія — атака безпілотників

Путін використовуватиме тему зернової угоди, щоб "домінувати" на саміті G20 — Reuters

Росія блокує експорт українського зерна з портів Одещини — Зеленський

Вихід з українського порту судна з зерном став кроком до подолання глобальної кризи — Єврокомісія

На початок