У "зерновій угоді" не передбачено задоволення "жодних потреб" РФ — Боднар

У "зерновій угоді" не передбачено задоволення "жодних потреб" РФ — Боднар

Важливо
Зерно
. Зерно. Ілюстративне фото: Oleksandr Gimanov/AFP via Getty Images

Попри неконструктивну позицію Росії, дію Чорноморської зернової ініціативи вдалося продовжити. "Зернова угода" не передбачає задоволення жодних потреб РФ.

Про це на брифінгу сказав посол України в Туреччині Василь Боднар.

Дипломат сподівається, що продовження угоди дозволить розблокувати затори, які через інспекції утворилися в Мармуровому морі на вхід до Чорного моря і на вихід з українських портів.

Він також сподівається, що угода створить умови виведення кораблів, які з початку війни перебувають в портах Миколаєва, на міжнародні ринки та передачу їх власникам.

Боднар також зазначив, що "зернова угода" не передбачає задоволення жодних потреб РФ.

"У самій угоді не передбачається задоволення жодних потреб Росії. Угода передбачає механізми функціонування зернового коридору з українських портів на міжнародні ринки. Те, що Росія намагається зараз "причепити", — це питання, повʼязані з аміакопроводом, зі зняттям санкцій з банків і організацій, які займаються торгівлею зерном і добривами. Ці питання поки що перебувають у дискусії", — сказав посол.

Дипломат зазначив, що меморандум про сприяння у розв'язанні цих питань з РФ підписувала ООН.

"Тому дискусії щодо цих вимог тривають, а "зернова ініціатива" має функціонувати окремо, оскільки документ по ній був підписаний саме в такому форматі, який зараз ми знаємо, який функціонує з 22 липня", — наголосив він.

17 травня президент Туреччини Реджеп Ердоган повідомив про продовження на два місяці Чорноморської зернової ініціативи.

Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков зазначив, що наразі майже 70 суден очікують в територіальних водах Туреччини, 90% — це ті, хто готовий доставляти світу продукцію українських аграріїв.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору"

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

На початок